Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Siedem Źródeł - OP8YKM
Właściciel: Szemkel74
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-03-2019
Data utworzenia: 11-03-2019
Data opublikowania: 11-03-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 11-03-2019
24x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
52 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Leśne uroczysko zwane „Siedem Źródeł” to miejsce, które od XVII wieku uczęszczane było przez pielgrzymów, którzy po odpuście szli do źródeł, aby ugasić pragnienie, umyć swoje obolałe stopy i zaczerpnąć zimnej, orzeźwiającej i ponoć cudownej wody, którą zabierali ze sobą do swoich domostw. Stała tu karczma, przy której zbudowano tamę spiętrzającą wodę. Rozwinęła się hodowla pstrąga i w niekrótkim czasie pstrąg szpikowany słoniną stał się specjalnością tej karczmy wespół z wybornymi oleskimi kluskami różanymi. Pod koniec XVIII i w XIX wieku mieszkający w pobliżu spotykali się tu w niedziele i święta na wspólnych zabawach.

Po II wojnie światowej miejsce to uległo zapomnieniu i dewastacji. Jednak od kilku lat źródła znów zostały przywrócone do użytku publicznego, stając się jednym z ulubionych miejsc spacerów okolicznych mieszkańców oraz licznych turystów i pątników. Nad brzegiem rozlewiska stanęły kapliczki św. Anny i św. Huberta oraz zadaszone wiaty i ławki. W 2006 roku posadzono przy źródle również Dąb Papieski.

Wydajność źródła wynosi 7 litrów wody na sekundę. Mineralizacja wody wypływającej ze źródeł jest stosunkowo duża – to woda wodorowęglanowo-wapniowa, w której stwierdzono dość duże zawartości wapnia i sodu oraz mniejsze ilości magnezu i potasu. Wapń wpływa pozytywnie na stan kości i zębów oraz reguluję pracę serca i odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Magnez – zwany pierwiastkiem życia, regeneruje żywe komórki, wzmacnia układ sercowo naczyniowy oraz reakcje obronne organizmu, a także spowalnia procesy starzenia oraz zmniejsza podatność organizmu na powstawanie nowotworów.

W okolicach „Siedmiu Źródeł” napotkać można liczne malowniczo usytuowane tzw. Bożymanki z XIX i początku XX wieku, czyli ludowe kapliczki przedstawiające Mękę Pańską. Dawniej krzyże te chroniły przed czającym się wszędzie złem, a stawiano je najczęściej na skrzyżowaniu dróg, pośród lip lub brzóz, w miejscu samobójstwa, mordu, znalezienia nieochrzczonego dziecka lub ludzkiej czaszki. Te przykłady dawnej śląskiej, małej architektury niestety znikają z opolskiego krajobrazu.

Do „Siedmiu Źródeł” najłatwiej trafić, ruszając od drewnianego kościoła św. Anny. Dojdziemy tam powstałą niedawno drogą krzyżową - „Oleską Kalwarią”, której stacje rozciągają się na długości około półtora kilometra.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
widok na zbiornik
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 1x komentarz 2x Wszystkie wpisy