Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół Świętego Wojciecha - OP8QHG
Eigenaar: Hubsik
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 189 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 11-02-2018
Gemaakt op: 11-02-2018
Gepubliceerd op: 11-02-2018
Laatste verandering: 07-01-2024
36x Gevonden
8x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
145 x Bekeken
28 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościół Świętego Wojciecha w Łodzi położony jest w dzielnicy Górna na rogu ulic ,,Rzgowska" i ,,Św. Wojciecha". Jest co niedzielnym miejscem spotkań i modlitw wielu Łodzian zamieszkujących pobliskie okolice.
Ilustracja
Historia kościoła zaczęła się już w roku 1892, kiedy to Warszawski arcybiskup Wincenty Teofil Chościak Popiel erygował niniejszą parafię. Budowa kościoła rozpoczęła się natomiast w roku 1902, a zakończyła w roku 1924. Kościół został poświęcony dwa lata po zakończeniu budowy przez pierwszego Łódzkiego ordynariusza, biskupa Wincentego Tymienieckiego.

Kościół został zaprojektowany przez Warszawskiego architekta Józefa Dziekońskiego,który na swoim "koncie" posiadał olbrzymie doświadczenie,ponieważ zaprojektował około 60 kościołów. Kościół Świętego Wojciecha jest murowany, trzynawowy z dość szerokim transeptem. W końcach transeptu znajdują się kaplice. Dach na nawie głównej jest wysoki i bardzo spadzisty, natomiast na nawach bocznych nachylenie dachu jest mniejsze. Wnętrze budynku ma charakter głównie neogotycki.

Nad bramą od strony ulicy Rzgowskiej znajduje się mosiężna kula z datą 1643 oraz literami CCIM, co stanowi skrót łacińskiego zdania "Civis Cracoviensis Ioannes Mvlinowic", czyli "mieszczanin krakowski Jan Mulinowic". Kula stanowi jeden z kilku obiektów - jako jedyny dostępny - które pozostały po dawnym fundatorze ówczesnej wiejskiej parafii wsi Chojny, Janie Mulinowiczu.

KESZ:
Aby znaleźć miejsce ukrycia kesza, będziesz musiał odbyć drogę krzyżową. Ale spokojnie, wystarczy że dotrzesz do drugiej stacji. Tam zacznij swoje poszukiwania. Powodzenia :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien