Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KOLUMNA MARYJNA - BIEDRUSKO - OP8W4X
Charakterystyczny pomnik
Właściciel: marass1111
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 79 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-09-2018
Data utworzenia: 15-09-2018
Data opublikowania: 15-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 16-09-2018
45x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
81 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka założona spontanicznie przy okazji WIO #65. 

Charakterystyczny pomnik – kolumna przy rozwidleniu dróg w samym centrum Biedruska. Zapewne to miejsce znają wszyscy. Wyjątkowo zadbany i sukcesywnie odnawiany na wzorcowo utrzymanym skwerze. Przykuwa wzrok mieszkańców, ale też przejeżdżających. Nie zawsze miał sakralną formę i zgoła inną wymowę. 

                       

Powstał na początku XX wieku, w 1904 roku. W początkowym okresie (1901 – 1904) budowy obozu ćwiczebnego dla pruskiej armii uznano to skrzyżowanie dróg i alei za wiodące i godne wyróżnienia. Na charakterystycznej wysokiej kolumnie umieszczono orła symbolizującego godło w kamiennej formie wieńczącej pomnik. Adlerschule, pruski orzeł szkolny.

                         

Charakterystyczny pruski orzeł z rozpostartymi, skierowanymi do dołu skrzydłami, dziobem zwróconym w lewą (północną) stronę i łbem udekorowanym królewską koroną. Można przyjąć, że ten „monument” powstał z inicjatywy wojskowych by podkreślić charakter obozu, ale też dla oddania należnej czci cesarzowi i Prusom. Był jednym z głównych obiektów umieszczanych na fotografiach, kartach pocztowych itp. 

Umownie dzielił tę część obozu, koszar: – na wschodnią – piechoty i zachodnią – kawalerii. Obóz obejmował typowe koszary, ale też Szkołę Podchorążych Piechoty, place ćwiczeń i strzelań oraz infrastrukturę garnizonową i poligonową. Również sztabową i mieszkalną. Pomnik, podobnie jak Wieża, był charakterystycznym i dominującym punktem orientacyjnym, wizytówką, zachowując do dziś tą mimowolną rolę. Przeglądając karty i zdjęcia z tamtych lat, warto zwrócić uwagę na opisy: – miejscowości, nazwy obozu oraz nazwy krzyżujących się ulic. Pruska Aleja Wielkiego Cesarza Wilhelma II to również Aleja Zjednoczenia w dwudziestoleciu międzywojennym, by na czas okupacji przyjąć nazwę ulicy Adolfa Hitlera. Po prostu, obecnie to ulica Poznańska.
W takim stanie pomnik dotrwał do 31 grudnia 1918 roku, to jest do dnia przejęcia Biedruska przez powstańców wielkopolskich. 

Na początku lat 20 – tych XX wieku, w tym miejscu ze składek żołnierzy i mieszkańców powstała Kolumna Maryjna, o której można było przeczytać w prasie już w 1921 roku.

W czasie okupacji, pomnik – kolumnę zwieńczono godłem III Rzeszy. Jakie czasy, taki pomnik z niemiecką konsekwencją w zniemczeniu opanowanych państw.

W wyniku panującego chaosu w pierwszych dniach września 1939 roku strącono figurę z kolumny, a nawet wrzucono ją do Warty. W ten tragiczny czas wojny przypadkowo wyłowiona, była przechowana przez jednego z mieszkańców Złotoryjska bądź Mściszewa. Niestety, nie wiadomo, ile w tym jest prawdy.

W okresie powojennym za sprawą nieustępliwych i trwających w wierze mieszkańców, ponownie przywrócono maryjny charakter pomnika.

                             

SKRZYNKA:

Na kordach. 

  

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wpisy do logu: znaleziona 45x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy