Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Speleocaching - AER - OP8UFL
Opensztolning: Sudety Środkowe
Właściciel: AER
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 536 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 16-08-2018
Data utworzenia: 08-08-2018
Data opublikowania: 16-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 29-08-2022
7x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 5 obserwatorów
146 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Belkaa, mainecoon123, slawekragnar, stasiekm, Werrona
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

UWAGA!

SKRZYNKA NIEBEZPIECZNA!


 

Keszo jest częścią geoŚcieżki podziemno-eksploracyjnej:

OPENSZTOLNING: Sudety Środkowe

 

 


 

Jaskinia Z rondami...

...to drugi co do wielkości obiekt kompleksu znanego jako Jaskinie Kochanowskie. Swoją nazwę wziął od masywnych słupów skalnych, dzielących korytarze na równoległe ciągi (że obiekt nazwę wziął, nie kompleks). Ta niewielka jaskinia jest częścią skupiska pseudokrasowych jaskiń i schronisk skalnych, położonych w starych kamieniołomach w okolicy wsi Kochanów. O całym systemie można wiele, ale tu odsyłam do internetów. Rejon jest arcyciekawy, więc warto o nim poczytać oraz - przede wszystkim - przed wyprawą po keszo zapoznać się z opisem samej jaskini Z rondami. Proponowane sznurki na początek:

Dzikie Sudety

WKGiJ

WKGiJ (aktualizacja)

SKTJ

 


 

Informacje techniczne:

Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki, a jedynie miejsce, z którego najłatwiej jest dotrzeć do jaskini. Po zameldowaniu się na kordach, należy podejść na skraj kamieniołomu i wypatrzyć ścieżkę trawersującą w dół po urwisku. Szczeliny przez które można dostać się do jaskini Z rondami znajdują się bezpośrednio przy ścieżce, czyli po prawej stronie schodzącego. Ostrzegam, że najbardziej obszerne wejście nie wygląda zachęcająco z uwagi na obluzowane płyty skalne wiszące tuż nad nim...

 

 

...do środka można też dotrzeć drogą dla lisów, znajdującą się kilka kroków niżej od wejścia głównego:

 

 

Skrzynka wielkości mała znajduje się niemal na końcu jaskini, w miejscu oznaczonym na żółto na poniższym planie (po kliknięciu w obrazek plan odpali się w wielkości nadającej się do druku i zabrania ze sobą na eksplorację). Proszę szukać za jedną z trzech charakterystycznych, jaśniejszych skał (vide fotospojler). Zabierzcie ze sobą coś do pisania! Certyfikatów i innych atrakcji tym razem brak, ale keszo powstał spontanicznie i ma na celu przede wszystkim pokazanie miejsca oraz podjęcie wyzwania, jakim jest dotarcie do końca jaskini. I jeszcze: proszę o porządne maskowanie skrzynki, ponieważ miejsce jest odwiedzane przez speleologów i turystów - nie każdy z nich potraktuje łaskawie niespodziewane znalezisko. Proszę odkładać pojemnik tak, by nie był widoczny z perspektywy żadnego ze zbiegających się w miejscu ukrycia korytarzy. 

 

Źródło planu: http://www.wkgij.pl

 

Dodatkowe warunki zaliczenia skrzynki są dwa:

1. Hasło znajdujące się na odwrocie logbooka - interesuje mnie oficjalna, urzędowa nazwa tego co tam znajdziecie (w razie problemów proszę o kontakt);

2. Foto z miejsca ukrycia skrzynki lub z innego miejsca w głębi jaskini, które pozwoli na identyfikację tak keszera, jak i miejsca. Zdjęcie proszę zamieścić w logu, lub przesłać mi w jakikolwiek inny sposób.

 

Jaskinia jest tworem naturalnym, będącym przedmiotem eksploracji i badań speleologów. Dlatego też traktujcie to miejsce z szacunkiem i starajcie się jak najmniej ingerować w podziemną przestrzeń. Chyba, że znajdziecie w środku jakieś śmieci - wtedy wiadomo: proszę zabrać ze sobą i ładnie wyrzucić do kosza (dzięki takim małym gestom świat staje się mniej idiotycznym miejscem...). 

 


 

Sprzęt:

Wejście do jaskini i jej penetracja nie wymagają technik linowych, niemniej jednak teren jest trudny i niebezpieczny. Niezbędny ekwipunek stanowią:

  • przynajmniej dwie dobre latarki z zapasem baterii,
  • kask,
  • ubranie do brudzenia, moczenia, brodzenia i pełzania w pyle, błocie i skalnych gruzowiskach plus dodatkowy zestaw ciuchów do przebrania po wyjściu z jaskiniowych głębi 

 


 

Bezpieczeństwo:

 

Jaskinia jest niebezpieczna i to ostrzeżenie proszę potraktować poważnie. Sam fakt umieszczenia tam keszo nie sprawia, że Z rondami jest miłą norką mizianych borsuczków. Dodatkowo teren wymaga sprawności fizycznej a znajdujące się po drodze zaciski mogą sprawić trudność osobom o większych gabarytach. Zatem jeśli masz zdiagnozowaną lub podejrzewasz u siebie klaustrofobię - odpuść. I jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie eksplorowałeś wcześniej takich miejsc – odpuść. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zejście po skrzynkę, pamiętaj:

  • idziesz tam na własną odpowiedzialność (nie zachęcamy do podejmowania keszo, a jedynie informujemy o miejscu jego ukrycia),
  • zachowaj zdrowy rozsądek,
  • nie idź tam samemu,
  • powiedz komuś dokąd się wybierasz i o której planujesz wrócić (a najlepiej pozostaw kogoś przed wejściem na czas eksploracji),
  • zabierz ze sobą plan jaskini!

UWAGA!

1. W początkowych partiach jaskini istnieje duże ryzyko obwału!

2. W głębi jaskini, mniej więcej w miejscu zaznaczonym na planie na pomarańczowo, znajduje się blok skalny wiszący jedynie na słowo honoru - DUŻE RYZYKO OBERWANIA SKAŁY!

3. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na eksplorację fragmentu położonego dalej niż schowane keszo, to w miejscu zaznaczonym na planie na czerwono znajduje się trzymetrowy uskok. Bardzo łatwo wpaść do niego zaraz po przeciśnięciu się ciasnym, lekko nachylonym w dół korytarzem.

4. ...a zresztą wszędzie proszę baaardzo uważać.

 

Powodzenia!

AER

 

Obrazki/zdjęcia
Spojler: świnki trzy!
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 5x Obrazki/zdjęcia 10x Wszystkie wpisy Galeria