Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałace i Dwory Wielkopolski #167 - Witaszyce - OP8Y0M
Właściciel: szabla
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-02-2019
Data utworzenia: 23-01-2019
Data opublikowania: 10-02-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 19-02-2023
38x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
76 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Nataszka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W ostatnich latach XIX w., dziedzic Willy Dülong, pochodzący z francusko-niemieckiej rodziny sprzedał Witaszyce i Słupię Janowi von Ohnesorge, ożenionemu z Natalią Burleigh-Conkling. W latach 1899-1900 Jan wybudował dla żony „z miłości” pałac, przy pomocy berlińskiego architekta Ludwika Otte (ur. w 1858 r.). Jan i Natalia Ohnesorge mieli jedyną córkę Paulinę (1898-2000), która dnia 3 lutego 1921 r. w witaszyckim pałacu zaślubiła Konrada Aleksandra hr. Bnińskiego h. Łodzia (1895-1961). Tym sposobem polski hrabia stał się współposiadaczem dóbr. Konrad Bniński był synem Witolda Rafała i Bronisławy Piwnickiej h. Lubicz. Mieli z Pauliną dwoje dzieci: Joannę Paulinę (1919-1971) zamężną za Andrzeja hr. Pusłowskiego h. Szeliga, a następnie za Mariana Płoskiego oraz Piotra, ożenionego z Teresą hr. Bnińską h. Łodzia. Paulina Ohnesorge dożyła wieku 102 lat i zmarła w USA, na Florydzie, w grudniu 2000 r.

W 1926 r. na 492-hektarowe dobra składało się 175 ha ziem uprawnych, 25 ha łąk i pastwisk, 280 ha lasów, 10 ha nieużytków i 2 ha wody. Czysty dochód gruntowy wykazywany urzędowi skarbowemu do naliczenia podatku wynosił 1121 talarów. Jak na ówczesne czasy wieś Witaszyce była potęgą przemysłową. W okresie 1939-45 nosiła nazwę Waidschütz. W skład majątku wchodziły ponadto: folwark Friederikenau, dobra Słupia, las zwany Schischirka, folwark Charlottenhof, folwark Schwarzenau i młyn Karls Mühle zwany w czasie wojny Grütz Mühle. Po wojnie dawny majątek został zabrany i znacjonalizowany przez Skarb Państwa Polskiego. Od lat 60. do 1990 r. znajdował się tutaj Zakład Doświadczalny Instytutu Krajowych Włókien Naturalnych w Poznaniu. Od lat 70. XX w. w pałacu znajdowała się filia Biblioteki Publicznej w Jarocinie.

Pałac neobarokowy. Budynek wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi zbliżonej do W-E, fasadą skierowany na południe, piętrowy, nakryty czterospadowym dachem, z dwoma niższymi skrzydłami po bokach, przesuniętymi na północ w stos. do korpusu. W 11-osiowej fasadzie nieznaczny ryzalit zwieńczony ozdobnym frontonem, z umieszczonym na nim kartuszem herbowym. Wejście poprzedzone półokrągłym portykiem kolumnowym osłaniającym ganek.
Dwór późnobarokowy. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, prostopadle do osi podłużnej pałacu, czyli w kier. N-S i fasadą skierowany na zachód. Pałac otoczony jest parkiem z XIX-XX w. o pow. 3,3 ha, zasadniczo położony na jednej działce, jednak z fragmentami na kilku dz. przyległych z dworem.

Obecnie własność prywatna, mieści się tutaj muzeum napoleońskie oraz muzeum gwiezdnych wojen.

 

Blisko kesza można zaparkować. 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pałac
gdzieś tutaj