Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pancernik [100+] - OP8PHX
Eigenaar: rredan
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 0 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-07-2018
Gemaakt op: 17-11-2017
Gepubliceerd op: 28-07-2018
Laatste verandering: 27-08-2018
27x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
104 x Bekeken
25 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
23 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: ash, Bar i Lepsza Połówka, bartijanek, Blondi, bodziu79, buniaczek, HazelEyes, izunia77, jamprra, Kipcior, ladybird78, Layio, marass1111, mysteriis, noorbi, pati666, Pawel brasia, RoDaJJ, ronja, szabla, Vilku, Wesker, Zuza007
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

 

W Budzyniu, przy ul. Chodzieskiej, tuż obok zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i gen. Stanisława Taczaka wznosi się porośnięta laskiem górka. To nieszczególne wydmowe wzgórze nosi nazwę Okręglik i wiąże się z nim spory sukces Powstańców.

Było nim zdobycie samochodu pancernego przybyłego do zbuntowanego miasta 7 lutego 1919 r. z Chodzieży w ramach karnej ekspedycji. Co prawda po klęsce zadanej im miesiąc wcześniej Niemcy ogłosili Colmar miastem neutralnym ale układu nie dotrzymali i już 9 stycznia do miasta wkroczył Grenzschutz, a powstańcy wycofali się do Wągrowca, Obornik i Rogoźna. Wkrótce właśnie Budzyń stał się miejscem koncentracji oddziałów powstańczych. Niemcy postanowili dać Polakom w Budsin nauczkę. Sprowadzono artylerię oraz wóz pancerny. Wsiadając do niego Leutnant Graf von Schwerin-Janow miał powiedzieć, że wybiera się na „wesołą przejażdżkę”…

ehrhardt.png

16 powstańców wyposażonych w jeden k.m. i broń ręczną na Okręgliku urządziło zasadzkę. W krótkiej walce większość Niemców zginęła, w tym wspomniany hrabia, a nieuszkodzony samochód wraz z czterema kulomiotami, ośmioma tysiącami nabojów, siedmiuset granatami i dwoma pistoletami sygnałowymi stał się łupem wojennym. Okazało się, że celowniczy Stanisław Kozłowski z 50 metrów przez szczelinę obserwacyjną śmiertelnie postrzelił kierowcę. Pozostali członkowie załogi zdążyli jeszcze wystrzelić rakietę mającą być sygnałem do rozpoczęcia ostrzału artyleryjskiego ale nie została ona dostrzeżona z wieży obserwacyjnej w Podaninie. Polacy nie ponieśli żadnych strat. Nazajutrz polegli Niemcy zostali z wojskowymi honorami pochowani na budzyńskim cmentarzu ewangelickim.

Na pamiątkę starcia ułożono piosenkę śpiewaną do melodii „Wśród nocnej ciszy”. Jej tekst znajduje się w skrzynce.

Ehrhardt M17 nazwany został „Pancernikiem”, a wkrótce oficjalnie nadano mu imię „Pułkownik Kazimierz Grudzielski”. W Wojsku Polskim służył do 1924 roku, wcielony został w wojnie bolszewickiej  do 5. Armii gen. Sikorskiego, a jako „Górny Śląsk-Alzacja” - ponieważ dowodził nim wówczas pochodzący z Alzacji pchor. A. Forretier - wykorzystany był w czasie III Powstania Śląskiego .

Niemcy wyprodukowali zaledwie 32 sztuk tego pojazdu, w tym 12 szt. przed zakończeniem I Wojny Światowej. Mierzył ponad 5 m dłg. i niemal 3 wys., wyposażony był w 5 kulomiotów. Z prędkością powyżej 60 km/h mógł na jednym tankowaniu pokonać 250 km z 9 osobami załogi.

Ostatni egzemplarz jeszcze w 2015 r. podziwiać można było w jednym z niemieckich muzeów ale ponoć… zaginął po wypożyczeniu do Francji.

Budowę repliki wozu w 2017 roku zakończył właśnie w Budzyniu Stanisław Ornoch.

Dziś na Okręgliku znajduje się figura NMP, pomnik i  tablica poświęcona pamięci Michała Rajewicza.

Skrzynka

Tradycyjna, na kordach.

 

 

 

Afbeeldingen
Tutaj
Jeśli koniecznie musisz