Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Fort nr 5 - OP8WSK
Właściciel: erykradek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 134 m n.p.m.
 Województwo: ? > ?
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-10-2018
Data utworzenia: 26-10-2018
Data opublikowania: 29-10-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 25-04-2019
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
16 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Fort nr V jest unikalnym zabytkiem rosyjskich fortyfikacji z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się 3 km na południe od twierdzy brzeskiej.

Fort V został zbudowany w latach 1879–1880 jako jedna z najważniejszych fortyfikacji twierdzy. Wzniesiono go w formie reduty jednowałowej zgodnie ze standardowym projektem „Wzmocnienie nr 2” próbki z 1874 roku. Podczas modernizacji w latach 1886-1889. na forcie zbudowano sklepione koszary posypane ziemią. Do ostrzału rowu wodnego zbudowano dwie kaponiery (głowica na 6 dział i jarmułkę na 4 pistolety), a także dwa polukaponiry (na 3 działa). Fort jednoszybowy przebudowano na dwuszybowy, co umożliwiło użycie piechoty (na zewnętrznym niskim wale) i artylerii (na wewnętrznej wysokości) do obrony fortu. Wszystkie nowo wybudowane kazamaty zbudowano z cegły. 

W trakcie kolejnych modernizacji przeprowadzonych na początku XX wieku, został znacznie wzmocniony, stając się jednym z fortów drugiej (wewnętrznej) linii fortów twierdzy brzeskiej.

W latach 1906–1913 pod dowództwem inżyniera wojskowego Iwana Osipowicza Bielińskiego (1876–1976) fort poddano restrukturyzacji: zamiast ceglanego, dwupiętrowego kaponiera zbudowanego z betonu (tylna część fortyfikacji), głowy kaponiera i polukaponirów, zbudowano trzy (podziemne betonowe korytarze przystosowane do komunikacji między fortyfikacjami) konstrukcje), trawersowany trawers na szybie (schronienia dla piechoty i artylerii). Ceglane konstrukcje fortu pokryto betonem o grubości około 2 metrów, wzniesiono trzy pancerne posterunki obserwacyjne, szczelinę między wysokim i niskim szybem pokryto ziemią, mając zamiast dwóch szybów jeden, o większej grubości.

Fort mieścił szóstą kompanię brzesko-litewskiej artylerii rosyjskiej armii cesarskiej. W sierpniu 1915 r. Fort, podobnie jak wszystkie fortyfikacje twierdzy brzesko-litewskiej, został opuszczony przez wojska rosyjskie. Większość fortów została wysadzona przez rosyjskich saperów podczas odwrotu. Fort V przetrwał. Od 1915 do 1918 roku w forcie umieszczono oddziały cesarskie.

W latach 1921–1939, kiedy Brześć był centrum Poleskiego województwa polskiego, znajdowały się tu magazyny kwatermistrzowskie polskiej armii.

fort

Od kwietnia 1941 r. W forcie mieścił się trzeci batalion 44. pułku strzelców 42 dywizji strzelców. 22 czerwca 1941 r. Podczas zaciętej bitwy fort został zdobyty przez jednostki 34. Dywizji Piechoty Wehrmachtu. Część bojowników batalionu próbowała włamać się do twierdzy brzeskiej, a następnie wycofała się na wschód z walkami.

W lipcu 1944 r. Fort został wyzwolony przez żołnierzy 1295. pułku strzelców 160. dywizji strzeleckiej 70. armii 1 frontu białoruskiego pod dowództwem marszałka KK Rokossowskiego.

W latach powojennych znajdowały się magazyny wojskowe, a od końca lat 60. nie były używane.

W 1995 r. Fort został wpisany na listę wartości historycznych i kulturowych Republiki Białoruś. 31 maja 1999 r. Stał się filią kompleksu pamięci „Brzeska Hero-Forteca”. Po pracach konserwatorskich 29 kwietnia 1999 r. Odbyła się pierwsza wycieczka wokół fortu, 8 maja 2000 r. Otwarto pierwszą wystawę.

To wzmocnienie jest wyjątkowe w swoim naturalnym bogactwie. W forcie rosną różne gatunki roślin i ziół leczniczych. Można zobaczyć też rzadkie gatunki nietoperzy.

Fort V można zwiedzać codziennie od 9.00 do 18.00

 

żródlo


O keszu:

Kordy nie wskazują miejsca ukrycia. Mikro skrzynka schowana pod siedzeniem w kazamacie - spojler podpowie. Proszę o ostrożność przy pobieraniu i reaktywację, jeśli kesz zginie.

Obrazki/zdjęcia
Tu szukaj
Fort nr 5
tunel
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x