Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Opacz / Vycnelek - OP90MQ
Właściciel: DharmaSeeker
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Czeska Republika > Severovýchod
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:30 h    Długość trasy: 5.00 km
Data ukrycia: 22-06-2018
Data utworzenia: 11-06-2019
Data opublikowania: 17-06-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 04-07-2019
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
13 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

Opacz

Opacz stanowi najwyższy szczyt wieńczący grupę wzniesień złożoną z kilku słabo zaznaczonych kulminacji. Jest wzniesieniem granicznym na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na południowo-zachodnim rozrogu Śnieżnika, na południowy zachód od wzniesienia Jasień, około 3 km na północny wschód od centrum miejscowości Pisary.
Wzniesienie o wyraźnie zaznaczonym kopulastym wierzchołku i stromo opadających zboczach na południe, zachód i wschód. Wznosi się z południowo-zachodniego zbocza Jasienia i stanowi zakończenie, odchodzącego od Śnieżnika, południowo-zachodniego grzbietu granicznego. Zbudowane z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, w całości porośnięte jest lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych.
Przez wierzchołek przechodzi granica państwowa między Polską a Czechami oraz dział wodny oddzielający zlewisko morza Bałtyckiego od Morza Północnego. U północnego podnóża wzniesienia, wzdłuż początkowego biegu Nysy Kłodzkiej, w śródgórskiej kotlinie, położona jest mała miejscowość Potoczek. Na południowym zboczu po czeskiej stronie poniżej wysokości 600 m n.p.m. kończy się las, a w dół rozciąga się górska łąka i pola uprawne. Poniżej jest dolina rzeki Lipki i miejscowość Heřmanice.

Výčnělek

Výčnělek (polsky Opacz) je nejvyšším z kopců složených z několika málo vyznačných kulminací. Hraniční kopec ve Sněžnickém krajinném parku, na jihozápadní křižovatce Králického Sněžníku, jihozápadně od kopce Jelení vrch / Jasień, asi 3 km severovýchodně od centra polské obce Pisary.
Kopec s jasně označeným klenutým vrcholem a strmě klesajícími svahy na jih, západ a východ. Vychází z jihozápadního svahu Jeleního vrchu / Jasieńu a tvoří konec jihozápadního hraničního hřebene, který se odděluje od masivu Králického Sněžníku. Složen ze sněžnických rul, náležejících do metamorfních hornin oblasti Lądek a Śnieżnik, je zcela zarostlý smrkovým lesem s příměsí listnatých stromů.
Státní hranice mezi Polskou a Českou republikou prochází vrcholem a zároveň tvoří rozhraní oddělující úmoří Baltského moře od Severního moře.
Na severním úpatí kopce, podél počátečního toku řeky Nysa Kłodzka, ve středohorské pánvi, se nachází malé městečko Potoczek. Na jižním svahu na české straně pod 600 m n. m. les končí a horské louky a obdělávaná pole se táhnou dolů, níže je údolí řeky Lipky a vesnice Heřmanice.

cwg06920.jpgcle01468.jpg

[Last listing update: 04.07.2019; unsaved]

anchorsimage maps
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.