Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
10 Alhama de Granada - OP8X9U
gorące źródło Alhama
Właściciel: A wallon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 800 m n.p.m.
 Województwo: Hiszpania > Andalucía
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-12-2018
Data utworzenia: 30-11-2018
Data opublikowania: 17-12-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 16-11-2019
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
5 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

ŹRÓDŁO TERMALNE, CIEPŁE, GORĄCE albo CIEPLICA (Wikipedia): źródło, z którego wypływa woda termalna o temperaturze wyższej o co najmniej 5 °C od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze (wg klasyfikacji hydrogeologicznej) lub wyższej niż 20 °C (wg klasyfikacji balneologicznej).

Powstawanie źródeł termalnych związane jest z obszarami aktywności wulkanicznej – Nowa Zelandia, Japonia, Islandia, USA (Park Narodowy Yellowstone), Rosja (Kamczatka) i inne – lub z głęboką infiltracją wód opadowych, ogrzewanych ciepłem wnętrza Ziemi i wydostających się na powierzchnię pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego – Rosja (Kaukaz), Polska (Jaszczurówka k/Zakopanego – średnia temperatura wody 18 °C przy średniej rocznej temperaturze powietrza 4,8 °C;  uzdrowiska: Cieplice Śląskie-Zdrój, Lądek-Zdrój i Ciechocinek) i inne.

Szczególnym rodzajem cieplic są gejzery; sztuczne ujęcie (odwiert) wód termalnych określa się jako termę.

 

termy Alhama de Granada (The Best Natural Hot Spring in Granada)
Miasto Alhama położone pomiędzy Malagą i Granadą, jest zamieszkane od czasów prehistorycznych. Związane jest z gorącymi źródłami, a sama jego nazwa pochodzi od arabskiego "Al Hammam", co oznacza "Kąpiel" (arabski) lub "Naturalne ciepłe źródło".
Trzy naturalne gorące źródła dostarczają wody temp.42ºC do uzdrowiska w Alhama de Granada: Baño Viejo (najważniejsze), Baño Nuevo i naturalne źródło Huerta Rodero. Są wykorzystywane w SPA, po czym zasilają również (?)trzy baseny na zewnątrz, dostępne za darmo. Woda zanim dotrze do basenów oczywiście schładza się.
Baño Viejo zlokalizowane w Arabskiej Łaźni, zbudowanej w okresie królestwie Nasrid; Baño Nuevo w Baño de la Reina (łaźnię królowej), której nazwa pochodzi od imienia królowej Isabel Katoliczki. Osobliwość tego źródła polega na tym, że zaczęło ono dostarczać gorącą wodę po trzęsieniu ziemi w 1884 r. Baño Nuevo znajduje się w Balneario de Alhama (miejskie uzdrowisko).
Gorące źródła Alhama znajdują się w pobliżu dwóch osad neolitycznych, Cueva del Agua i Cueva de la Mujer. Można do nich dotrzeć po półgodzinnym spacerze przez bujny park naturalny Sierras de Tejeda, Almijara i Alhama.
Jak ktoś woli SPA, może sprawdzić, jakie zabiegi są tam wykonywane (klikaj tutaj). W okresie mojej wizyty SPA było zamknięte - stąd informacje o gorących źródłach w Alhama nie zostały zweryfikowane.
=====
nieco o... i trochę więcej ;-)
Terma Alhama znajduje się na ogrodzonym terenie należącym do SPA - dostęp przez przepust obok bramy wjazdowej, parkowanie wzdłuż drogi dojazdowej do SPA - dość siermiężne warunki, a miejsce na zawracanie na dojeździe do bramy wjazdowej.
Przez to kultowe miejsce przewija się dziesiątki tubylców i przejezdnych, w dzień i w nocy, jak jest cieplej i jak temperatura spada do zera. W małym baseniku może być ciasno. Tu zasada, nie pchaj się na siłę - jeśli z hiszpańskiego znasz tylko caramba ( "do cholery") z bajki o Wawelskim Smoku i Baltazarze Gąbce w Krainie Deszczowców, zagadaj rękami. Na końcu kąpieliska termalnego, gdzie woda przelewa się do rzeki, niektórzy myją się używając szamponu i mydła. Druga zasada - nikt się nie wtrąca, nikt nie zwraca uwagi, ale okazało się, że mycie się nie jest tu akceptowane przez zasiedziałych Tubylców - jeden turysta hiszpański, znający j. angielski, tłumaczył, ale długo musiał wyciąąąąąąąągać od nich tą opinię. Za to z entuzjazmem przekazali info o lokalnej, tradycyjnej potrawie - zupa... (nazwę zapomniałem, a kartkę z notką wcięło). Z powodu zupy zostałem na drugi dzień.

Nad ranem zimno, - 2ºC. Po przygotowaniu ukrycia palce zgrabiały, że trzeba było wrócić do kesz-bryka, by się rozgrzać i opisać logbook oraz certy; po zainstalowaniu kesza - znowu, i był powód by skorzystać z termy. Pierwsze wrażenie - zmarznięte ręce jakby do wrzątku włożone, ale po chwili... To trzeba samemu przeżyć.

Przejazd do miasteczka, a tu ZONK! - wszystkie restauracje zamknięte, do popołudnia. W końcu trafiam do otwartej kawiarni z zakąskami. Na pytanie o zupę odpowiadają twierdząco, że będzie za 5 minut. A potem... barman dyskretnie gdzieś dzwoni, po 5 minutach jakaś kobieta wchodzi do kawiarni wnosząc schowaną dyskretnie za plecami torebkę typu take-away, a po chwili barman pyta, czy na wynos, czy na miejscu. A niech to, oni mi po cichu take-away-in'a załatwili. Tak, zetknąłem się już z takimi zachowaniami, ale zawsze w kraju śródziemnomorskim. A smak... wyborna.

po pierwszym znalezieniu kesza proszę o jak najszybsze zalogowanie FTF’a

na wstępie: keszu nieco oddalony od ciepłego źródła, ukryty przy ścieżce niedostępnej dla samochodów

o keszu:

• klipsiak o wymiarach: 10x8x5 cm
• zawartość
: logbook, certyfikaty FTF, STF i TTF

jeśli keszu zaginie, bardzo proszę o reaktywację, z odnotowaniem w logu

certyfikaty: do uzupełnienia nick zdobywcy i data znalezienia kesza; w przypadku znalezienia grupowego przysługuje jeden certyfikat
mile widziane w logu:
jakieś dywagacje na temat  źródła oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia w opisie kesza: własne

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
wieczór - sporo ludzi; poźniej coraz więcej przybywało
o świcie pobudka - śmieciara; a bokiem już sunęli do źródła
nad ranem niemal pusto, ale najpierw keszu...
najpierw keszu - tędy droga
SPOJLER tu nie do przejścia
SPOJLER dokładnie tu
oj, dymi - jest 2°C nad ranem; pora na kąpiel
to tutaj zupkę potajemnie mi zorganizowali
to ta zupka; pyrki, cieciorka, pory, wywar na podrobach
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x