Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
中國人 - 叛乱者大波兰 [100+] - OP8PJH
Zhōngguó rén - pànluàn zhě dà bōlán
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 104 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-04-2019
Data utworzenia: 17-11-2017
Data opublikowania: 01-05-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 05-05-2019
15x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
97 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Ernobilus, izunia77, Psikiszek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

 

Pan 陳德福 - Czendefu, Czen (lub Chen) Defu, znany również jako Zdzisław Józef Czendefu vel Bazyli Jan Charczeńko był Chińczykiem. Obywatelem Chin ale i Chińczykiem etnicznym (中國人), być może Hanem (汉族), a może Mandżurem (满族). Jego dziewięcioletnie starania o uzyskanie polskiego obywatelstwa zakończyły się sukcesem dopiero w 1933 roku, a i to tylko dzięki osobistej pomocy udzielonej przez ówczesnego burmistrza Barcina. Pisano wówczas, że:

 

„Pan Czendefu uważa się za Polaka, ma przekonania narodowe i nie zamierza wcale powracać do swojej ziemi ojczystej, odległej Mandżurii. Z Chinami – jak mówi – nic go teraz nie łączy – opuścił je przed 30 laty – z Polską – wszystko.”

 

1A0D5D93-1736-A038-226D-1FF81ED00CB9.jpg

Historia ta rozpoczyna się w 1892 roku na Dalekim Wschodzie. W Dalian, wówczas znanym jako Дальний urodził się chłopiec. Osierocony w siódmym roku życia utrzymywał się dzięki żebractwu i próbom handlu owocami. Po kolejnych sześciu spotkał stacjonującego w mieście Polaka, kapitana carskiej armii. Trzynastolatek wcielony został do rosyjskiego wojska jako goniec, pułkowy tłumacz i ordynans Kazimierza Skorotkiewicza. Kiedy kapitan trafił do japońskiej niewoli wystarał się o wysłanie nastolatka do Warszawy, skąd ten wkrótce wyjechał do wielkopolskiego Barcina. Tu mieszkała rodzina Chojnackiego, dyrektora fabryki mebli w Warszawie, w której chłopiec uczył się rzeźbiarstwa i stolarki. W 1907 roku przyjął chrzest w obrządku katolickim i wstąpił do „Sokoła”. 4 stycznia 1919 roku już jako Józef Zdzisław przyłączył się do Powstania Wielkopolskiego. Służył w szeregach kompanii barcińskiej na odcinku Szubin – Barcin – Łabiszyn. Prawdopodobnie brał udział w wyzwoleniu Inowrocławia, walczył pod Rynarzewem, a po utworzeniu Armii Wielkopolskiej wcielony został do 4 Kompanii 4 pułku Wlkp. Z Armią Hallera wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po II Wojnie Światowej uchwałą Rady Państwa z 10 listopada 1958 roku przyznano mu Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Pracował wtedy jako stolarz w Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Rzut” w Toruniu. Zmarł w połowie lat pięćdziesiątych.

 

Skrzynka

Tradycyjna, na kordach,

 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Zdzisław Józef Czendefu