Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Antywyimek powstańczy - Skoki [100+] - OP8WYS
Właściciel: Bar i Lepsza Połówka
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 81 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-11-2018
Data utworzenia: 08-11-2018
Data opublikowania: 11-11-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 11-11-2018
28x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
56 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

a

Jak w całej Wielkopolsce, do zrywu powstańczego przystąpili również mieszkańcy Skoków i okolic. Spośród pochodzących ze Skoków kilkudziesięciu Powstańców część znalazło swój wieczny odpoczynek na cmentarzu parafialnym.

W 2003 roku, gdy zbliżała się 85 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, powstała inicjatywa upamiętnienia bohaterstwa mieszkańców Ziemi Skockiej poprzez umieszczenie przed wejściem na cmentarz tablicy informacyjnej z nazwiskami Powstańców tam pochowanych. Pomysł ten okazał się trudny w realizacji, ponieważ była to  pierwsza od 1919 roku próba ustalenia nazwisk owych Bojowników. Pomocni okazali się mieszkańcy, poproszeni o niezbędne informacje, dotyczące Powstańców pochodzących z  ich rodzin.

Honorowy patronat nad tą inicjatywą objęli: Burmistrz Skoków Tadeusz Kłos i ówczesny proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Skokach Zdzisław Błaszczyk. Uroczystego poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonał w dniu 27 grudnia 2003 r. ks. proboszcz Zdzisław Błaszczyk, a odsłonięcia por. Władysław Gąska, kawaler orderu Virtuti Militari oraz Marian Klewenhagen, syn Powstańca Wielkopolskiego Brunona Klewenhagen.

W ciągu następnych kilkunastu lat udało się poszerzyć wiedzę na temat udziału Skoczan w wydarzeniach Powstania Wielkopolskiego, zarówno dotyczącą przebiegu przejęcia Skoków przez miejscowych Powstańców w dniu 27 grudnia 1918, jak i ich udziału w walkach na różnych powstańczych frontach. Nazwiska 80 Powstańców utrwalono na dwóch pamiątkowych tablicach, które poświęcono w 2003 i 2008 roku.

Ostatnia, trzecia tablica, zostanie odsłonięta w bieżącym roku, w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i będzie zawierała listę 26 osób. Są nimi: Franciszek Czerwiński z Brzeźna, Walerian Daniel, pochowany w Janowcu, Jan Gołembowski ze Sławicy, Ludwik Groszkowski Wincenty Gust z Potrzanowa, Józef Kłos z Brzeźna, Szczepan Kłos z Brzeźna, Antoni Kołpowski ,Tadeusz Kołpowski,  Stanisław Krakowski z Brzeźna,  Kazimierz Krzymiński ze Sławicy, Jan Kurczewski, Zygmunt Leszczyński, Wiktor Ludzkowski, Antoni Olszewski, Jan Perek ze Sławicy, Józef Polowski ze Sławicy, Józef Prusakiewicz z Włókien, Ignacy Wegner, Walenty Winkowski z Włókien, Walenty Witkowski z Brzeźna, Szczepan Witkowski z Włókien, Marcin Witt z Potrzanowa, Walenty Woźniak a także pochowany na cmentarzu na Miłostowie powstaniec z Ziemi Gostyńskiej – skoczanin z wyboru, burmistrz Jan Smektała oraz pochodzący z Rakojad Jan Kasprzak.

 

Skrzynka

Współrzędne wskazują skrzyżowanie. Znajdź w odległości nie więcej niż stu metrów tablicę upamiętniającą poległych w Powstaniu Wielkopolskim Skoczan.

Skrzynka – większy mikrus magnetyczny ukryta jest po przeciwnej stronie ulicy – zgodnie z zasadami, którymi rządzą się antywyimki. W skrzynce mieści się logbook, ołówek i certyfikaty dla trzech Pierwszych Znalazców.

 

 

Prosimy nie dodawać nowego logbooka i nie reaktywować skrzyneczki, lecz zgłosić taką potrzebę w logu. Dziękujemy. :-)

Obrazki/zdjęcia
Tablica pamiątkowa ku czci Powstańców Wielkopolskich.
Tablica w świątecznej odsłonie
Wpisy do logu: znaleziona 28x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria