Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół pw. Św. Trójcy - Heliga Trefaldighetskyrkan - OP8WFW
Pamiątka po evencie.
Owner: areckis
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Sweden > Sydsverige
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-09-2018
Date created: 03-10-2018
Date published: 04-10-2018
Last modification: 04-10-2018
0x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
21 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Monumental place  Access only by walk  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kościół p.w. Św. Trójcy nosi również nazwę Kościół Niemiecki, ponieważ do roku 1846 należał do parafii niemieckiej w Karlskronie. Kamień węgielny położony został 3 czerwca 1697 roku, w tym samym roku, w którym zmarł Karol XI, założyciel miasta Karlskrona. Parafia była niewielka i nie dysponowała środkami rozwoju. Pomoc nadeszła ze strony króla, królowej wdowy, hrabiego Wachtmeister oraz innych parafii niemieckich w Szwecji w celu rozbudowy parafii i kościoła.

Kościół Św. Trójcy w Karlskronie, fot. wikipedia, licencja CC3.0

 

Parafia planowała początkowo budowę kościoła o wydłużonej formie z wysoką wieżą w zachodniej części, lecz pod wpływem hrabiego Hansa Wachtmeister przyjęto w zamian propozycję Nicodemusa Tessin (młodszy, 1654-1728, wykonał również szkic zamku w Sztokholmie oraz plan kościoła Fryderyka w Karlskronie) dotycząca budowy kościoła i umiejscowienia ołtarza w części południowej kościoła. Tessin ulegał wpływom francuskiej i włoskiej architektury stylu barokowego. Palladis Villa w Virenga przytaczano jako wzorzec do budowy kościoła Św. Trójcy.

Villa Palladio, Virenga, fot. wikipedia, licencja CC3.0

 

Poświęcenie kościoła miało miejsce 27 czerwca 1709 roku, w dzień przed bitwą pod Połtawą, gdzie szwedzkie siły zbrojne poniosły największą w tamtych czasach porażkę. Kościół nie był wówczas całkowicie gotowy do poświęcenia. Kościół nie miał wykończonego dachu, a jedynie pokryto go grubym płótnem żeglarskim. Zbieranie środków finansowych na położenie dachu trwało kilka lat. Dopiero w 1750 roku został wykonany dach z miedzi.

Pożar miasta 1790 roku zniszczył również i kościół. Pozostały jedynie czarne, spalone mury. Udało się jednak uratować dwa żyrandole z mosiądzu pochodzące z 1722 roku oraz tablicę pamięci ukoronowania z kościołem (?) wykonaną w płaskorzeźbie podarowaną przez proboszcza J.B. Wolff w 1789 roku, które nadal znajdują się w kościele. Już rok później zaczęto planowanie odbudowy kościoła wg szkiców Olafa Tempelman. nową kopułę zaprojektowano w stylu neoklasycznym.

Malunek sufitu został wykonany przez rzeźbiarza Johana Törnström oraz jego syna Emmanuela. W centrum kopuły znajduje się słońce, w którym namalowany jest Jahwe (heb. Bóg). Törnström wykonał również nastawę ołtarzową oraz ambonę. Podczas ponownego poświęcenia w roku 1802 kościół otrzymał imię królowej - Fredrica Dorothea Wilhelmina, żony króla Gustawa IV Adolfa. Po detronizacji króla i deportowaniu rodziny królewskiej kościół otrzymał swą obecną nazwę.

Malunek sufitu. fot. własna.

 

Organy w kościele wykonane przez Richtera w Stransundzie w 1737 roku zostały zniszczone przez pożar podobnie jak inne przedmioty w kościele. Organy, które następnie wybudował P.Z. Strand (wybudował min. organy w kościele św. Jakoba w Sztokhlomie) poświęcono w Nowy Rok w 1828 roku i służą do dnia dzisiejszego. Chrzcielnica z roku 1685 wykonana jest z czerwonego wapnia pochodzącego z wyspy Öland. Misa chrzcielnicy wykonana z mosiądzu i miedzi prawdopodobnie pochodzi z Nürnberg. Na dnie misy przedstawiony jest motyw upadku pierwszych ludzi. Żyrandol kryształowy znajdujący się na chórze jest darem dla kościoła przekazanym przez handlowca Michaelis z ok. 1800 roku. Drewniany krzyż, który znajdował się wcześniej w kościele Fryderyka wykonany jest przez J.A. Hawermana w połowie XVIII w.

Pod prezbiterium kościoła, znajduje się okazały grobowiec należący do rodziny Wachtmeister. Zejście do grobowca znajduje się pod schodem prezbiterium i przykryte jest drewnianymi drzwiczkami. W grobowcu pochowano 30 osób. Pośród nich znajduje się generał admiralicji, hrabia Hans Wachtmeister, współzałożyciel miasta, zmarły w 1714 roku.

 


O KESZU.

Wpisu należy dokonać do księgi pamiątkowej, która znajduje się wewnątrz kościoła, tuż przy wejściu. Do zalogowania skrzynki potrzebne jest hasło - brakujący fragment tekstu z elementu ze zdjęcia (dwa wyrazy pisane ze spacją). Elementu należy szukać w kościele.

Pictures
Odszukaj hasło.
Log entries: Found 0x Not found 0x Note 1x Picture 1x All entries Gallery