Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ceramika w Bolesławcu - OP8XUL
Owner: S_T_S_Team
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 0 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-12-2018
Date created: 06-01-2019
Date published: 06-01-2019
Last modification: 23-02-2019
22x Found
3x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
38 visitors
11 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Opis skrytki:

 

 


Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga swym początkiem czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia - brązowe szkliwo z białymi nakładkami - spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie, nie omijając nawet dworów królewskich. W  drugiej połowie XIX wieku popularność na rynku europejskim zyskał fajans. Ekspansja nowego tworzywa stanowiła prawdziwe wyzwanie dla bolesławieckich garncarzy, którzy aby uatrakcyjnić swoje wyroby zaczęli stosować barwną dekorację stempelkową na białym tle. Tradycje doskonałej ceramiki z Bolesławca kontynuowane są również obecnie, a wspomniana metoda stempelkowa w ostatniej dekadzie przeżyła prawdziwy renesans.

Jeszcze w końcu XIX wieku powstała w Bolesławcu szkoła ceramiczna kształcąca dobrych rzemieślników i artystów o wyrafinowanym smaku. Obecnie nowe oblicze ceramice artystycznej nadają artyści i projektanci będący najczęściej absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.


Zakładem najpełniej nawiązującym do najlepszych tradycji rzemiosła artystycznego regionu jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, która rozpoczęła działalność w 1950 r. w dawnym zakładzie „Paul und Sohn” (1893 - 1945). W tej firmie powstają właśnie najciekawsze wzory, zdobywające uznanie na świecie, łączące wielowiekowe tradycje form z użytkowymi wyzwaniami nowoczesności. O potencjale zakładu świadczy fakt, iż obecnie Spółdzielnia „Ceramika Artystyczna” wytwarza 900 form i 5000 wzorów dekoracji. Od wielu lat najbardziej poszukiwane są naczynia z dekoracją stempelkową pokrywającą gęsto całą formę lub tworzącą dekoracyjne układy. Motywów wykorzystywanych do zdobienia jest przy tym bardzo wiele : od tradycyjnych kółek, kropek, rybich łusek czy pawich oczek, po nowe, nieregularne kształty o niezliczonych wręcz odmianach. Dominujące obecnie kolory to przede wszystkim kobaltowy błękit, brązy, zielenie i żółcie - barwniki, które wytrzymują bardzo wysoką temperaturę wypału. Naczynia dekorowane są ręcznie tradycyjną metodą stempelkową (drobne wzory nanoszone są ręcznie za pomocą specjalnych stempli z gąbki morskiej oraz pędzelkami), przy zastosowaniu szkliw i farb bezpiecznych ekologicznie (nie zawierających kadmu i ołowiu). Różnorodny asortyment form sprawia, iż naczynia kamionkowe doskonale komponują się w różnych rodzajach wnętrz i umożliwiają użycie rozmaitych dodatków typu obrusy lniane, haftowane, satynowe itp... Bardzo urozmaicona jest również funkcja naczyń kamionkowych, które umożliwiają podawanie różnych posiłków, podgrzewanie w kuchenkach mikrofalowych, zapiekanie potraw w piekarnikach. Kamionka bolesławiecka jest bowiem żaroodporna, kwasoodporna i nieprzeciekliwa.

Walory artystyczne wyrobów idą w parze ze znakomitą jakością tych naczyń, co zaowocowało przyznaniem Spółdzielni „Ceramika Artystyczna” wielu prestiżowych nagród, medali i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach.

<

Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” 90 % wyrobów eksportuje do 25 krajów świata, w tym przede wszystkim ok. 50 % na rynek amerykański. Sukcesy na wystawach i targach m. in. w Paryżu, Berlinie, Amsterdamie, Kopenhadze, Frankfurcie nad Menem, Nowym Jorku, Tokio oraz stale poszerzająca się działalność reklamowo - promocyjna sprawia, że Spółdzielnia „Ceramika Artystyczna” może rozwijać się dynamicznie i jest w stanie zrealizować każde zamówienie gwarantując najwyższą jakość i wybitną wartość artystyczną oferowanych wyrobów.

O skrytce:

Pojemnik to mikro pet znajdujący się na kordach - proszę o dyskretne podejmowanie szczególnie w porze dziennej.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 22x Not found 3x Note 1x All entries Show deletions