Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik Żołnierza Polskiego... - OP8NUR
Denkmal des polnischen Soldaten...
Właściciel: rredan
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 52 m n.p.m.
 Województwo: Niemcy > Berlin
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-07-2018
Data utworzenia: 04-09-2017
Data opublikowania: 22-07-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 25-07-2018
9x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
63 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Wiosną 1945 roku w bitwie o wzgórza Seelow (Żelów) zwane „bramą do Berlina” poległo 5000 polskich żołnierzy czyli więcej niż pod Monte Casino, zaś w całej operacji berlińskiej poniosło śmierć 7200 Polaków, a kolejnych 3800 zaginęło bez wieści. A jednak na wzgórzach i w samej stolicy Niemiec próżno szukać polskiego cmentarza wojennego. Podobno jego budowie sprzeciwił się sam Stalin. Istnieją co prawda przekazy o cmentarzu polskich żołnierzy poległych w Berlinie mieszczącym się przy Virchowstraße w miejscu noszącym nazwę Werneuchener Wiese przylegającym do Volksparku Friedrichshain lecz dziś nie ma po nim śladu *). Ciała poległych ekshumowano i pochowano za Odrą, na cmentarzu wojennym 1 Armii Wojska Polskiego. Sama łąka (niem. die Wiese) jest dziś dość zaniedbanym placem, na którym znajduje się boisko sportowe. Tuż obok, już w parku, stoi odsłonięty w 1972 roku Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty (Denkmal des polnischen Soldaten und deutschen Antifaschisten). Pomnik dziś budzi kontrowersje i zdarza się, że pada ofiarą wandali.

Kontrowersje wynikają z m.in. z genezy i wymowy monumentu. Wybudowany został w enerdowskiej części miasta po porozumieniu zbowidowskich działaczy z członkami wschodnioniemieckiego Komitetu Antyfaszystowskich Bojowników Ruchu Oporu (Komitee der Antifaschistischen Widerstandskämpfer). Propozycja ZBoWiDu mówiła o Pomniku Żołnierza Polskiego ale podczas międzyrządowych konsultacji postanowiono zmienić formułę na lepiej wpisującą się w mit założycielski NRD. Mianowicie, do opowieści o zwycięstwie niemieckich antyfaszystów pod przewodnictwem sowieckim nad hitlerowską dyktaturą dodano wątek o braterstwie broni z żołnierzem LWP. Zrównano więc wysiłek wojenny Polaków, sowietów i niemieckich komunistów, a dodatkowo przemycono tezę o enerdowsko-peerelowskiej przyjaźni.

Pomnik odsłonięty został w 1972 roku, a w 1995 dodano informacje o Polskim Państwie Podziemnym, PSZ, robotnikach przymusowych, więźniach i jeńcach wojennych. Nie zdemontowano godła NRD, a polskiego orła pozostawiono bez korony.

***

*) Szeroko cytowana w sieci wzmianka w Wikipedii mówiąca o „rejonie ulic Virchowstraße i Werneuchener” jest oczywistą bzdurą ponieważ Werneuchener Straße jest oddalona od Virchowstraße o cztery kilometry (w linii prostej).

***

Kesz

Mały pojemnik na kordach. Przymocowany na stałe do obiektu. W środku kilka certyfikatów znalazców.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Der Eibe unter der Eiche
Wpisy do logu: znaleziona 9x nieznaleziona 2x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria