Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kapliczka Przybylskich - OP8Y0F
z 1858r
Właściciel: Zyfika
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-01-2019
Data utworzenia: 22-01-2019
Data opublikowania: 25-01-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 05-06-2020
64x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
78 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jednym z ciekawszych zabytków Bielszowic jest murowana kapliczka domkowa znajdująca się przy ulicy Na Piaski 26 na prywatnej posesji. Powszechnie znana pod nazwą kaplicy Przybylskich, powstała w roku 1858 z inicjatywy Antoniego Przybylskiego i ówczesnego proboszcza bielszowickiej parafii ks. Jana Hrubego.

Ks. Jan wystosował do wrocławskiej kurii prośbę następującej treści: "Miejscowy rzeźnik p. Antoni Przybylski postanowił, że na jego polu powstanie murowana, na około 6 – 7 stóp szeroka i tyleż samo długa, zadaszona kapliczka ku czci św. Jadwigi.Ponieważ w granicach Bielszowic znajduje się tylko jeden krzyż przydrożny, dlatego proszę łaskawie o wydanie pozwolenia na budowę p. Przybylskiemu."  W kolejnym liście do kurii proboszcz podał więcej szczegółów na temat planowanej inwestycji: "Kapliczka wzniesiona przez p. Przybylskiego ma zastąpić przydrożny krzyż. Jeśli fundator nie będzie miał z tego tytułu dalszych kłopotów, życzy sobie, tak jak ja, aby w tej kaplicy mogły być odprawiane nabożeństwa. Kaplica będzie masywna, kryta cynkiem, zamykana żelazną kratownicą, tak więc przez najbliższe 20 – 30 lat żaden remont nie będzie potrzebny. Niezależnie od tego fundator gotów jest wydać 10 talarów na ewentualny remont, ofiarę tę wpłacając do kasy kościelnej. Ponadto zobowiązuje się pisemnie do wykonania przez siebie oraz swych potomnych wszelkich napraw na własny koszt. Wynika stąd, że utrzymanie kaplicy jest pewne i obejdzie się bez udziału kościelnej kasy, dlatego ponawiam moją wcześniejszą prośbę  o zgodę na jej poświęcenie przez niżej podpisanego."

Ks. Hruby otrzymał zgodę na poświęcenie obiektu w zastępstwie ówczesnego dziekana dekanatu bytomskiego ks. Ludwika Markiefki. Kaplica Przybylskich odtąd cieszyła się dużą popularnością wśród bielszowiczan. W uroczystość św. Marka oraz w dni krzyżowe zmierzały do niej uroczyste procesje. W jej wnętrzu mieściło się kilka cennych malowideł: obraz Serca Pana Jezusa (któremu w 1930 roku poświęcono kaplicę), dwa obrazy Matki Boskiej Piekarskiej, obraz Matki Bożej Szkaplerznej, oraz obrazy przedstawiające Świętą Rodzinę, Ukoronowanie Matki Bożej, Świętego Antoniego i Świętego Kazimierza.

źródło : kolomilosnikowbielszowic.wordpress.com

 

Kesz to magnetyk ukryty w płocie po drugiej stronie ulicy, zapraszam:).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.