Proszę logować i postępować ze skrzynką w założony przeze mnie sposób. Wpisy eventowe będą kasowane.
PRM - czyli Państwowe Ratownictwo Medyczne - szymna nazwa tylko co za tym stoi?
Podstawa działania tej formacji to ustzwa o Panstwomym Ratownictiwe Medycznym z dnia 8 września 2008r która powołuje do życia ten twór a także informuje co wchodzi w skłąd Systemu PRM i co to są jednostki wspomagające. Dla zaiteresowanych konkretnymi wytycznymi odsyłam do tej ustawy właśnie.
Co natomiast się zmieniło w samym Ratownictwie:
- nazwa - przestało funkcjoniwać Pogotowie Ratunkowe (chociaż przez wielu dalej jest tak nazywane),
- umundurowanie zmieniło barwę z czerwonej na tzw fluo - czyli prawie jak robotnicy drogowi tylko z logo PRM na plecach.
- oznakowanie karetek - zniknęł literka "R" i "W" z karetki. Znaczy to,że przestały funkcjonoiwać tak zwane Erki, a w miejsce nich pojawiła się literka "S" czyli specjalistyczna, na której oikładzie z założenia powinien znajdować sie lekarz, oraz "P" czyli podstawowa gdzie znajdyją sie ratownicy lub pielęgniarki. Funkcjonuje jeszcze literka "T" czyli transport, oraz "N" neonatologiczna a nie jak wiekszość myśli "noworodki" chociaz jest blisko.
- znikaja z karetek recepty, oraz leki wszelkiej maści, zostają tylko te najważniejsze - ergo jak przyjeżdż karetka systemowa czyli ta z pod nr 999 i 112 - o receptach zapomnijcie.
- w większości znikaja ambulatoria - zostają tylko zespoły wyjazdowe, a ratownictwo medyczne z założenia ma wyjeżdżać do stanu zagrożenia życia, a jak jest naprawdę - wiedzą Ci co pracują.
A teraz kilka praktycznych porad:
Masz zamiar wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego - pomyśl dwa razy czy aby jest to na pewno stan zagrożenia życia, ktos inny może bardziej potgrzebować pomocy a jednostka w Twoim mieście ma bardzo ograniczona ilość zespołów. Może wystarczy udać sie do apteki lub lekarza pierwszego kontaktu, lub na Szpitalną Izbę Przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pamiętaj że jeżeli jest zamknięta przychodnnia z której zazwyczaj korzystasz - na pewno w nocy jest czynny dyżurny taki punkt w twoim mieście - tam załatwisz tempreature i kaszel, a nawet biegunkę i wymioty.
Jeżęli juz uznasz, że wzywasz ZRM to pamietaj, żaby szybciej móc to uczynić dzwoń na nr 999. Jeżeli nie wiesz jaka słuzba jest Ci potrzebna - dzwoń na nr 112. Zwracam jeszcze Twoją uwage na sytuacje w jakich winno wezwać się ZRM - pamietaj jednak że dyspozytor może odmówić Ci przyjazdu zespołu - powie wówczas co zrobić.
Tego za pośrednictwem ZRM nie załatwisz:
Pamietaj karetka to nie Taxi do lekarza.
Dla pierwszych trzech znalazców certyfikaty - takie novum.
O keszu:
Mobilniaczek jak widać w formie magnetycznej lub wiszącej, zależnie od potrzeb. Pluszak ze względu na możliwośc łatwiejszego ukrycia.
Zasada jest prosta - podejmując kesza możesz go zostawić w miejscu jego bytnośći lub,a w zasadzie nawet powinienś go przenieść w pobliże innej jednostki PRM (pogotowia) wykluczam firmy świadczące usługi transportu medycznego, lub karetki przyszpitalne - chyba że jednostka PRM znajduje się przy szpitalu - to się czasem zdarza choć raczej rzadko. Kesz może poruszać się tylko w obrębie województwa Śląskiego. Kesz ma widzieć karetkę/karetki.
W logu proszę umieszczać ewentualne spojlery dla znalazców, po przeniesieniu kesz.
Dla pierwszych certy.
Kesz jest cześcia projektu : Na ratunek !