Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
BWW-Matka Ewa - OP8Q46
Parafia ewngelicko-augsburska
Owner: R-Sol
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 293 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-01-2018
Date created: 03-01-2018
Date published: 03-01-2018
Last modification: 29-10-2018
83x Found
4x Not found
4 notes
watchers 3 watchers
203 visitors
60 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: adamen5
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

MATKA EWA

 

Ewa von Tiele-Winckler przyszła na świat 31 października 1866 roku na zamku w Miechowicach, jako córka Huberta i Waleski. W trzynastym roku życia utraciła swoją matkę. Trzy lata później, w trakcie nauki konfirmacyjnej przeżyła głębokie nawrócenie. Niedługo po konfirmacji, za pozwoleniem swojego ojca wyjechała do Bielefeld. W tamtejszych zakładach opiekuńczych, prowadzonych przez ks.  Fryderyka von Bodelschwingh’a przygotowywała się do pracy charytatywnej i służby diakonackiej. W 1890 roku otrzymała w darze od ojca dom – „Ostoję Pokoju”, w  którym rozpoczęła swoją charytatywną pracę na rzecz potrzebujących. W 1893 roku została wyświęcona na Siostrę i założyła w Miechowicach własny Diakonat. Rozwijające się wówczas zakłady opiekuńcze oraz Diakonat przyjęły wspólną nazwę „Ostoja Pokoju”. Diakonisy z miechowickiego diakonatu opiekowały się w szczególności biednymi dziećmi, bezdomnymi, upośledzonymi, więźniami, starcami. Bardzo szybko działania Matki Ewy wyszły poza granice Miechowic. Na terenie ówczesnych Niemiec zorganizowano dla bezdomnych dzieci ponad  40 domów działających pod szyldem miechowickiej „Ostoi Pokoju”. Ponadto, Matka Ewa kształciła Siostry i wysyłała je do pracy misyjnej w 18 krajach świata, na wszystkie kontynenty.  Zakłady Diakonackie istniały w Miechowicach do 1951 roku. W tym to roku władze państwowe odebrały część obiektów i ograniczyły działalność „Ostoi Pokoju”. W odebranych budynkach zorganizowany został Państwowy Dom Dziecka im. Józefa Lompy. Bezpośrednio po II wojnie światowej większość miechowickich Sióstr wraz z duchownym została zmuszona do opuszczenia Miechowic. Część z nich zatrzymała się w Heiligengrabe albo pozostała we Freudenbergu, gdzie do dnia dzisiejszego istnieje i działa „Ostoja Pokoju”, kontynuując działalność Matki Ewy.

Domek Matki Ewy został zbudowany w 1902r.  U wejścia na odrzwiach widnieje napis: Własność Jezusa Chrystusa. Matka Ewa, jak sama wyznała, zmęczona wielkimi domami i zakładami, pragnęła zamieszkać jako biedna wśród biednych.  W tym domku dokonała swoich dni ziemskiej pielgrzymki i owocnej, błogosławionej służby dla Pana. Domek ze względu na swoje wyposażenie pochodzące z czasów Matki Ewy stanowi wartość muzealną, żywo przypominający rzeczywistość istnienia „Ostoi Pokoju”.

 

 

kościół

O PARAFII

 

Miechowice są rodzinną miejscowością Matki Ewy i jej Zakładów Diakonackich „Ostoi Pokoju”. W okresie rozpoczęcia działalności przez Matkę Ewę były osadą liczącą ok. 6 tysięcy mieszkańców a wśród nich ok. 700 ewangelików. W Miechowicach Matka Ewa zbudowała 28 obiektów zakładu, z których pozostało zaledwie pięć. W posiadaniu parafii są: kościół, „Ostoja Pokoju”, stara plebania, domy: „Elim” i „Cisza Syjonu”. W posiadaniu państwa pozostaje szpital „Waleska”. Pozostałe obiekty zniszczone szkodami górniczymi zostały wyburzone.

Dla potrzeb Zakładów oraz miejscowych wyznawców zbudowany został kościół poświęcony 2 lutego 1898 roku. Parafia miechowicka w 1927 roku liczyła ok. 2300 wiernych, obecnie jest to ok.200 osób. Od 1. września 2008 roku proboszczem jest ks. Jan Kurko

Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim. Ołtarz rzeźbiony w drzewie przedstawia krzyż na Golgocie i klęczących pod nim dwóch przedstawicieli ludu śląskiego: górnika i hutnika. Organy zbudowała w 1898 r. firma Schlag & Sohne ze Świdnicy. Od 1987 roku kościół wraz z budynkami: starą plebanią, „Ostoją Pokoju”, Domkiem Matki Ewy, „Ciszą Syjonu” są obiektami zabytkowymi.

Tekst ze strony: strony Muzeum "Domek Matki Ewy" www.muzeummatkiewy.luteranie.pl

 

Kesz na zewnątrz terenu parafii. Proszę o delikatne zdejmowanie i zakładanie - nie ciągniemy, nic siłę.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 83x Not found 4x Note 4x All entries Show deletions