Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Boski Fanal - OP8PKJ
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 1056 m n.p.m.
 Województwo: Portugalia > Região Autónoma da Madeira
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-09-2019
Data utworzenia: 17-11-2017
Data opublikowania: 24-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2019
5x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
45 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon, Hr. Jan Usz, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB), Mario&Monia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Wartościujący jak nic przymiotnik z tytułu kesza wymawiany jest z grubsza jak portugalskie „bosque”, po polsku „gaj”. I o to chodzi, bo chociaż Madera to cudowne krajobrazy, piękne wodospady (ale gdzieżby im do islandzkich), wspaniałe  góry, dramatyczne przepaści, groźnie poszarpane wybrzeże, bujna roślinność i cały szereg innych, równie spektakularnych obrazów, a wszystkie z nich przepiękne, bo wyspa ta jest najwspanialszą ze wszystkich, to miejscem szczególnie urokliwym jest Bosque Fanal. Boski Fanal powinien trafić na maderską marszrutę choćby dlatego, że to właśnie od takich wawrzynowych lasów wyspa wzięła swoją - oznaczającą „drewno”- nazwę: Madeira. Poza tym Fanal jest miejscem na wyspie - przynajmniej dla mnie - najpiękniejszym.

 

 

Sześć lat temu przyciągnęły nas tu zdjęcia znalezione jeszcze przed wylotem,  gdzieś w sieci, a wiadomo, co raz zobaczone tego się już nie da odzobaczyć. Fotografie były przepiękne. Przedstawiały wiekowe drzewa z sękatymi i szaleńczo powykręcanymi porośniętymi epifitami konarami, jakby kombo sędziwych wielkopolskich dębów, mazowieckich diabolicznych wierzb i śródziemnomorskich drzew oliwnych spowitych mglistym oparem pośród których przechadzały się krasule o kształtach z rozmytymi przez mgłę konturami, co sprawiało, że jawiły się jakoby fantastyczne potwory. Baśniowa wręcz sceneria zyskiwała aury tajemniczości, może mistycyzmu, a i odrobinę upiorności.

 

Na miejscu ujrzeliśmy dokładnie taki obraz: szpaler wawrzynów majaczących w tumanie, skąpanych we wszechobecnej i przenikającej wszystko na wskroś wilgoci. Wyciągały w naszą stronę porośnięte mchami i paprociami gałęzie niczym Enty chcące nas złapać w swoje sękate, wykoślawione starością i pokryte kurzajkowatymi naroślami ręce. Zabrakło tylko zajętego przechadzającego się pomiędzy nimi  i zajętego własnymi sprawami Pana lub czegoś innego, trudno stwierdzić czego ale na pewno czegoś starszego niż sam Czas...

***

Laurissilva czyli makronezyjske lasy wawrzynolistne to typ górskich lasów mglistych, które stanowią zaledwie setną część lasów świata, a na Maderze porastają nawet piątą część jej powierzchni. Pojedyncze okazy spokrewnionego z wawrzynem gatunku Ocotea foetens w Fanal pamiętają czasy sprzed odkrycia wyspy. Lasy wawrzynowe Madery wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a część drzewostanów uznawana jest za las pierwotny.

***

Skrzynka

Mały klipsiak na kordach.

***

Jeśli kesz potrzebuje serwisu lub reaktywacji, to bardzo proszę w miarę możliwości o ich dokonanie. Z góry bardzo dziękuję.

***

Flag Counter

 

Obrazki/zdjęcia
Widok z miejsca ukrycia (1)
Widok z miejsca ukrycia (2)
Widok z miejsca ukrycia (3)
Przespoiler