Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
"Krio-faza" morsowanie w Pruszkowie - OP8QFH
Pruszkowskie morsy zapraszają
Właściciel: Leo48
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-02-2018
Data utworzenia: 05-02-2018
Data opublikowania: 05-02-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 18-11-2018
30x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
138 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

 

        Morsowanie - jeszcze nie tak dawno to słowo nie istniało bo i ta forma rekreacji nie była tak powszechna. Pojęcie o tyle nowe, że edytory tekstu nadal słowo "morsowanie" podkreślają na czerwono lub w podpowiedziach automatycznych podsuwają "mordowanie" . Dziś zimowe kąpiele w otwartych akwenach stały się niemal tak popularne jak inna akcja "mania biegania". Jak kraj długi i szeroki, liczne rzesze osobników płci obojga i w pełnej rozpiętości wieku "od... do..." szukają miejsca, gdzie woda najzimniejsza i tam gromadnie oraz gwarnie zimowych kąpieli zażywają.

        Miejsce, które moją skrzynką oznaczam to Park Mazowsze w Pruszkowie. Grupa zaś, która sobie ten punkt szczególnie upodobała to zrzeszona na facebokowym profilu "Krio-faza, morsy Warszawa, morsowanie w Pruszkowie" Dlaczego w Pruszkowie? Bo to o rzut beretem od stolicy, a miejsce do kąpieli wymarzone. Morsowanie odbywa się w dniach i godzinach poza szczytem komunikacyjnym, co pozwala dojechać autem z Warszawy trasą A2 w niewiele ponad kwadrans. W samym Pruszkowie do kąpieliska dojazd zajmuje ok 2 minut, a samochód można pozostawić na parkingu niedaleko stawu.

        Nad stawem znajduje się taras z wielką solidną altaną, a w niej ławeczki, których nie brak również w otoczeniu. Zejście do kąpieli umożliwiają wygodne "schody do wody", rewiowe, szerokie jak w Casino de Paris. Kąpielisko jest o tyle bezpieczne, że w tej odległości od brzegu dno opada łagodnie i bez groźnych niespodziewanych obniżeń. Z wyznaczonych terminów grupowych spotkań, najbardziej atrakcyjne jest morsowanie niedzielne, bo wtedy wystawiona jest ogromna "grająca szafa" donośnie dudniąca skoczną muzyką disco polo, w rytm której odbywa się rozgrzewka przed i po kąpieli. Walory miejsca opisanego powyżej powodują, że frekwencja jest wysoka, czasem nawet około setki morsów. Cała natomiast grupa zarejestrowana na profilu fb zbliża się już do 2,5 tys uczestników i stale się powiększa.

        Pruszkowskie morsy mają własne "uniformy" składające się z chabrowo niebieskiego kompletu: szlafrok, czapka i rękawice, a wszystko z własnym emblematem. Ich rytualne zachowania na morsowisku nasuwają skojarzenie z misteriami jakiegoś tajnego sprzysiężenia. Ja osobiście z pewnych względów nie morsuję, ale z powodu relacjonowania w sieci ich poczynań, zostałem w szeregi grupy przyjęty. Tajemnic grupowych jednak nie zdradzę, ale grupa jest otwarta, a wobec nowicjuszy życzliwie usposobiona. Zachęcam do przystąpienia.

 

Aktualizacja 13.XI.2018

Uwaga: od pewnego czasu ktoś usuwa skrzynki (nie tylko moje) na terenie naszego miasta. W tej sytuacji jedynym skutecznym sposobem na zachowanie tego miejsca w gotowości do zaliczania, jest zmiana statusu logowania przez podanie hasła. Odtąd "skrzynką" jest altana zastępująca morsom szatnię.

Hasło: na altanie są dwie tabliczki. Hasłem jest pierwsze słowo z tabliczki "białej", pisane wielkimi literami.

 

 

 

Obrazki/zdjęcia
Altana "Szatnia"
Schody do wody
Morsy legalnie
Ławek mnóstwo
W kąpieli jest wesoło
Morsy zapraszają
Taneczne misteria :)
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 2x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria