Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Filary ziemi - AER - OP8UFK
Opensztolning: Sudety Środkowe
Właściciel: AER
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 551 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Tymczasowo niedostępna
Data ukrycia: 16-08-2018
Data utworzenia: 08-08-2018
Data opublikowania: 16-08-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 11-12-2019
7x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
78 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: slawekragnar
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

UWAGA!

SKRZYNKA NIEBEZPIECZNA!

 


 

Keszo jest częścią geoŚcieżki podziemno-eksploracyjnej, która jeszcze ciutchwilkę i będzie gotowa!

OPENSZTOLNING: Sudety Środkowe

 

 

 


 

Jaskinia Z filarami...

...to największy obiekt kompleksu znanego jako Jaskinie Kochanowskie - skupiska pseudokrasowych jaskiń i schronisk skalnych, położonych w starych kamieniołomach w okolicy wsi Kochanów. O całym systemie można wiele, ale tu odsyłam do internetów. Rejon jest arcyciekawy, więc warto o nim poczytać oraz - przede wszystkim - przed wyprawą po keszo zapoznać się z opisem samej jaskini Z filarami. Proponowane sznurki na początek:

Dzikie Sudety

WKGiJ

WKGiJ (aktualizacja)

Kulawa Eksploracja (YouTube)

Długość łączna korytarzy jaskini przekracza 700 metrów, co czyni z niej jeden z największych tego typu obiektów w Sudetach, zaś kolejne eksploracje prowadzone w latach 2002-2003 pozwoliły na odkrycie połączenia z obiektem znajdującym się obok - Jaskinią Prostą. Jednak to nie korytarze sprawiają, że warto odwiedzić jaskinię. Jej najciekawszą częścią jest podziemna sala z masywnymi, skalnymi filarami, będąca pozostałością po wyrobiskach drążonych w początkowych partiach obiektu. Podziemna katedra, Moria, albo po prostu wieeelka dziura w ziemi... Każdy widzi to inaczej, proszę pojechać i przekonać się samemu.

 

 


 

Informacje techniczne:

Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki, a jedynie punkt, z którego najłatwiej jest namierzyć wejścia do jaskini. Po zameldowaniu się na kordach należy wypatrywać takiej oto skały:

Wejścia znajdują się co kilka (naście...?) metrów po obu stronach tego, co widać na powyższym foto.

 

Skrzynka wielkości mała została schowana tak, by pogodzić keszerów pragnących jedynie zwiedzić salę z filarami i troszkę się przy tym pogimnastykować oraz tych, których pasja i adrenalina pchnie dalej, w plątaninę podziemnych korytarzy. Pojemnik znajduje się w rejonie oznaczonym na żółto na poniższym planie - proszę sobie kliknąć, a schemat odpali się w rozdzielczości zdatnej do druku, czy wnikliwego natelefoniepaczania. Szukajcie pod jedną z płyt zalegających na podłożu. W celu podjęcia keszo nie trzeba przeciskać się pod obluzowanym blokiem skalnym, który widać w głębi spojlerowego foto. Skrzynka powstała spontanicznie, dlatego certyfikatów brak - zamiast nich na pierwszych znalazców czekają drobne fanty survivalowo-eksploracyjno-jakieśtam. Może się komu co przyda. I jeszcze: proszę o porządne maskowanie skrzynki, ponieważ miejsce jest odwiedzane przez speleologów i turystów - nie każdy z nich potraktuje łaskawie niespodziewane znalezisko. P.S. Zabierzcie ze sobą coś do pisania!

 

 

Źródło planu: http://www.wkgij.pl

 

Dodatkowe warunki zaliczenia skrzynki są dwa:

1. Hasło znajdujące się na odwrocie logbooka - pisane małymi literami;

2. Foto, ale niekoniecznie z miejsca ukrycia - lepszym pomysłem będzie pstryknięcie czegoś dobrego w podziemnej katedrze. Zdjęcie proszę zamieścić w logu, lub przesłać mi w jakikolwiek inny sposób.

 

AKCJA DODATKOWA! Obiekt - jak każdy odwiedzany przez ludzi - jest tu i ówdzie nieco zaśmiecony. Nie jest to wymóg zaliczenia skrzynki, ale bardzo proszę: Zabierzcie z jaskini choćby mały papierek czy innego drobnego śmieciucha. Niech z każdą keszowizytą jaskinia stanie się czystszym miejscem! Z góry dziękuję.

 


 

Sprzęt:

Wejście do jaskini i jej penetracja nie wymagają technik linowych, niemniej jednak teren jest trudny i niebezpieczny. Niezbędny ekwipunek stanowią:

  • przynajmniej dwie dobre latarki z zapasem baterii,
  • kask,
  • ubranie do brudzenia, moczenia, brodzenia i pełzania w pyle, błocie i skalnych gruzowiskach plus dodatkowy zestaw ciuchów do przebrania po wyjściu z jaskini.

 


 

Bezpieczeństwo:

 

Jaskinia jest niebezpieczna i to ostrzeżenie proszę potraktować poważnie. Sam fakt umieszczenia tam keszo nie sprawia, że Z filarami jest miłą jamką fuczanych lisków. Jeśli masz lub podejrzewasz u siebie klaustrofobię - odpuść. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie eksplorowałeś wcześniej takich miejsc – odpuść. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zejście po skrzynkę, pamiętaj:

  • idziesz tam na własną odpowiedzialność (nie zachęcamy do podejmowania keszo, a jedynie informujemy o miejscu jego ukrycia),
  • zachowaj zdrowy rozsądek,
  • nie idź tam samemu,
  • powiedz komuś dokąd się wybierasz i o której planujesz wrócić (a najlepiej pozostaw kogoś przed wejściem na czas eksploracji),
  • zabierz ze sobą plan jaskini!

 

Powodzenia!

AER

 

Obrazki/zdjęcia
Pod jedną z płyt (nie dalej niż poluzowany skalny blok!!!)
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 7x Wszystkie wpisy Galeria