Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szlak Orlich Gniazd. Częstochowa - Zrębice #001 - OP8RJ9
Właściciel: sajmon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 246 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-04-2018
Data utworzenia: 09-04-2018
Data opublikowania: 09-04-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 30-05-2018
118x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 2 obserwatorów
413 odwiedzających
78 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, atena.pl, Dallas, norbinorek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Zapraszamy do wędrówki głównym jurajskim szlakiem - "SZLAKIEM ORLICH GNIAZD"Szlak oznaczony kolorem czerwonym przebiega przez malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską.

 

Przy okazji wędrówki szlakiem możesz zmierzyć się z wyzwaniem:

Znaleźć skrzynki i "zaliczyć" geościeżkę
na pierwszym takim projekcie na Opencaching.pl


czyli skrzynki z

 

Litera-P-27240.gifO.gifletter-w.gifalfabet-103-e.gifLitery-Owadami-11850.gif

t.gifLitery-Kolorowych-Emotikon-18118.gifa.gifl_raczki_123bloger_com_8.gifl_potworki_123bloger_com_11.gifa.gif

 

Wprawdzie projektów o podobnym charakterze na OC jest sporo - przykładem choćby GoWro czy GDKJ, jednak na projekcie "Szlak Orlich Gniazd" skrzynki są umieszczone cyklicznie w maksymalnie bliskiej odległości - co około 170-200 metrów. Całość tworzy największy (na ten moment) tego typu projekt na OC.


Jeśli znajdziesz wszystkie skrzynki z tej Geościeżki oznacza to, że:

 

- przewędrowałeś cały słynny SZLAK ORLICH GNIAZD. Gratulujemy!- masz sporo rekomendacji do rozdania. Wreszcie spłacisz długi !!!


 

- prawdopodobnie na dłuższy czas masz dość keszowania, a na pewno traili.Przejechałeś cały szlak rowerem? Jesteś twardziel!

 

Przeszedłeś cały szlak pieszo? Jesteś przetwardziel!

 

Przejechałeś cały szlak samochodem - kitujesz. Nawet Art_noise nie przejechał całego samochodem...

 

 

STATY, STATY, STATY!!!
Wiadomo - w statystyki nikt nie patrzy;)
Ale może na tym projekcie uda Ci się pobić rekord w ilości skrzynek znalezionych jednego dnia???
Pochwal się w logu geościeżki, ile skrzynek znalazłeś jednego dnia :)


 

O TRAILU
Skrzynki zostały rozmieszczone w regularnych odstępach wzdłuż całego szlaku mierzącego 165 km. Trail "Szlak Orlich Gniazd" to duże przedsięwzięcie, w które zaangażowało się wiele osób. Jeśli wybierasz się na czerwony szlak, prosimy - zabierz ze sobą mały zestaw naprawczy i zapasowe pojemniki oraz logbooki. W projekcie wykorzystano preformy PET (mikro) oraz pojemniki „klipsiaki” 140 ml (mała).
Jeśli uważasz, że kesz zaginął - zreaktywuj skrzynkę, ale proszę o powiadomienie o tym fakcie w logu internetowym.
Pamiętaj o dokładnym zamknięciu i odpowiednim odłożeniu pojemnika – niech służy jak najdłużej kolejnym keszerom.


SKRZYNKI
Ukrycie skrzynek jest dość typowe i nie powinno sprawiać problemów. Większość skrzynek to performy PET zamocowane za pomocą opasek zaciskowych bądź plastikowych objemek. Znalezienie tak ukrytych skrzynek nie powinno nastręczać problemów. Pamiętaj o dokładnym zamknięciu i odpowiednim odłożeniu pojemnika – niech służy jak najdłużej kolejnym keszerom.
Większość skrzynek zarejestrowana jest na OC i GC. Logbooki są w formie książeczkowo/wachlarzowej. Jedna strona logbooka zaprojektowana jest specjalnie z myślą o OC, druga strona - GC. Patrz po której stronie logbooka się wpisujesz!

WĘDRÓWKA SZLAKIEM
Szlak Orlich Gniazd najbardziej polecamy przebyć pieszo. Jest to spore wyzwanie, ale daje dużą satysfakcję.
Jednak najbardziej optymalnym środkiem transportu będzie rower. Jest to najszybszy i najprzyjemniejszy sposób zdobycia skrzynek z tego Traila. Szlak prowadzi głównie duktami leśnymi, czasami drogami utwardzonymi. Tylko krótkie fragmenty mogą być problematyczne dla początkujących rowerzystów - piaszczyste drogi, kamienie na drodze lub spore wzniesienia terenu.

Spore fragmenty szlaku można przebyć autem. Jednak nie polecamy tego sposobu. Niektóre fragmenty są nieprzejezdne nawet autem terenowym. Dodatkowo na wielu odcinkach jest zakaz poruszania się pojazdów silnikowych.


INFRASTRUKTURA
Szlak przebiega przez piękne przyrodniczo jak i historycznie tereny i jest dość dobrze zagospodarowany. Na szlaku znajdziemy sporo miejsc biwakowych, wiat z miejscami do odpoczynku. Szlak przebiega przez większe miejscowości jak i mniejsze wioski. W każdej z nich znajdziecie sklep z podstawowymi artykułami spożywczymi. Miejsc gastronomicznych również nie brakuje.
Na całości szlaku zasięg GSM jest zadowalający.

 

O NASZYM BOHATERZE - SZLAKU ORLICH GNIAZD - SŁÓW KILKA

Szlak Orlich Gniazd jest szlakiem pieszym rozpiętym pomiędzy Częstochową a Krakowem, pokazującym pozostałości dawnych warowni jurajskich z czasów Kazimierza Wielkiego, jak również malownicze zakątki Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, liczne jaskinie i ostańce. Pomysłodawcą utworzenia czerwonego szlaku na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej był Stanisław Leszczycki. Wytyczony w 1930 r,. zgodnie z jego założeniami szlak biegł od Krakowa Doliną Prądnika przez Ojców i zawracał przez Podkrakowskie Dolinki, Krzeszowice i wziesienia Garbu Tenczyńskiego. Niedługo potem wybuchła II Wojna światowa, oznaczenia szlaku nie były konserwowane, przez co szybko uległy zatarciu. W 1948 r. prof. Kazimierz Sosnowski na łamach czasopisma „Ziemia” opublikował projekt szlaku pieszego łączącego jurajskie zamki, warownie i strażnice. W 1950 r. dzięki dotacji Ministerstwa Komunikacji, szlak został oznakowany w terenie.

Popularyzację nazwy szlaku orlich gniazd zawdzięczamy Wiktorynowi Zielińskiemu, który to użył jej po raz pierwszy w swoim poemacie „Dwie ojczyzny”, napisanym podczas pobytu w dworku Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.

„Krasna ziemia zadnieprzańska

Nocną porą pośród gwiazd

Lecz piękniejsza nadwarciańska

Ze swym szlakiem orlich gniazd…”

W 2012 roku Szlak Orlich Gniazd, którym opiekuje się Związek Gmin Jurajskich, otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej stając się najlepszym produktem turystycznym Polski.

ZAMKI

Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się 11 spośród 27 warowni (zamków i strażnic) wybudowanych między Częstochową a Krakowem jako zabezpieczenie traktów handlowych w rejonie granicy ze Śląskiem pozostającym pod kontrolą króla czeskiego. Większość zamków została zniszczona podczas „potopu” w 1655 r. Opuszczone popadały w ruinę lub mimo odbudowy traciły na znaczeniu. W czasach współczesnych wiele z nich zostało poddane pracom konserwatorskim, renowacyjnym, część jest odbudowywana. Większość jest udostępniana dla ruchu turystycznego.


ODZNAKA PTTK

Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Zawierciu ustanowił Odznakę Turystyczno – krajoznawczą „Szlakiem Orlich Gniazd”. Szczegóły i regulamin zdobywania odznaki znaleźć można na stronie http://www.msw-pttk.org.pl/odznaki/reg_odznak/reg_szog.html

 

ŻYCZYMY DOBREJ ZABAWY I WSPANIAŁYCH PRZYGÓD NA SZLAKU ORLICH GNIAZD!

 

*opis autorstwa Art_Noise. Dzięki!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.