Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wieża widokowa w Pańkach - OP8UXA
Właściciel: wzorowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 110 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-09-2018
Data utworzenia: 02-09-2018
Data opublikowania: 02-09-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 02-09-2018
17x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
53 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wieża widokowa umiejscowiona na skraju Narwiańskiego Parku Narodowego w pobliżu Paniek.

Opis zaczerpnięty z atrakcjepodlasia.pl

Narwiański Park Narodowy (NPN) leży w północno – wschodniej części Polski w Województwie Podlaskim. Jego całkowita powierzchnia wynosi 6810ha. Obejmuje swoim zasięgiem bagienną Dolinę Górnej Narwi na odcinku od Suraża do Rzędzian, zwanym potocznie „Polską Amazonką”. Symbolem Narwiańskiego Parku Narodowego jest błotniak stawowy – ptak drapieżny zakładający gniazda w trzcinach.

Walory przyrodnicze Parku to przede wszystkim unikatowy system rzeki wielokorytowej. Narew jest rzeką typowo nizinną, wije się licznymi zakolami tworząc labirynt.

Zadaniem NPN jest ochrona unikalnego systemu rzecznego z ogromnym bogactwem świata roślin i zwierząt. Niedostępne bagna porośnięte gąszczem szuwarów, kwalifikują ten obszar jako  ostoję lęgową ptaków – głównie wodno-błotnych. Stwierdzono tu występowanie 203 gatunków, wśród nich 28 zagrożonych w skali światowej lub europejskiej, m.in. bielik, derkacz i wodniczka, które są największą atrakcją Parku.

Roślinność Narwiańskiego Parku Narodowego zdominowały szuwary wielkoturzycowe. Są to mokre siedliska z niewielkimi wahaniami poziomu wód. Specyficzne dla Doliny Narwi są wilgotne łąki, które podczas kwitnięcia tworzą barwne kobierce. Ważnym elementem doliny są występujące wyniesienia mineralne porośnięte lasami liściastymi oraz ciepłolubną murawą. Można tu spotkać goździka pysznego, mieczyka dachówkowatego czy kosaćca syberyjskiego, które znajdują się pod ścisłą ochroną.

O różnorodności biologicznej terenu świadczy występowanie ok.40 gatunków ssaków, dla których Dolina Narwi pełni funkcję szlaku migracyjnego. Wśród nich jest niewielka populacja łosia, sarny i dzika. Bagienny teren sprzyja występowaniu płazów, gadów oraz mnóstwa gatunków owadów a w wodach Narwi spotykamy 22 gatunki ryb, które stanowią raj dla tutejszych wędkarzy.

Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego mieści się w  Kurowie, niewielkiej miejscowości w powiecie wysokomazowieckim, w zabytkowym dworku otoczonym urokliwym parkiem. Od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie NPN i zasięgnąć niezbędnych informacji o istniejących szlakach turystycznych.

W samym Parku są jedynie szlaki wodne przeznaczone dla kajakarzy. Jednym z nich jest spływ „Kajakiem wokół Kurowa”,. Na jego trasie można zwiedzić fort „Koziołek”, jedyny w swoim rodzaju przykład dawnej sztuki fortyfikacyjnej. Niecodzienną atrakcją turystyczną są przewozy łodzią zwaną „pychówką”. Dawniej używane były do przewozu siana z łąk położonych pomiędzy korytami rzeki oraz połowu ryb.

Trasy rowerowe znajdują się na obrzeżach Parku i w jego otulinie. Przebiegają po drogach żwirowych lub rzadko uczęszczanych. W wielu miejscach przecinają je szlaki piesze. Najkrótszym z nich jest ścieżka przyrodnicza „Kładka wśród bagien” w Kurowie, która prowadzi przez różnorodne ekosystemy w Parku. Niewątpliwą atrakcją szlaku pieszego jest również kładka przyrodnicza zlokalizowana pomiędzy miejscowościami Waniewo i Śliwno (nieczynna ze względu na remont do końca 2018r.) Pozwala ona na dotarcie do „serca” Parku bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka. To przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Po środku trasy, w miejscu dawnego zamczyska znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny.

W najbliższych okolicach Narwiańskiego Parku Narodowego znajduje się kilka pensjonatów i kwater agroturystycznych, można również korzystać z pól biwakowych.

Jednym z ważniejszych zadań Narwiańskiego Parku Narodowego oprócz ochrony przyrody jest działalność edukacyjna. Park jest organizatorem wielu imprez dydaktycznych a jedną z nich jest Podlaska Biesiada Miodowa w Kurowie przyciągająca tysiące turystów.

Żyjesz w ciągłym stresie i szukasz miejsca, w którym odnajdziesz ciszę, spokój i czyste powietrze? Narwiański Park Narodowi spełni Twoje oczekiwania. Zapraszamy do zapoznania się ze szlakami turystycznymi.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wieża i wiata
1
2
3
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 2x komentarz 0x Wszystkie wpisy