Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Huta szkła BIAGLASS - OP8WW0
Właściciel: wzorowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 146 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-11-2018
Data utworzenia: 01-11-2018
Data opublikowania: 01-11-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 17-06-2020
30x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
58 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Huta Szkła - Białystok w Białymstoku powstała w 1929 roku na miejscu starej fabryki włókienniczej. Należała do spółki trzech przedsiębiorców: Stolnickiego, Hazana i Bąkowskiego. Pierwsi hutnicy przybyli z Pińczowa
Od roku 1930 prowadzono produkcje przeważnie dla zakładów monopolowych. Robiono butelki, gąsiory, słoje, a przez pewien czas opakowania na lekarstwa dla aptek. Przeciętny dzienny zarobek robotnika wynosił 5 zł i chociaż był on i tak bardzo mały, to właściciele huty starali się go jak najbardziej obniżyć. Podczas wielkiego kryzysu gospodarczego na świecie zmniejszył się prawie o połowę.
Trzej wyzyskiwacze: Hazan, Bąkowski i Stolnicki, chcąc mieć jak największy zysk z huty nie dbali o warunki pracy robotników. Dziwnie wyglądała ta huta. Była to rudera, gdzie wieczorami pracowało się bez światła, gdyż właściciele uważali, że jest i tak dostatecznie widno od rozgrzanego szkła. Kiedy weszło się do hali, przez chwilę trzeba było przyzwyczaić się do ciemności, by trafić na miejsce pracy. Wodę do picia przynosiło się z pobliskich studzien. Była ona jednak tak zanieczyszczona, że wielu hutników zaczęło chorować po jej piciu. Temperatura na stanowisku pracy dochodziła do 40C, nie było bowiem żadnych zabezpieczeń przed żarem.
Z pracą też bywało różnie. Okres jej trwał przeważnie w zależności od ilości zamówień - około 5-6 miesięcy. Przez dalsze pół roku huta była zamknięta. Robotnicy otrzymywali jeszcze przez 3 miesiące zapomogę od państwa, lecz później nie mieli zabezpieczonych żadnych warunków do życia, a innej pracy nie można było dostać.

W 1973 r. w wyniku zaleceń Komisji Partyjno-Rządowej do Unowocześniania Systemu Funkcjonowania Gospodarki i Państwa, Huta Szkła "Białystok" weszła w skład Wielkiej Organizacji Gospodarczej pod nazwą Zjednoczone Huty Szkła Gospodarczego i Technicznego "Vitropol" w Sosnowcu. Nadzór i kontrolę nad ZHSGiT „Vitropol" sprawuje Zjednoczenie Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego „Vitrocer", podporządkowane Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Produkcja Huty Szkła „Białystok" wykazuje dużą dynamiką wzrostu. Wystarczy powiedzieć, że tylko w latach 1970—1976 nastąpił prawie trzykrotny wzrost produkcji.
O atrakcyjności wyrobów świadczyć może duży popyt zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Importerami szkła z Białegostoku są tak wymagający odbiorcy, jak USA, Kanada, Włochy, Anglia, Francja, RFN, Szwecja, Dania, Belgia.
 
A jak wygląda praca bialostockiej huty szkła obecnie, jaki jest profil jej produkcji możecie dowiedzieć się zaglądając na stronę internetową spółki BIAGLASS (lub zapytać mnie, pracowałem tam).

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Z lotu ptaka
dawniej
obecnie
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 2x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria