Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cerkwisko Jabłonki - OP8WYY
Spontanicznie po drodze
Właściciel: palinq
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-11-2018
Data utworzenia: 09-11-2018
Data opublikowania: 09-11-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 09-11-2018
33x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
65 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wieś Jabłonki prawa wołoskiego, istniała już w 1498 roku I była pierwszą osadą założoną prze Balów tak głęboko w górach. Ulokowana przy waznym trakcie, pełniła zapewne funkcje strażnicze. Potwierdza to duże, dwuułanowe uposażenie kniazia, którego podstawowym obowiązkiem była słuzba zbrojna. Wieś pozostała w rękach Balów do końca XVIII w., później należała do Urbańskich I Sołdraczyńskich. W 1921 roku liczyła 63 domy I 409 mieszakańców (327 grekokatolików, 77 rzymskokatolików, 5 wyznania mojżeszowego). Ciągneła się na południe od obecnej zabudowy, na długości 2.5km, aż do początku serpentyny szosy.

25 września 1944 roku wieś została zajęta przez wojska radzieckie. W maju 1946 większość mieszkańców zostła przymusowo wysiedlona do ZSRR.

28 marca 1947 na terenie już wysiedlonych i zniszczonych Jabłonek zginął w zasadzce UPA wiceminister obrony narodowej, gen. Karol Świerczewski, jadący na inspekcję garnizonu w Cisnej. W miejscu jego śmierci znajduje się pamiątkowy głaz.

Trzy dni po zabójstwie gen. Świerczewskiego, sotnia UPA "Chrina" dokonała masakry 30 rannych żołnierzy WOP, mordując ich w bestialski sposób po napadzie na transport rannych z Cisnej do Baligrodu.

Pierwszy pomnik w Jabłonkach odsłonięto 18 kwietnia 1948. W 1962 wybudowano pomnik Świerczewskiego projektu Franciszka Strynkiewicza. Jego otoczenie urządzono jak park (obecnie w zaniedbaniu). W 2018 pomnik zburzono[4]. W latach 1985-1987 kosztem 250 mln zł wybudowano w Jabłonkach muzeum poświęcone osobie gen. Świerczewskiego o pow. 829 m kw., otwarte 28 marca 1987 jako filia Muzeum Historycznego w Sanoku. W pierwszym roku działalności obiekt zwiedziło 200 tys. osób, tym (5 VIII 1987) Wojciech Jaruzelski. W 1989 placówkę zamknięto, a w 1990 wystawę o Walterze ostatecznie zlikwidowano; sam obiekt wykorzystano na prywatną wystawę przyrodniczo-łowiecką, a w 2000 gmina Baligród sprzedała go za kwotę 410 tys. zł[5].

700 m dalej na południe, na dawnym terenie dworskim zakład karny. Przy zejściu z drogi asfaltowej na czarnym szlaku na Łopiennik (po lewej stronie, na niewielkim wzniesieniu) murowana kapliczka. Przed II wojną światową Jabłonki były znaną osadą letniskową, w której znajdowało się kilka domów willowych będących własnością hrabiego Skarbka, ale również tzw. letnisko akademickie dla studentów.

 

Cerkiwe Parafialna pw. Opeki Matki Boskiej istniała już w pierwszezj połowie XVIIII w. W centrum znajdowała się drewniana cerkiew z 1902 roku. Była to trójdzielna świątynia na planie podłużnym z ośmiopolową kopułą nad nawą, wtopioną w kalenicowy dach przekrywający pozostałe części. Po 1947 roku stała opuszczona. Cerkiew stała jeszcze 1953 roku I była w dość dobrym stanie. W 1957 roku cerkiew została rozebrana na materiały budowlane (decyzją Urzędu ds. Wyznań). Obecnie zachowała się jedynie lipa za prezbiterium cerkwi.

 

 

Źródło: Wikipedia; tabliczka przed cmentarzem

 

Kesz

Znajduje się pod rzeczoną lipą. Lekko zasypany, przykryty kamieniem i liśćmi.

Nie musisz przeskakiwać przez płot. Przy tabliczce informacyjnej ogrodzenie jest "ruchome", przesuń belkę, żeby wejść jak człowiek.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cmentarz
Tu
Wpisy do logu: znaleziona 33x nieznaleziona 3x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria