Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
W krainie Mistrza Twardowskiego - OP8Y7G
Rowerowy event w ramach STRuŚ 2019
Właściciel: erykradek
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Zarchiwizowana
Data rozpoczęcia wydarzenia: 02-06-2019
Data utworzenia: 13-02-2019
Data opublikowania: 15-02-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 04-06-2019
4 Uczestniczyło
3 Będzie uczestniczyć
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
116 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Około 80 kilometrów na wschód od Warszawy znajduje się miasteczko, które w XVIII w. uznawane było za przeklętą siedzibę szatana. Mistrz Jan Twardowski przyleciał tu podobno… na kogucie.

Tym razem będzie o Panu Twardowskim i miejscu szczególnie mu bliskim – Węgrowie. W bazylice na rynku znajduje się słynne Lustro Twardowskiego. Ramę ma zrobioną z metalu, waży ponad 17 kg i liczy sobie ponad 400 lat. Znajduje się nam nim łaciński napis, który można przetłumaczyć jako: „Bawił się tym lustrem Twardowski, magiczne sztuki czyniąc, teraz przeznaczone jest na służbę Bogu”.

Według podań lustro posiadało niezwykłe moce: można w nim było dostrzec własną przyszłość lub duchy zmarłych. Na tafli zwierciadła znajduje się sporych rozmiarów pęknięcie, którego pochodzenie również tłumaczą liczne legendy. Z pomocą zwierciadła mistrz Twardowski wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny – zmarłej żony króla Zygmunta Augusta. Sztuka podobno mu się udała, a gdy zjawa stanęła przed królem, ten – nie bacząc na zakazy – postanowił ją objąć. Wówczas zjawa zniknęła, a lustro pękło.

zamekZamek w Liwie

 

Pobyt w Krainie Mistrza Twardowskiego nie byłby pełny bez wizyty w Zamku - zbrojowni w Liwie. Wiedzieliście, że zamek odbudowali Niemcy podczas II WŚ? A dlaczego, tego dowiemy się podczas wycieczki :)

Po drodze zatrzymamy się także w Nowej Suchej, by zwiedzić Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego. Skansen w Suchej jest miejscem niezwykłym. Nie tylko dlatego, że gromadzi bardzo cenne, ocalone od zapomnienia zabytki – wśród tych najbardziej znanych modrzewiowy XVIII-wieczny dwór rodziny Cieszkowskich i chałupę, w której ukrywał się ksiądz Stanisław Brzóska, najdłużej walczący bohater powstania styczniowego. Skansen w Suchej jest niezwykły przede wszystkim dlatego, że pokazuje siłę idei – tego, że warto walczyć o pamięć, o świadectwo dawnych dni, o autentyczność.

Jadąc drogą prowadzącą z Nowej Suchej do Węgrowa, trafimy na słynną w całej okolicy Sowią Górę. Rozpościera się tu przepiękny widok na dolinę Liwca, na wielkie i nieregularne zakole tej rzeki. Patrząc na rozległe łąki, zamek i kościół w Liwie, możemy cieszyć wzrok przepięknymi, mazowieckimi krajobrazami.

skansenSkansen w Nowej Suchej

 

Żeby tego nie było mało, to czeka nas jeszcze kilka miejsc do zwiedzania. Zobaczymy piękny kościól w miejscowości Kopcie. Osadnictwo na tych terenach sięga roku 200 p. n. e. Okoliczne tereny były świadkiem krwawych walk 11.08.1915 r., po których pamiatką są cmentarze wojenne, jak ten w Bojmiu. W Proszewie poszukamy miejsca, w którym stał młyn wodny, a na granicy Węgrowa przejedziemy dookoła zalewu, który powstał w starorzeczu Liwca.

Spotykamy się 02.06.2019 o godzinie 8.30 na stacji kolejowej Warszawa Stadion. Pociągiem KM dojedziemy na stację Sosnowo. Stamtąd ruszymy na rowerowe zwiedzanie. Do przejechania ok. 70 km. Bilety wstępu: Zamek w Liwiu 10 zł, Skansen w Suchej 6 zl.

 

Event na FB

Obrazki/zdjęcia
Trasa przejazdu
Widok z Sowiej Góry
Węgrów bazylika