Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
W krainie Mistrza Twardowskiego - OP8Y7G
Rowerowy event w ramach STRuŚ 2019
Właściciel: erykradek
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Zarchiwizowana
Data rozpoczęcia wydarzenia: 02-06-2019
Data utworzenia: 13-02-2019
Data opublikowania: 15-02-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 04-06-2019
4 Uczestniczyło
3 Będzie uczestniczyć
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
117 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Około 80 kilometrów na wschód od Warszawy znajduje się miasteczko, które w XVIII w. uznawane było za przeklętą siedzibę szatana. Mistrz Jan Twardowski przyleciał tu podobno… na kogucie.

Tym razem będzie o Panu Twardowskim i miejscu szczególnie mu bliskim – Węgrowie. W bazylice na rynku znajduje się słynne Lustro Twardowskiego. Ramę ma zrobioną z metalu, waży ponad 17 kg i liczy sobie ponad 400 lat. Znajduje się nam nim łaciński napis, który można przetłumaczyć jako: „Bawił się tym lustrem Twardowski, magiczne sztuki czyniąc, teraz przeznaczone jest na służbę Bogu”.

Według podań lustro posiadało niezwykłe moce: można w nim było dostrzec własną przyszłość lub duchy zmarłych. Na tafli zwierciadła znajduje się sporych rozmiarów pęknięcie, którego pochodzenie również tłumaczą liczne legendy. Z pomocą zwierciadła mistrz Twardowski wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny – zmarłej żony króla Zygmunta Augusta. Sztuka podobno mu się udała, a gdy zjawa stanęła przed królem, ten – nie bacząc na zakazy – postanowił ją objąć. Wówczas zjawa zniknęła, a lustro pękło.

zamekZamek w Liwie

 

Pobyt w Krainie Mistrza Twardowskiego nie byłby pełny bez wizyty w Zamku - zbrojowni w Liwie. Wiedzieliście, że zamek odbudowali Niemcy podczas II WŚ? A dlaczego, tego dowiemy się podczas wycieczki :)

Po drodze zatrzymamy się także w Nowej Suchej, by zwiedzić Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego. Skansen w Suchej jest miejscem niezwykłym. Nie tylko dlatego, że gromadzi bardzo cenne, ocalone od zapomnienia zabytki – wśród tych najbardziej znanych modrzewiowy XVIII-wieczny dwór rodziny Cieszkowskich i chałupę, w której ukrywał się ksiądz Stanisław Brzóska, najdłużej walczący bohater powstania styczniowego. Skansen w Suchej jest niezwykły przede wszystkim dlatego, że pokazuje siłę idei – tego, że warto walczyć o pamięć, o świadectwo dawnych dni, o autentyczność.

Jadąc drogą prowadzącą z Nowej Suchej do Węgrowa, trafimy na słynną w całej okolicy Sowią Górę. Rozpościera się tu przepiękny widok na dolinę Liwca, na wielkie i nieregularne zakole tej rzeki. Patrząc na rozległe łąki, zamek i kościół w Liwie, możemy cieszyć wzrok przepięknymi, mazowieckimi krajobrazami.

skansenSkansen w Nowej Suchej

 

Żeby tego nie było mało, to czeka nas jeszcze kilka miejsc do zwiedzania. Zobaczymy piękny kościól w miejscowości Kopcie. Osadnictwo na tych terenach sięga roku 200 p. n. e. Okoliczne tereny były świadkiem krwawych walk 11.08.1915 r., po których pamiatką są cmentarze wojenne, jak ten w Bojmiu. W Proszewie poszukamy miejsca, w którym stał młyn wodny, a na granicy Węgrowa przejedziemy dookoła zalewu, który powstał w starorzeczu Liwca.

Spotykamy się 02.06.2019 o godzinie 8.30 na stacji kolejowej Warszawa Stadion. Pociągiem KM dojedziemy na stację Sosnowo. Stamtąd ruszymy na rowerowe zwiedzanie. Do przejechania ok. 70 km. Bilety wstępu: Zamek w Liwiu 10 zł, Skansen w Suchej 6 zl.

 

Event na FB

Obrazki/zdjęcia
Trasa przejazdu
Widok z Sowiej Góry
Węgrów bazylika