Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Katakumby - OP024E
Współrzędne wskazują wejście do masońskiego podziemia
Właściciel: Mela
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 91 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-04-2007
Data utworzenia: 05-04-2007
Data opublikowania: 05-04-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 01-02-2010
204x znaleziona
5x nieznaleziona
21 komentarze
watchers 53 obserwatorów
224 odwiedzających
137 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
58 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Albert78 Team, Annabeth, Azymut, babcia, Bartosh, borkuwa, Brym, Catapilla, caterpillar, Cezex, Chochlik., coolgaap, cymer, Elvoo, Fibro, filips, fredzio, freney, Herlawy, Jed team, Krysiul, kubanczyk, LadyMoon, Lajon, lavinka, lotnik, marvet, Michu4000, mieczyslav, moose, Nannette, naska_2005, orqan, Pablo21, pandaciuk, PatkillerPL, Pavel224, paweł25, Podebiak543, p_nowik, qbamo, qzder, Rogaty01, smoku27, SNUFFER, stasiekm, tATO, ugabunga, vewano, wanda, wąsek224, Woj37, Wrzos, wuzet, yabay, Zby., zyr, [ocenzurowano_1]
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL
Jak dotąd opornie mi idzie szukanie informacji o tym obiekcie. Znajduje się on w pobliżu Księżego stawu nieopodal kościoła Św. Katarzyny.


W Googlu udało mi się na razie znaleźć tylko tyle:


"WARSZAWA - Służewiec (GUCIN), park filialny w stosunku do Wilanowa i letnia siedziba Stanisława Kostki Potockiego, założona na początku XIX wieku w rejonie skarpy warszawskiej, na południe od Dolinki Służewieckiej w rejonie kościoła św. Katarzyny. Założenie skromne z gajem, w którym obok sarkofagu, obelisków i kamieni okolicznościowych były sadzone drzewa memoratywne dla upamiętnienia zasług i dokonań Stanisława i Ignacego Potockich. W stosunkowo niskiej tu skarpie, około 6 m poniżej powierzchni, na której stoi kościół i znajduje się obecnie cmentarz grzebalny wydrążono podziemia, będące elementem urządzenia parku. Budowla ta, to coś w rodzaju katakumb, zwana przez miejscową ludność „grobami masonów”. W 1995 członkowie TPF Przemysław Boguszewski i Krzysztof Rytel spenetrowali te podziemia i sporządzili ich szkic. Obiekt wybudowany jest na planie nieregularnego czworoboku. Wejść można do północnego korytarza, który po trzykrotnym załamaniu kończy się zawaliskiem przy skarpie w miejscu gdzie prawdopodobnie stała budowla wejściowa. Według P. Boguszewskiego jest to ceglana krypta - korytarz, z kolebkowym sklepieniem, około 60 metrów długości. Po jej obu stronach zachowanych jest 47 wnęk na trumny lub urny. Nad wnękami sklepienia łukowe o niezbyt regularnej budowie. Większość cienkich, tylnych ścian wnęk rozsypała się odsłaniając grunt i korzenie. Miejscami sączy się woda. W niektórych zachowanych tylnych ścianach wnęk jest po dwie lub trzy małe nisze na urny. Całość sprawia niezbyt solidne wrażenie. Wynikający z przekazu okolicznych mieszkańców, związek tego obiektu z masonerią nie jest pozbawiony podstaw historycznych. Zarówno Ignacy jak i Stanisław Kostka Potoccy byli znakomitymi polskimi wolnomularzami końca XVIII i początku XIX wieku. Nie wszyscy wolnomularze byli w zgodzie z kościołem i ostatnim miejscem ich spoczynku mogły być te katakumby." (źródło: http://www.podziemia.pl/doc/tt6/cie2.html)


Powejściu do korytarza, przesuwamy się do przodu. W sklepieniu, w pierwszej prostej korytarza, znajduje się komin, jakby wentylacyjny.


Samochód można zostawić w pobliżu knajpy "Szopa Grill", która jest całkiem dobrym miejscem na małą regenerację po poszukiwaniach:)Prawie naprzeciwko wjazdu pod szopę jest jakby brama, która prowadzi w interesujące nas miejsce. Koordynaty mało dokładne - satelity miały zły dzień, ale myślę że wejście jest nie do przegapienia.

W odpowiedzi na dramatyczny, acz średnio "dobrze wychowany" e-mail Wombacika uprasza się o niewłażenie do katakumb zimą ze względu na nietoperze, którym nasza obecność bardzo nie służy. Jeżeli już ktoś musi wejść tam w zimie, proszę, żeby nie wchodził dalej niż tego wymaga zdobycie kesza.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wejście
Tu grzebać trzeba