Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pałac w Lublewie - OP8NHY
Eigenaar: Hawajek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 47 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 16-08-2017
Gemaakt op: 16-08-2017
Gepubliceerd op: 16-08-2017
Laatste verandering: 16-08-2017
31x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
75 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pałac w Lublewie

W połowie XVI w. osiedliła się tutaj rodzina von Mach, która w 1568 r. otrzymała przywileje z tytułu lenna. Majątek częściowo utrzymywali do 1847 r. W międzyczasie pojawiali się nowi właściciele "udziałowcy". W 1784 r. majątek składał się z pięciu folwarków. Jako właścicieli wymieniało się przedstawicielu rodów vo Mach i von Lüblow. W 1804 r. majątek należał do trzech właścicieli: cz. A - Franz Mathias von Lüblow, cz. B - Johan von Mach i cz. C - Konstantin von Mach. 

W 1847 r. nowym właścicielem całego majątku został Niedlich. Siedem lat później nowym właścicielem został Piepkorn, który w 1857 r. przekazał majątek w dzierżawę H. Bohme. Następnym właścicielem był Herman Eckoff. Podczas jego gospodarzenia zaczęły zachodzić poważne zmiany w całym założeniu dworsko-parkowym. Wybudowano nowy, okazały dwór, stajnię, spichlerz oraz stodołę. Główny wjazd do założenia poprowadzono z drogi wiejskiej biegnącej od wsi Lublewko, a rozdzielał się on na wjazd do części folwarcznej i dwa wjazdy do części dworskiej, jeden pod budynek dworu, drugi brukowany, pod nowo wybudowaną stajnię. Uporządkowano również i zmeliorowano park. Kolejno dobra odziedziczył syn Hermana – Józef Herman. 

W 1909 r. Margarete Eckhoff (córka Hermana i Adelaide z domu Reddlin) wyszła za mąż za Hermana Senffta von Pilsach. Pochodził on z trzeciej linii starego arystokratycznego rodu z Górnego Palatynu. Gdy jego szwagier, Hans Hermann Gustav Eckhodd, spadkobierca posiadłości, zginął na początku I WŚ we Flandrii, Pilsach przejął wraz z żoną w 1915 r. Lublewo. Małżeństwo miało tylko jednego syna - Maxa Dietricha. Zginął on jednak e 1941 r. (w wieku 21 lat) jako żołnierz kompanii przeciwpancernej w Związku Radzieckim. Po tym wydarzeniu Pilsach zaadoptował swojego bratanka Rüdigera Senfft von Pilsach. Rüdigera po wkroczeniu Armii Czerwonej nie znajdował się u swojej rodziny w Lublewie. Wyjechał wcześniej na Półwysep Helski, gdzie musiał zgłosić się do przeładunku amunicji. 8 maja 1945 r., w dniu niemieckiej kapitulacji, udało mu się przedostać statkiem do zachodnich Niemiec i uniknąć rosyjskiej niewoli. Jego ojczym Hermann prawie stracił życie. Pewien rosyjski żołnierz kazał mu się napić płynu, znajdującego się w butelce po winie na jego biurku w pałacu, by ten mógł mu udowodnić, że napój nie jest niebezpieczny. Właściciel wypił łyk płynu, niczego nie podejrzewając. Nie wiedział, że ktoś przygotował w tej butelce lizol dla chorego konia. Działanie było piorunujące. Pilsach walczył przez wiele dni o życie, jego stan był krytyczny. Margarecie von Senfft pozwolono opiekować się chorym i pozostać z nim w pałacu. 

W 1926 r. Lublewo zostało objęte państwowym planem parcelacyjnym, w wyniku realizacji którego ok. 100 ha ziemi przeznaczono na małe gospodarstwa chłopskie. Eckoff’owie gospodarowali w majątku 1944 r., potem udało im się wyjechać do Niemiec. Dobra przejął Skarb Państwa, w zarządzie administracyjnym gmniny Choczewo, a w 1949 r. zostae oddane w użytkowanie Stacji Hodowli Roślin w Lublewku. Dwór zasiedlono rodzinami pracowników gospodarstwa. Stacja Lublewko istniała do 1992 r., czyli do czasu jej likwidacji. Następnie majątek przeszedł na własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. 1 października 1994 r. przekazany został w dzierżawę Spółce Z o.o. "Hodowla Ziemniaka i Nasiennictwo" w Gdańsku - oddział Stacja Hodowli w Lublewie. W 2003 r. pałac był wystawiony na sprzedaż.  Tyle informacje ze strony Pomorskie (polecamy razem z synem, mają dużo ciekawych informacji o dworach i pałacach naszego województwa).

Skrzynka schowana pod kordami. Najlepiej jeśli jesteście autem zaparkować za pałacem przed budynkami gospodarczymi. Wokół dużo pięknych starych drzew. Przy jednym z nich (rozłożysty buk) założyłem skrzynkę. Proszę, zakręcajcie mocno, bo skończyły mi się strunówki. Miłego zwiedzania i szukania smile.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Widok pałacu od strony kesza
jestem najprzystojnieszy w parku
to mnie szukasz
tutaj
Logs: Gevonden 31x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs