Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Strażnik Czasu - OP90UD
Najprawdopodobniej największy mural na świecie :)
Właściciel: zefiroman
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-06-2019
Data utworzenia: 19-06-2019
Data opublikowania: 19-06-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-06-2019
27x znaleziona
8x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
100 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: jemiolka, Tris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Strażnik Czasu - Twórcy nazywają go * "największym obrazem na ścianie, o jakim wiadomo”, bo pokrywa powierzchnię 1500 m2. Strażnik Czasu powstał na ścianie kamienicy sąsiadującej z budynkiem PKP i placem Rady Europy.

Cały mural

Mural został nazwany „Strażnik Czasu” nieprzypadkowo, ponieważ jego pomysłodawcą jest najbardziej znany w Częstochowie, ale i nie tylko, zegarmistrz Stefan Rybicki. Pomysł na mural prz dworcu Pkp zrodził się w głowie Pana Stefana kiedy zobaczył inny uliczny obraz Tomasza Sętowskiego, a dokładniej chodzi tutaj o „Wieżę Babel”, która znajduje się na ścianie bloku na ul. Dąbrowskiego 1, od strony Pl. Biegańskiego. Zamarzyło mu się, że na należącej do niego kamienicy sąsiadującej z dworcem PKP powstanie coś podobnego. Pomysłem zaraził Tomasza Sętowskiego, który zaprojektował nowy mural. Artysta zagrzał też do pracy młodych plastyków, z którymi współpracował przy „Wieży Babel”: Tadeusza Kiedrzynka, Marka Laskowskiego i Mikołaja Sętowskiego (prywatnie własnego syna). Od późnej wiosny metr po metrze zamalowywali olbrzymią ścianę.

Całe przedsięwzięcie to dobrze przemyślany i wykonany projekt artystyczny. Autorzy obrazu nie mieli łatwo, ponieważ na ścianie, na której znajduje się mural znajduje się 19 okien i 6 par drzwi. Jednakże autorzy dopasowali i wypełnili każdą przestrzeń na ścianie kamienicy. Kiedy pierwszy raz widziałem ten mural, to mnie zamurowało. Powiedziałem WOW! I wpatrywałem się w niego dłuższą chwile. Na co dzień mieszkam w Łodzi, która jest Polską stolicą murali i jest ich u nas pełno, ale śmiało mogę powiedzieć, że jest to jeden z lepszych obrazów sztuki ulicznej jaki widziałem do tej pory.

 

Na muralu przewodzi motyw zegarów i czasu, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, ale mało osób wie, że pomysłodawcy zamieścili na malowidle kilka odniesień do swoich osób, a także Częstochowy i Niepodległości Państwa Polskiego.

Pomysłodawca muralu Stefan Rybicki znalazł się na wymyślonym przez siebie dziele. Jest on ukazany z lewej strony malowidła jako główna postać całego obrazu, czyli tytułowy Strażnik Czasu.

Strażnik czasu

Autor muralu i jego wykonawca również znalazł się na swoim dziele. Jego postać przedstawiona jest jako postać na Koniu.
Postać na koniu
Znalazły się tutaj również postaci z wcześniejszych obrazów malarza reprezentującego tzw. realizm magiczny: „Zwycięstwo fantazji” czy „Przepowiednia Bellony”.

Na muralu znalazły się także odniesienia do twórczości innego częstochowskiego artysty, zmarłego tragicznie Mariana Michalika, którego Sętowski uważa za mistrza i nauczyciela – to balon, charakterystyczny dla twórczości Michalika.

balon

W środkowej części muralu, na namalowanych półkach z książkami jedno z dzieł nosi tytuł „Niepodległa 1918”. To takie przypomnienie, że mural powstał w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

książki

Co do kesza, to jest to mikrus typu wisielec. W środku znajduje się tylko logbook, więc zabierz ze sobą coś do pisania.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 8x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 5x Wszystkie wpisy Galeria