Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Strażnik Czasu - OP90UD
Najprawdopodobniej największy mural na świecie :)
Owner: zefiroman
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 17-06-2019
Date created: 19-06-2019
Date published: 19-06-2019
Last modification: 19-06-2019
27x Found
9x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
102 visitors
12 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: jemiolka, Tris
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Strażnik Czasu - Twórcy nazywają go * "największym obrazem na ścianie, o jakim wiadomo”, bo pokrywa powierzchnię 1500 m2. Strażnik Czasu powstał na ścianie kamienicy sąsiadującej z budynkiem PKP i placem Rady Europy.

Cały mural

Mural został nazwany „Strażnik Czasu” nieprzypadkowo, ponieważ jego pomysłodawcą jest najbardziej znany w Częstochowie, ale i nie tylko, zegarmistrz Stefan Rybicki. Pomysł na mural prz dworcu Pkp zrodził się w głowie Pana Stefana kiedy zobaczył inny uliczny obraz Tomasza Sętowskiego, a dokładniej chodzi tutaj o „Wieżę Babel”, która znajduje się na ścianie bloku na ul. Dąbrowskiego 1, od strony Pl. Biegańskiego. Zamarzyło mu się, że na należącej do niego kamienicy sąsiadującej z dworcem PKP powstanie coś podobnego. Pomysłem zaraził Tomasza Sętowskiego, który zaprojektował nowy mural. Artysta zagrzał też do pracy młodych plastyków, z którymi współpracował przy „Wieży Babel”: Tadeusza Kiedrzynka, Marka Laskowskiego i Mikołaja Sętowskiego (prywatnie własnego syna). Od późnej wiosny metr po metrze zamalowywali olbrzymią ścianę.

Całe przedsięwzięcie to dobrze przemyślany i wykonany projekt artystyczny. Autorzy obrazu nie mieli łatwo, ponieważ na ścianie, na której znajduje się mural znajduje się 19 okien i 6 par drzwi. Jednakże autorzy dopasowali i wypełnili każdą przestrzeń na ścianie kamienicy. Kiedy pierwszy raz widziałem ten mural, to mnie zamurowało. Powiedziałem WOW! I wpatrywałem się w niego dłuższą chwile. Na co dzień mieszkam w Łodzi, która jest Polską stolicą murali i jest ich u nas pełno, ale śmiało mogę powiedzieć, że jest to jeden z lepszych obrazów sztuki ulicznej jaki widziałem do tej pory.

 

Na muralu przewodzi motyw zegarów i czasu, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, ale mało osób wie, że pomysłodawcy zamieścili na malowidle kilka odniesień do swoich osób, a także Częstochowy i Niepodległości Państwa Polskiego.

Pomysłodawca muralu Stefan Rybicki znalazł się na wymyślonym przez siebie dziele. Jest on ukazany z lewej strony malowidła jako główna postać całego obrazu, czyli tytułowy Strażnik Czasu.

Strażnik czasu

Autor muralu i jego wykonawca również znalazł się na swoim dziele. Jego postać przedstawiona jest jako postać na Koniu.
Postać na koniu
Znalazły się tutaj również postaci z wcześniejszych obrazów malarza reprezentującego tzw. realizm magiczny: „Zwycięstwo fantazji” czy „Przepowiednia Bellony”.

Na muralu znalazły się także odniesienia do twórczości innego częstochowskiego artysty, zmarłego tragicznie Mariana Michalika, którego Sętowski uważa za mistrza i nauczyciela – to balon, charakterystyczny dla twórczości Michalika.

balon

W środkowej części muralu, na namalowanych półkach z książkami jedno z dzieł nosi tytuł „Niepodległa 1918”. To takie przypomnienie, że mural powstał w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

książki

Co do kesza, to jest to mikrus typu wisielec. W środku znajduje się tylko logbook, więc zabierz ze sobą coś do pisania.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 27x Not found 9x Note 0x Picture 5x All entries Gallery