Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
BWW - Judaizm - OP8Q3T
starsi bracia w wierze
Właściciel: norbinorek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 274 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-01-2018
Data utworzenia: 02-01-2018
Data opublikowania: 02-01-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 15-08-2019
85x znaleziona
4x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
195 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
19 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: anka221, astilla, Aynsley, B0rtes, bamba, Darkos., edi777, GFS, illie, kociewie, konto_usuniete_18.02.2019, myszator, Remol19, rubin, Seamair, Serengeti, słabakinia, Wesker, WOTAN
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jak wiemy Bytom był miastem wielokulturowym. Mieszkali tu obok siebie Niemcy, Polacy, Czesi, Żydzi. Każda z tych społeczności wniosła wiele w rozwój naszego miasta. 

W roku 1264 śląski książę Bolesław Pobożny nadał pierwsze przywileje Żydom. Jest to najstarszy "pisany" ślad obecności Żydów na Śląsku. Z czasem osiedlali się oni w różnych miejscach, integrowali się z miejscową społecznością. Nie inaczej było w Bytomiu.

Ilość informacji na ten temat jest jednak skąpa. Obok trudno dostępnych źródeł żydowskich najbardziej miarodajna jest stara niemiecka "Historia Bytomia". Z pożółkłych kart dowiadujemy się, że pierwsza wzmianka o Żydach w Bytomiu pochodzi z 1532 r. Niejaki Markgrafen Georg von Brandenburg pisze, iż "jeśli jakiś Żyd będzie przejeżdżał konno przez Bytom, handlując w nim, winien zapłacić 2 grosze. Jeśli jedzie dalej (...) winien zapłacić 24 grosze".

Zapisek z 30 lipca 1630 r. mówi, iż hrabia Eliasz II Henckel von Donnersmarck w liście do bytomskiego magistratu zabronił (dalszego) przyjmowania Żydów do miasta.

Jednakże kolejny z Donnersmarcków powierzył Żydowi Moisesowi prowadzenie swoich spraw finansowych. 3 maja 1688 r. graf Leo Ferdinand przestrzegał magistrat, że "nie wolno znęcać się nad Żydami, tak jak się to dotychczas dzieje, tylko należy ich tolerować i tak traktować, jak za czasów brandenburskich. Za nieprzestrzeganie nakazu grozi grzywna 50 ciężkich marek".
Jednak już 29 listopada 1708 r. cesarz Józef I wydał nakaz, w myśl którego ,ze wszystkich miast i miejscowości Śląska należy w ciągu czterech tygodni Żydów wygnać pod rygorem 100 dukatów grzywny".

W 1783 r. w liczącym 1628 mieszkańców Bytomiu było 132 Żydów. W 1792 r. Bytom zamieszkiwało 132 Żydów (na 1411 mieszkańców), a w 1846 r. już 922 (na 5476 mieszkańców). W 1885 r. było ich już 2290, a w 1928 r. prawie 3600.
W 1809 r. za pozwoleniem hrabiego Henckla wybudowano w Bytomiu synagogę (przedtem na modlitwy zbierano się w domach). Z uwagi na rozrost gminy synagogę tę rozebrano ok. 1864 r., a w jej miejsce - w 1867 roku - wybudowano nową większą i bogatszą, wg projektu Freudinga. Synagoga (a właściwie kompleks dwóch synagog) usytuowana była przy obecnym placu Grunwaldzkim. Wokół świątyni rozwijała się działalność wielu żydowskich organizacji i związków o charakterze oświatowym, charytatywnym, stanowym itp. W 1861 r. założono tam elementarną szkołę żydowską.

Kolejne dziesięciolecia coraz bardziej wiązały Żydów z miastem. Na przełomie XIX i XX w. ich udział w handlu, usługach, czy niektórych gałęziach przemysłu był znaczący.
Dojście Hitlera do władzy otworzyło najbardziej tragiczny rozdział w historii narodu żydowskiego.

"Rankiem 10 listopada 1938 r. - wspominają rodowici bytomianie - formacje SS zamknęły ulice prowadzące do synagogi. "Wstęp" mieli jedynie pędzeni ze wszystkich stron miasta Żydzi. Po spaleniu świątyni zgliszcza zostały zabezpieczone. Do podbytomskich stawów furmankami i ciężarówkami wywożono marmurowe i kamienne bloki z hebrajskimi napisami". Po spaleniu synagogi część Żydów aresztowano. Pozostałym darowano jeszcze kilkanaście miesięcy "wolności"...

O powojennej historii bytomskiej gminy żydowskiej niewiele można napisać. W latach 50. funkcjonowała tu Spółdzielnia Pracy im. Anielewicza zdominowana przez pracowników pochodzenia żydowskiego. Na placu Grunwaldzkim, w pobliżu miejsca gdzie ongiś stała synagoga, był dom modlitwy. Pozostał stary cmentarz żydowski usytuowany przy ul. Piekarskiej. W skrzydle południowym znajdują się stare macewy pamiętające jeszcze XIX wiek. W części północnej znajdują się groby nowsze. Niewielka obecnie społeczność żydowska nadal pisze kolejne karty swojej bogatej historii.

 

Bytomskie judaika były liczne, niestety, większość ich już nie istnieje (nazwy ulic współczesne):
- synagogi na placu Grunwaldzkim (dwie po kolei) - nie istnieją;
- za nimi przy ul. Matejki mykwa (łaźnia rytualna) - nie istnieje;
- cmentarz na ul. Piastów Bytomskich - nie istnieje;
- cmentarz na ul. Piekarskiej;
- sala modlitw lub mykwa, lub szkoła żydowska (różnie w różnych źródłach, może budynek/kolejne bydunki miały inne funkcje) przy Józefczaka (na jej miejscu jest dziś targ) - nie istnieje;
- dom starców na ul. Smolenia - inna funkcja;
- szpital na ul. Moniuszki - inna funkcja;
- dom Friedländerów lub szkoła na ul. Krakowskiej - nie istnieje.

 

 

KESZ- aby go odnaleźć , popatrz na zdjęcie - spojler , poszukaj tego miejsca w takiej samej konfiguracji bo to widok ,, oczami " skrzynki  ;) 

 

NIEZAPOMNIJ SPISAĆ KODU DO SKRZYNKI BONUSOWEJ !

 

UWAGA ! W TEJ OKOLICY ZNAJDUJĄ SIĘ DWA KESZE MOJEGO AUTORSTWA , PODEJMUJĄC UPEWNIJ SIĘ ŻE ODSZUKAŁEŚ WŁAŚCIWEGO !!  PATRZ TYTUŁ W LOGBOKU 

Obrazki/zdjęcia
tak wyglądałby Plac Grunwaldzki
wnętrze
spojler