Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zapomniany pomnik | forgotten monument - OP8P62
Bohaterom Ruchu Oporu oraz więźniom Zamku Lubelskiego
Właściciel: tsalarioth
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 236 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:01 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 09-09-2017
Data utworzenia: 11-10-2017
Data opublikowania: 11-10-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 11-10-2017
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
54 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: mktos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Podróżując drogą S19 Kraśnik - Lublin tuż za świeżo budującą się obwodnicą natknąć się można na pomnik w postaci obelisku, ogrodzony łańcuchami. Wielu kierowców przejeżdża tędy nawet go pewnie nie zauważając, ale nie ja ;)

Pomnik powstał w 1959 i jest poświęcony bohaterom ruchu oporu AL, BCh i AK, poległym w walce oraz więźniom Zamku Lubelskiego, którzy byli mordowani w tym miejscu w latach 1939-1944.

Z tego co udało mi się doczytać, to Niemcy w czasie wojny naprawdę pastwili się nad okoliczną ludnością, ale właściwe miejsce rozstrzelań (i pomnik ofiar) znajduje się gdzie indziej. Kto chciałby poznać szczegóły -> odsyłam do Wikipedii.

Jednak historia tego pomnika jest nieco ciekawsza i paradoksalnie jej najważniejsza część rozgrywa się po wojnie. Ale po kolei, najpierw zajmijmy się wojną

Pomnik stoi w miejscu, gdzie została przeprowadzona pierwsza akcja Gwardii Ludowej (czyli późniejszej Armii Ludowej) w powiecie lubelskim. Miało to miejsce w sierpniu 1942: miejski komitet Polskiej Partii Robotniczej  zawiadomił  partyzantów  z  Zemborzyc,  że  z  Lublina  do  Kraśnika  wyruszy  niemiecki    samochód  ciężarowy  z  amunicją  .
Po  krótkiej  naradzie  w  punkcie kontaktowym  u Piotra Bereckiego w Zemborzycach ustalono grupę operacyjną w składzie: Zbigniew Horembało,  Sergiusz (Siergiej?) Hursudian,  Jerzy Sterengowski oraz Franciszek Kowalczyk.
Przyjęto następujący plan: w godzinach wieczornych Franciszek Kowalczyk, ubrany w mundur Wermachtu, zatrzymał przejeżdżający samochód,  informując  obsługę  niemiecką (po niemiecku, w którym podobno mówił dość biegle)  o  stacjonującym  w  lesie  oddziale partyzanckim. Poradził przy tym, że w takiej sytuacji najbezpieczniej będzie zawrócić do Lublina. Kiedy samochód zakręcał do odwrotu, gwardziści zaskoczyli  jego czteroosobową załogę i  rozbroili  ją  bez  większego  oporu.  Niemcy  zostali  wysłani piechotą w drogę powrotną, samochód po wprowadzeniu go do lasu uszkodzono.  
Pierwsza partyzancka zdobycz zawierała 2 skrzynki granatów i amunicji, 8 sztuk broni maszynowej i 2 pistolety.

 

Ale jak pisałem najpiękniejsza część tej historii dzieje się po wojnie. Jest rok 1959. W Polsce stalinizm skończył się zaledwie 3 lata temu. AKowcy, których do tej pory więziono i katowano wreszcie zaczynają wychodzić na wolność. Powoli wolno im opowiadać o sobie i o swojej historii, ale ciągle nie można powiedzieć całej prawdy.

I w tych dość mrocznych czasach ktoś wpada na pomysł ustawienia pomnika ku czci żołnierzy AK. Ale nie można tego zrobić do końca legalnie - AKowcy są ciągle na cenzurowanym. W związku z tym powstaje pomysł uczczenia partyzantów (wszystkich) w miejscu pierwszej akcji komunistycznej partyzantki - no w końcu komuniści nie mogę zhejtować (mówiąc językiem współczesnym) akcji upamiętnienia "swoich". A że przy okazji przemycono AKowców...

Obecnie pomnik jest mocno zapomniany, jako że w związku z budową ekspresówki znajdująca się przy nim droga z drogi krajowej stała się ślepą odnoga, prowadzącą tylko do lasu.


Kesz to preforma PET. W środku logbook i ołówek. Można zaparkować na poboczu tuż przy samym pomniku lub z boku wjazdu do lasu.


 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik | monumnet
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy