Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Bogdan hr. Szembek [100+] - OP8XX3
Eigenaar: Witas86
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 183 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 08-01-2019
Gemaakt op: 08-01-2019
Gepubliceerd op: 13-01-2019
Laatste verandering: 20-04-2020
22x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
47 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Bogdan Szembek (ur. 7 VIII 1880 r. w Wysocku Wielkim, zm. 30 III 1956 r. w Gorzowie Wielkopolskim) - ziemianin, działacz społeczny i narodowy. Absolwent Królewskiego Gimnazjum Męskiego w Ostrowie (dzisiejsze I LO), studiował rolnictwo i ekonomię we Wrocławiu. W 1901 roku został zmuszony do przerwania nauki ze względu na konieczność przejęcia zadłużonego majątku rodzinnego w Sadowiu i Wysocku. Nie dość, że udało mu się uratować włości, to jeszcze w sposób znaczący je rozwinął. Włączył się w pracę organiczną – był prezesem Kółka Rolniczego w Wysocku, działał w Centralnym Towarzystwie Gospodarczym, wspomagał Józefa Kostrzewskiego w jego badaniach archeologicznych, był także członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Jesienią 1918 roku współpracował z innym ziemianinem z regionu, Wojciechem Lipskim z Lewkowa. Kierował tajnym Komitetem Obywatelskim w Ostrowie. W wyniku wydarzeń tzw. Republiki Ostrowskiej, po ujawnieniu tej struktury jako Powiatowej Rady Ludowej został jej wiceprzewodniczącym, od 23 XI 1918 był komendantem Straży Obywatelskiej. Współorganizował formowanie 1 Pułku Piechoty w Ostrowie, po jego rozwiązaniu wraz z Władysławem Wawrzyniakiem włączył się w tworzenie Batalionu Pogranicznego w Szczypiornie. Delegat do Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. W powstaniu wielkopolskim brał udział w wyzwalaniu Ostrowa oraz Krotoszyna. Jego niezaprzeczalnym wkładem w zwycięski zryw Wielkopolan była organizacja aprowizacji pochodzącej z własnego majątku dla oddziałów powstańczych, następnie wojsk wielkopolskich.

W okresie międzywojennym Bogdan Szembek nadal działał w organizacjach rolniczych, publikował fachowe artykuły z dziedziny rolnictwa. Nie miał szczęścia do inwestycji w przemysł, został zmuszony do parcelacji majątku. W 1932 roku sprowadził do Sadowia Ojców Pasjonistów, którym podarował ziemie na budowę klasztoru.

Po wybuchu II wojny światowej aresztowany przez Schutzpolizei, osadzony w więzieniu w Kielcach, szczęśliwie wypuszczony. Po zakończeniu II wojny światowej na krótko wrócił do rodzinnego majątku, skąd został wywłaszczony. Od lat pięćdziesiątych zamieszkał u syna Jana w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie pracował na stanowisku bibliotekarza w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Po śmierci pochowany w Wysocku Wielkim.

Kesz znajduje się na terenie parku przy dawnej posiadłości Szembeków. Kordy wyznaczone za pomocą smartfonu, w razie problemów jest spoiler.

W pałacu funkcjonuje przedszkole i część mieszkalna, park jest często odwiedzany przez osoby postronne - proszę o uważne szukanie.

Zawartość początkowa: logbook, ołówek, kilka gadżetów nawiązujących do tematyki kesza.

Wybrana bibliografia:

 

https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/bogdan-mieczyslaw-maria-szembek

Z. Dykcik, Republika Ostrowska, Ostrów Wielkopolski 2003 r.

Afbeeldingen
Tutaj
Logs: Gevonden 22x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij