Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Lipsko Polesie - kapliczka św. Romana - OP914D
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-06-2019
Data utworzenia: 04-07-2019
Data opublikowania: 04-07-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 04-07-2019
8x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
23 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, HailstormB1, Lucky Luke, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Precyzyjnie rzecz ujmując, to kapliczka ta stoi na terenie gruntów wsi Feliksówka w gminie Adamów. Granica między Feliksówką a Lipskiem Polesiem (gmina Zamość) przebiega niedaleko. Jednak potoczna nazwa ma siłę ze względu na najbliższe zabudowania należące do Lipska Polesia, więc kapliczka została przypisana do tej miejscowości.

Kaplica została postawiona w tym miejscu w roku 1906 na źródełku. Przetrwała do lipca 2017 roku, kiedy to spłonęła z bliżej nieokreślonych przyczyn, mówi się o nieuważnym zaprószeniu ognia przez dorosłych. Straty materialne oszacowano na 50 tys. zł, innych, które bardziej bolą, oszacować nie sposób. W lutym 2018 roku przystąpiono do odbudowy kaplicy. Dzisiaj możemy odwiedzać ją na nowo.

Około 200 metrów na zachód przy skrzyżowania dróg gruntowych stoi tablica informacyjna postawiona jeszcze przed pożarem, z której można wyczytać:

Mieszkańcy Lipska-Polesia nazywają to szczególne miejsce „Zjawieniem” lub „Miasteczkiem”. Drewniana kapliczka została postawiona w 1906 r. na źródełku u stóp zalesionego bukowego wzgórza Łysej Góry. Źródełko znane jest z uzdrawiających właściwości, szczególnie w odniesieniu do chorób oczu.

Kapliczka św. Romana [ta przed pożarem] jest  orientowana, drewniana, o konstrukcji wieńcowej. Założona na rzucie kwadratu, z podcieniem z frontu, na dwóch słupkach profilowanych. Posadowiona nad źródłem, pierwotnie na palach (kaplica „na wodzie”), od 1976 r. zastąpionych murowanym obudowaniem. Przy ścianie wschodniej znajduje się ołtarzyk z obrazem na blasze, przedstawiającym św. Romana.

Źródło św. Romana notowane jest już w 1854 r. Odbywały się tu co roku procesje, przybywały pielgrzymki, zdążające do Krasnobrodu. Wodzie ze źródła przypisuje się własności lecznicze. Właściwości fizykochemiczne źródła są dobre. Woda jest wolna od bakterii i mieści się w normach międzynarodowych wód przeznaczonych do konsumpcji.

 

Do dzisiaj co roku w dniu 9 sierpnia odbywa się tutaj uroczystości odpustowe.

Więcej na temat legend związanych z tym miejscem oraz okoliczności pożaru możecie poczytać w artykule z Kroniki Tygodnia:

 https://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/5033,spalila-sie-kapliczka-sw-romana-w-lipsku-polesie-t

Są tam tez zdjęcia kapliczki sprzed pożaru oraz jej zgliszcza zaraz po pożarze.

 

Skrzynka schowana w czteroramiennym dużym buku przy drodze na zboczu Łysej Góry w pewnym oddaleniu od kapliczki. Zawiera logbook, ołówek i jakieś drobiazgi.

Skrzynkę zakładałem kiedy wokół kapliczki kręcili się parkujący tutaj amatorzy samochodów terenowych, którzy buszują po tutejszych leśnych i polnych drogach robiąc sporo hałasu. Słyszałem, że to z ich inicjatywy i na ich koszt odbudowano tę kaplicę.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Odbudowana kapliczka św. Romana
Św. Roman
To drzewo
Wpisy do logu: znaleziona 8x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy