Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Wólka Domaszewska Dworek - OP8W8D
Zapomniany Dworek
Owner: Kłębuszek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 156 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 19-09-2018
Date created: 21-09-2018
Date published: 22-09-2018
Last modification: 15-10-2018
10x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
46 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Wólka Domaszewska to niewielka miejscowość leżąca w gminie Wojcieszków. Trafimy do niej skręcając tuż za mostem na Bystrzycy we wsi Świderki w lewo z głównej drogi Łuków-Wojcieszków-Serokomla-Kock. 

Dwór w Wólce Domaszewskiej, zapamiętany przez najstarszych mieszkańców wsi, był parterową budowlą drewnianą, postawioną na wyniesionych ponad ziemię murowanych fundamentach. Obrys ścian budynku przypominał literę L, a prawdę mówiąc Ł, ponieważ bliżej jego wschodniego szczytu znajdował się ganek, który osoby posiadające wyobraźnię mogłyby przyjąć jako charakterystyczną kreskę zamieniającą L na Ł.

Dach na budowli był kryty gontem, ściany wykonano z dębowych bali. Wewnątrz najpierw znajdowały się 4 pokoje mieszkalne, a po przebudowie - 7 pokoi i łazienka.

Jak czytelników swej książki „Ślady ziemian w krajobrazie kulturowym gminy Wojcieszków” informuje Jadwiga Jóźwik, znana regionalistka z Wojcieszkowa, na teren posiadłości dworskiej wjeżdżało się od gościńca znajdującego się od południowo-wschodniej strony dworu. Wiodła do niego aleja dojazdowa z gazonem przed budynkiem. Na gazonie, a także wokół dworu od południa, kwitło sporo kwiatów. Dbał o nie specjalnie zatrudniany ogrodnik.
W majątku, aż do czasu, gdy ogrodnikiem został człowiek sprowadzony przez dziedziczkę z Warszawy (pracował zaledwie rok, gdyż za jego kadencji wyginęły w pasiece pszczoły i go zwolniono), znajdowała się znana na okolicę pasieka składająca się ze 150 uli. Stały one w pobliżu alei kasztanowo-lipowej, oddzielającej dworski park od ogrodu usytuowanego na terenach zajmowanych dziś przez boisko do piłki nożnej.

W południowej części parku rosły orzechy włoskie, buki, wiązy i jesiony. W części północnej miał swój domek dworski ogrodnik. W parku stała też dworska kapliczka z figurą Najświętszej Maryi Panny.

Ostatni właściciel Wólki Domaszewskiej, W. Biernawski, który był też w pewnym okresie przewodniczącym Rady Powiatowej w Łukowie, posiadał majątek o pow. 277 ha, w tym 33 ha lasów i łąk. W majątku zajmowano się hodowlą bydła i uprawą roli. Zboże oraz ziemniaki, a nawet siano (?) w większości przetwarzano w dworskiej gorzelni na spirytus, który później sprzedawano firmom państwowym. J. Jóźwik podaje, że ze 100 kg żyta w gorzelni uzyskiwano 27 litrów spirytusu. Warzywa z ogrodów, a szczególnie pomidory sprzedawano na rynkach w miastach. Pomidory trafiały nawet do Siedlec.

W majątku pracowało 9 fornali, kowal majster i jego czeladnik. Był też ogrodnik.

Dziedzic W. Biernawski w czasie okupacji działał w konspiracji. Hitlerowcy aresztowali go 20 sierpnia 1943 r. Przez więzienia w Radzyniu Podlaskim i Lublinie trafił ostatecznie do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie stracił życie.

Po aresztowaniu właściciela, do majątku w Wólce Domaszewskiej, jako zarządca, został skierowany przez Arbaitsamt w Łukowie pan Jachimowicz. Swą funkcję pełnił do lipca 1944 r., kiedy to doszło do parcelacji majątku.

Po niej we dworze ulokowano szkołę. Eksploatowany do lat 60. budynek, nieremontowany, niewłaściwie zabezpieczany przed złymi warunkami atmosferycznymi na jesieni, zimą i wczesną wiosną, niszczał z roku na rok. Gdy był już w fatalnym stanie, a dzieci zaczęły uczęszczać do nowo wybudowanej szkoły, lokalne władze państwowe zgodziły się, by dawni fornale rozebrali go. Wykorzystali uzyskane w ten sposób drewno na własne potrzeby - jako budulec bądź na opał. W ostatnich latach ktoś zabrał sobie także pozostałości kamiennych schodów wiodących niegdyś na ganek dworu.

 

I tak oto smutno zakończyła się historia dworu i majątku w Wólce Domaszewskiej. Dziś już mało kto we wsi zna dokładną historię domaszewskiego dworu Biernawskich. Młodzi chłopcy ze wsi twierdzą, że w tzw. lamusie, czyli podworskiej piwnicy zakopane są skarby dawnego dziedzica. Gdzie znajduje się ten lamus - powiedzieć nie chcieli.

**Fragment artykułu Piotra Giczeli z Gazety Siedleckiej. (tygodniksiedlecki.com)**

 

Skrzynka założona przeze mnie z sentymentu:)Co roku przyjeżdżam do Wólki Domaszewskiej by odwiedzić mieszkających tu dziadków. Jako dziecko często zapuszczałam się na wspomniane wcześniej tereny parku wiejskiego. Niegdyś znajdowały się tam pozostałości fundamentów dworku, a także schody. Teraz zostały  jedynie dwie płyty posadzki - pozostałość po domu ogrodnika. Jadąc dalej w kierunku Zofiboru po lewej ujrzymy starą, ale dobrze zachowana podworską gorzelnię. Zachęcam także do odwiedzenia zofiborskiego kościoła zbudowanwgo w XIX wieku. Za pomoc w założeniu dziękuję Nope :)

 

O keszu: Kordy przybliżone. Proszę o wyrozumiałość. Mijając remizę i jadąc w stronę Zofiboru ujrzymy przydrożną kapliczkę, a w jej pobliżu standardowe mikro. Matka Boska otacza go opieką :)

 

Koniecznie weź ze sobą coś do pisania! 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Fot. z publikacji J. Jóźwik
Log entries: Found 10x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions