Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
B167 - OP8P15
Typ P1
Właściciel: bodziu79
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 153 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-09-2017
Data utworzenia: 21-09-2017
Data opublikowania: 21-09-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 23-09-2017
40x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
127 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

 

    Jednym z najważniejszych momentów w dziejach Bornego Sulinowa jest decyzja rządu III Rzeszy o utworzeniu na tych obszarach wielkiego poligonu wojskowego. W latach 1933 – 1939 zbudowano w okolicach wsi Linde bazę wojskową. W związku z tym rząd III Rzeszy wykupił tereny oraz wysiedlił część ludności. W 1936 roku zakończona została budowa miasteczka militarnego z przeznaczeniem dla szkoły Artylerii Wehrmachtu. Borne Sulinowo nie posiadało wówczas statutu i funkcji miasta. Garnizon Gross Born (Borne Sulinowo) miał bardzo duże znaczenie w strukturze wojskowej III Rzeszy. Tutaj koncentrowały się jednostki dywizji pancernej Guderiana przed wrześniowym atakiem na Polskę.

Ciekawostka:

    Nadleśnictwa Czarnobór i Borne Sulinowo wystąpiły z propozycją, aby na tym terenie utworzyć rezerwat przyrody pod nazwą „Diabelskie pustacie”. Nazwa pochodzi od figurujących na mapach topograficznych Niemiec z XIX i XX wieku „Diabelskich pustkowi” (Teufels Heide). Obiekt ma chronić przede wszystkim rozległe powierzchnie wrzosowisk, stanowiących bardzo rzadki typ krajobrazu roślinnego w pasie pojezierzy pomorskich, powstały w wyniku 60-letniego użytkowania tego terenu jako ćwiczebnego poligonu wojskowego. Połacie wrzosowisk muszą być objęte stałą czynną ochroną polegającą na koszeniu krzewinek oraz usuwaniu samosiewów drzew, po to, aby na terenie wrzosowisk nie doszło do utworzenia lasów. Na owym obszarze stwierdzono występowanie cennych gatunków fauny, m.in.: traszki zwyczajnej, ropuchy szarej, żaby trawnej, żaby moczarowej, żmii zygzakowatej i świergotka polnego.

 

Uwaga:

USTAWA z dnia 28 września 1991r. o lasach art.29

1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

Ponadto:

     Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło ponad pół wieku, to nadal spotykamy się w życiu codziennym jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nie znanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Nasza nadmierna ciekawość doprowadza do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

 

„ZARDZEWIAŁA ŚMIERĆ CIĄGLE GROŹNA”

 

  Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie powoduje, że mimo zakończenia działań zbrojnych wojna nadal zbiera ofiary.

 

„KATEGORYCZNIE NIE WOLNO PODNOSIĆ, ODKOPYWAĆ, PRZENOSIĆ, WRZUCAĆ DO OGNISKA ANI DO MIEJSC TAKICH JAK STAWY, GŁĘBOKIE ROWY ZNALEZIONYCH NIEWYBUCHÓW”

 

    Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Banał prawda? :)
Wpisy do logu: znaleziona 40x nieznaleziona 1x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria