Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
This cache does not have any statistics yet
68. Grodzieński Rejon Umocniony, bunkier nr 20 - OP8PGF
Linia Mołotowa
Owner: rredan
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 108 m. ASL.
 Region: Belarus > ?
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-08-2018
Date created: 17-11-2017
Date published: 21-08-2018
Last modification: 26-11-2019
0x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
50 visitors
0 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W ramach 68. Grodzieńskiego Rejonu Umocnionego (Гродненский Укрепленный район) na linii długości 80 km przed rozpoczęciem operacji Barbarossa zdążono wybudować 57 betonowych punktów obrony i przygotować około 100 miejsc bojowych dla broni maszynowej i artylerii. Tylko część schronów zdołano na czas wyposażyć w planowane uzbrojenie. O GRU w pierwszych dniach operacji toczono zaciekłe walki. 

Założenia budowy umocnień opierały się na stworzeniu Rejonów Umocnionych, w ramach których tworzono Węzły Obrony składające się z sieci kilku wzajemnie osłaniających się schronów różnego typu (Punktów Oporu).

Bunkier przy szosie prowadzącej z Sopoćkiń przez Kanał Augustowski do Kopciowa (Kapčiamiestis) należał do Puntu Oporu nr 2 (Опорный пункт № 2) 1. Węzła Obrony (Узел Обороны № 1). Budowa schronów rozpoczęła się w 1940 roku i w momencie rozpoczęcia walk na tym odcinku była najbardziej zaawansowana. W skład 2. PO wchodziło 25 obiektów.

Schron to OPDOT z zestawem DOT-4 czyli dwustrzelnicowy i dwukondygnacyjny schron na forteczną przeciwpancerną armatę kalibru 45 mm wz. 1934 sprzężoną z 7,62 mm ciężkim karabinem maszynowym DS wz. 1939.

W pierwszych godzinach walk na 1. WO ruszyły 161, 28 i 8 Dywizja Piechoty. Jego improwizowana obrona pomimo dużej dysproporcji sił w niektórych miejscach trwała dwa dni. Na pozycje 2. PO nacierała 28 DP wzdłuż Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego. Do Śluzy Dąbrówka i drogi Kalety-Sopoćkinie Niemcy dotarli około godz. 8:30. Od godz. 14:00 Niemcy próbowali zniszczyć schrony na południowym brzegu Kanału. Do wieczora zadania nie zdołali wykonać. Rankiem następnego dnia piechota została wzmocniona przez baterię dział StuG III i 8,8 cm PaK 43 ("88"), a 24 czerwca ostatnie bunkry próbowano unieszkodliwić za pomocą zdalnie sterowanych pojazdów saperskich Sd.Kfz.300 wypełnionych materiałami wybuchowymi. Nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, ponieważ urządzenia detonowały nie wyrządzając spodziewanych uszkodzeń. Schrony zostały ostatecznie unieszkodliwione przez grupy szturmowe wspierane przez saperów. Załogę 1. WO stanowiło 140 żołnierzy i oficerów, z których przeżyło zaledwie kilku. Straty niemieckie wyniosły 24 zabitych i 124 rannych.

Skrzynka

Założona została spontanicznie podczas pobytu w okolicy. Kordy wskazują wejście do schronu. Skrzynka ukryta tuż obok, po wewętrznej stronie.

 

☠ Uwaga! W zależności od warunków atmosferycznych, pory roku oraz wybranej drogi próba dotarcia do skrzynki i dokonania wpisu do logu może okazać się śmiertelnie niebezpieczna. ☠ Odradzam samotne poszukiwania. Osoby nieletnie wszelkie próby powinny podejmować tylko w towarzystwie osoby dorosłej, najlepiej opiekuna prawnego.

 

Flag Counter

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Schron
Wnętrze
Tu
Bliżej
Log entries: Found 0x Not found 0x Note 0x Show deletions