Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Stanisław Zuber - OP8PSQ
Ojciec albańskiego przemysłu naftowego
Eigenaar: rredan
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 108 meter NAP
 Provincie: Albanië > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 03-09-2020
Gemaakt op: 30-11-2017
Gepubliceerd op: 21-09-2020
Laatste verandering: 13-03-2022
1x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
18 x Bekeken
0 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Albania posiada drugie po Rumunii co do wielkości złoża ropy naftowej na Bałkanach i największe lądowe zasoby tego surowca w całej Europie. Dlaczego zatem ceny paliw w tym kraju należą do najwyższych na kontynencie? W momencie zakładania skrzynki diesel droższy był tylko Norwegii i Szwajcarii (auta napędzane benzyną są tu mało popularne). Zadaj to pytanie w przydrożnej kawiarni, a stanie się przyczynkiem do długiej i ożywionej dyskusji, ty zaś zyskasz +10 do sympatii. 

***

Gdyby nie Polak, prof. Stanisław Zuber albański sektor naftowy prawdopodobnie w ogóle by nie istniał. Stanisław był synem geologa, odkrywcy złóż ropy naftowej, m.in. wenezuelskich - największych na świecie - i kaukaskich w okolicy Baku oraz źródeł mineralnych w Krynicy, noszących odtąd imię swojego odkrywcy: „Zuber”. Stanisław poszedł w ślady ojca, poszukiwał ropy na Kaukazie, był pionierem w zastosowaniu fotografii do badań geologicznych, prowadził badania na Bliskim Wschodzie, we Włoszech i Bałkanach. W 1927 r. został głównym geologiem włoskiego koncernu wydobywczego AIPA, a po 1935 na stałe osiadł w Albanii. Pozostał tam w czasie II Wojny Światowej, w czasie okupacji włoskiej i niemieckiej oraz po odzyskaniu niepodległości. Opracował m.in. mapy Albanii: tektoniczną, geologiczną i minerałów. Wyznaczył dwa największe i eksploatowane do dziś pola naftowe w Albanii: Kuczowa (Kuçova) i Patos-Marinza. W Kuczowie utworzył wg własnego projektu Muzeum Geologii.

Przez pierwsze dwa powojenne lata kontynuował prace w komunistycznej Albanii chociaż rozważał powrót do Polski, otrzymał bowiem ofertę objęcia katedry na krakowskiej Akademii Górniczej. W '46 przedłożył Ministerstwie Gospodarki raport na temat złóż rud metali i wyznaczył lokalizację kopalń, które zostały następnie uruchomione. W czerwcu '47 został aresztowany na fali nagonki na intelektualistów zwłaszcza wykształconych za granicą i utrzymujących kontakty z cudzoziemcami. Oskarżony został o szpiegostwo na rzecz mocarstw zachodnich, uczestnictwo w spisku i sabotaż. Jednym z zarzutów byłą rzekoma chęć ukrycia albańskich złóż złota. Zeznał, że kraj takie posiada ale ich wydobycie jest nieuzasadnione ekonomicznie. Jego i tak trudna sytuacja pogorszyła się zupełnie, gdy żona, Włoszka Matylda Gianpietro została oficjalnie oskarżona o kolaborację z hitlerowcami. Pośmiertnie, zginęła bowiem w 1943 podczas alianckiego nalotu. Profesor został zamordowany w celi przez strażnika w październiku 1947 r. Bez procesu, bez wyroku.

Więzienie, w którym zamordowano profesora

Los Stanisława Zubera pozostawał nieznany aż do lat '90, a okoliczności śmierci ujawnione zostały po upadku komunistów przez współwięźnia, poetę Petro Marko. Przez 50 lat wszelkie wzmianki o profesorze i jego dorobku były w Albanii zakazane, cały jego dorobek, notatki, mapy i inne materiały znalezione w mieszkaniu zostały zniszczone. Podobny los spotkał kolekcję zgromadzoną w kuczowskiem muzeum, sam budynek został zamieniony na lokal rozrywkowy. Istnieją przesłanki, że część prac została wywieziona z kraju przez jugosłowiańskich i sowieckich naukowców zanim Hodża zerwał współpracę z tymi krajami.

W 1992 r. Stanisław Zuber pośmiertnie został odznaczony albańskim medalem „Męczennikowi za Demokrację” („Martir i Demokracisë”). W Kuczowej znajduje się ulica i pomnik profesora. Jego imię nosi również ulica w stolicy. Traf chciał że więzienie, w którym zamordowano profesora znajduje się nieopodal Ambasady RP w Tiranie, niemal za rogiem.

Przy ambasadzie odnaleźć można jeszcze jeden polonik - tablicę poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu (waypoint).

Skrzynka

Magnetyczny mikrus schowany tradycyjnie na kordach w zaułku w pobliżu więzienia, widać stąd gmach i tablicę.

Reaktywacja

Jeśli skrzynka potrzebuje serwisu lub reaktywacji, to bardzo proszę w miarę możliwości o ich dokonanie.
Z góry bardzo dziękuję.

***

Nasza relacja z pobytu w Albanii na blogu „Pyry po szyczuańsku” oraz na Instagramie. Zapraszam!

***

 

Flag Counter

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Więzienie i tablica
Interessante plek --- Ambasada RP i tablica poświęcona premierowi T. Mazowieckiemu
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kesz widzi
Zaułek
Tutaj
Logs: Gevonden 1x Niet gevonden 2x Opmerking 0x Alle logs