Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nowa Kopernia - OP8NWJ
Właściciel: gregor1s
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 137 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-09-2017
Data utworzenia: 07-09-2017
Data opublikowania: 07-09-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 18-09-2017
26x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
42 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Nowa Kopernia, wieś w Polsce, województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Szprotawa, położona ok. 1 km na południe od rogatek miasta (Puszczyków), na lewym nabrzeżu rzeki Bóbr. Rozciągnięta ulicówka. Wieś wzmiankowano w 1260 roku jako "Cupera", w związku z rocznymi dostawami zboża dla kościoła farnego w Szprotawie. W późniejszym okresie jako "Grossküpper" - Duża Kopernia, w odróżnieniu od sąsiadującej Kleinküpper - Mała Kopernia (obecny Puszczyków). 

Nowa Kopernia w latach 1786-87, niem. Küpper, wieś w gminie Szprotawa Wieś składa się z 2 części: duża i mała (obecny Puszczyków). Jest własnością miasta Szprotawa. Posiada kościół bardzo starej daty, wcześniej była tu świątynia pogańska. Do tut. parafii należą także wsie: Komarowo, Polkowiczki i część Śliwnika. Plebania, 2 szkoły, 1 wolny majątek, 2 folwarki. 16 służebnych chłopów, 11 zagrodników, 24 chałupników, 15 innych domów, - razem 73 domostw i 314 mieszkańców.  

Nowa Kopernia w latach 1687-88, niem. Küpper bei Sprottau, wieś w gminie Szprotawa Właścicielem wsi jest rada miejska w Szprotawie, która posiada także prawa patronackie nad kościołem. Parafialnie do wsi włączone są Komarowo (Mückendorf) i Polkowiczki (Polkwitz). W szkole uczy się 15 uczniów. 15 rolników, którzy są luteranami, uczęszczają do kościoła w Dohms. 

Nowa Kopernia w 1840 roku, niem. Küpper, wieś w gminie Szprotawa Duża i Mała Kopernia (Puszczyków). Należy do komory szprotawskiej. 59 domów, 1 folwark i 408 mieszkańców (w tym 38 katolików). Kościół ewangelicki w Szprotawie, na miejscu kościół katolicki św. Anny prowadzony przez adiunktów ze Szprotawy. Szkoła ewangelicka, 1 nauczyciel. Nabożeństwa w kościele kat. tylko na święto konsekracji i patronki, przy czym miasto jako patron płaci za mszę i muzykę. 

Nowa Kopernia po 1945 roku znajduje się w granicach Polski. Zamieszkiwana przez ludność przesiedloną tu z centralnej Polski w ramach akcji repatriacyjnej. W latach W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Obecnie wieś tę zamieszkuje około 300-350 mieszkańców. 

Żelazny Staw w Nowej Koperni, jego pozostałości znajdują na południowy-zachód od wsi, nad potokiem Ruda, na północnym skraju Borów Dolnośląskich (teren Nadleśnictwa Szprotawa). Zachowane są jedynie fragmenty wału stawowego, w okolicy i na których napotykamy bryły rudy darniowej żelaza.

 

Kesz to pet umieszczony na koordynatach

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 26x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy