Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
11 Aguas Termales de Santa Fe - OP8XFH
ciepłe źródło, 2 oczka kąpielowe, wodospad, kontakt z naturą - all free
Właściciel: A wallon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 671 m n.p.m.
 Województwo: Hiszpania > Andalucía
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-12-2018
Data utworzenia: 14-12-2018
Data opublikowania: 19-12-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 14-05-2019
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
1 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

ŹRÓDŁO TERMALNE, CIEPŁE, GORĄCE albo CIEPLICA (Wikipedia)
Źródło, z którego wypływa woda termalna o temperaturze wyższej o co najmniej 5 °C od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze (wg klasyfikacji hydrogeologicznej) lub wyższej niż 20 °C (wg klasyfikacji balneologicznej).

Powstawanie źródeł termalnych związane jest z obszarami współczesnej lub przeszłej aktywności wulkanicznej – Nowa Zelandia, Japonia, Islandia, USA (Park Narodowy Yellowstone), Rosja (Kamczatka) i inne – lub z głęboką infiltracją wód opadowych, ogrzewanych ciepłem Ziemi i wydostających się na powierzchnię pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego – Rosja (Kaukaz), Polska (Jaszczurówka k/Zakopanego – średnia temperatura wody 18 °C przy średniej rocznej temperaturze powietrza 4,8 °C; w niektórych uzdrowiskach: Cieplice Śląskie-Zdrój, Lądek-Zdrój i Ciechocinek) i inne.

Szczególnym rodzajem cieplic są gejzery; sztuczne ujęcie (odwiert) wód termalnych określa się jako termę.


Terma Santa Fe
(znane wnież jako Aguas Calientes)
Otoczona gajami oliwnymi, zaledwie 20 km od Granady. Temperatura sięga 40ºC, a woda zawiera duże ilości wapnia, magnezu i siarczanów. Kąpiel w tym miejscu polecana jest osobom cierpiącym na egzemy i trądzik, a także z zapaleniem układu mięśniowo-szkieletowego. Jest tu pięć oczek wodnych, z czego dwa są wykorzystywane do kąpieli, a ponadto - wodospad kaskadowy. Wypływ ciepłej wody powstał prawdopodobnie w wyniku odwiertu. W odróżnieniu od termy Alhama de Granada, gdzie "basen" jest murowany, zbudowany z kamieni i betonu, tu wszędzie jest podłoże gliniaste - jak mokro, robi się nieciekawie. A ponadto dość sporo tu śmieci, nie mówiąc już o efektach braku sanitariatów. 
To kultowe miejsce; przewija się przez nie dziesiątki ludzi, również całe rodziny z dziećmi, niektórzy nawet pozostają tu na dłużej (campery, namioty z panelami słonecznymi), kąpiele w dzień i w nocy, temperatura powietrza bliska zera chyba niewiele tu zmienia - a jak się fajnie rano rozgrzewa w ciepłym źródle!!! Wieczorem dwóch facetów robiło młynki zapalonymi pochodniami; z mini-baru w samochodzie dostawczym dochodziła głośna muzyka - od łubu-dubu, przez folk, pop i muzykę hiszpańską. Czasem  mieszała się z muzyką z innych samochodów w okolicy - lekka kakofonia, ale w sumie - nie najgorsze doświadczenie. Podobno źródło położone jest na terenie prywatnym i były próby ograniczenia dostępu przez właściciela -  nic nie osiągnął wobec zdecydowanego oporu miłośników kąpieli. Tradycja miejsca, potrzeba kontaktu z naturą, wolność zachowań - ponad prawem własności prywatnej? Trudne do uwierzenia - dlatego "podobno".
Wszystko free: dojazd, wjazd na teren źródeł i kąpiel, parkowanie, biwakowanie. Dobrze nie pozostawiać po sobie żadnych śmieci.

=====
jak dotrzeć do źródła
Możliwe, że lepszy dojazd jest od południa, od Malaha - nie było okazji sprawdzić, gdyż droga przy samym źródle była nieprzejezdna dla asfaltowca, by sprawdzić drogi na południe. Dojazd od północy opisany jest w waypointach (przymusowo musiałem zastosować typ "Początek ścieżki" bowiem typ "Punkt fizyczny" nie był udostępniony przez system).
UWAGA 1: bez dwóch pierwszych waypointów GPS może dodać kilka extra kilometrów trudnymi drogami polnymi.
UWAGA 2: gdy awaria na dojeździe - "przeflancować" się na asfalt i dopiero wzywać pomoc drogową - off-road nie objęty ubezpieczeniem.

po pierwszym znalezieniu kesza proszę o jak najszybsze zalogowanie FTF’a

na wstępie: keszu dość oddalony od ciepłego źródła, ukryty w jednym z setek drzew oliwnych, przy jednej z wielu dróg w gaju oliwnym; najlepiej dojść na piechotę od źródła, a nie podjeżdżać pod kesza jeśli dysponujesz tylko  asfaltowcem; a dlaczego nie przy basenach? - nawet próba instalacji kesza przy wodospadzie w środku nocy przyciągnęła ciekawskiego z pobliskiego namiotu

o keszu:

• tubka o wymiarach: dł. 5,5 cm, ∅3 cm
• zawartość
: logbook, certyfikaty FTF, STF i TTF

pudełko ma zawieszkę, w środku jest haczyk (może przebić strunówkę) do wkręcenia w drzewo (pierwotnie keszu miał zawisnąć)
jeśli keszu zaginie, bardzo proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu

UWAGA: jeśli zajdzie potrzeba przeniesienia kesza i zawieszenie na drzewie to raczej nie na oliwkowym, a to z uwagi na sposób zbierania oliwek (maty rozkładane na ziemi, wokół pni) i niemal pewne jest odkrycie kesza przez zbieraczy oliwek.

certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; w przypadku znalezienia grupowego przysługuje jeden certyfikat
mile widziane w logu:
dywagacje nt. miejsca, dojazdu, zdjęcia dzienne, w słońcu oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia w opisie kesza: własne (jakość jest jaka jest - przyjechałem o zmierzchu, wyjechałem o bladym świcie)
źródła:
The Best Natural Hot Spring in Granada, materiały własne

 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Początek ścieżki N 37° 10.295'
W 03° 43.743'
okolice zjazdu z drogi A-385 - fioletowe kółko na mapce dołączonej do opisu kesza jako ostatni obrazek
Początek ścieżki N 37° 10.346'
W 03° 43.779'
zjazd z drogi asfaltowej na szutrową Camino Chg - żółte kółko na dołączonej mapce; droga w miarę porządna; jechać na wprost do następnego waypointa - nie zakręcać na skrzyżowaniach, np. w kierunku na rezerwat
Początek ścieżki N 37° 09.740'
W 03° 45.212'
na skrzyżowaniu z Camino de Ventas de Hueima w lewo - czarne kółko na mapce; tu zaczyna się lekki horror, bo jest wiele nieprzejezdnych wariantów drogi - generalnie skieruj się na lewo; po ostrym podjeździe (nie widać, czy coś nie jedzie z przeciwka) zjazd na "wyrównanie", gdzie kempingują campery; tu w poprzek, przez koleiny, na drogę skrajnie po prawej; pokonując podjazd i koleiny, powoli dojedziesz do źródła; jeśli nie wiesz, którędy przejechać, zawsze możesz wyjść z keszbryka i sprawdzić przejazdy, ale najlepiej przyczepić się do jakiegoś tubylca w asfaltowcu i podążać za nim
Interesujące miejsce N 37° 09.399'
W 03° 45.212'
baseny termalnego źródła Santa Fe - drugie czarne kółko na mapce
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
oczko wodne ze źródłem
wypływ wody
drugie oczko wodne
nie wykorzystywane oczko
dymiąca rzeczka - odływ źródła
SPOJLER te drzewa szukasz
SPOJLER tu jestem
biwak camperów - nie daleko od kesza; tu w poprzek drogi
droga dojazdu; współrzędne punktów w waypointach
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x