Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
#16 Suszec - Pomnik Przyrody, Dawny Browar - OP8NH4
Owner: mandlus
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 262 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-08-2017
Date created: 16-08-2017
Date published: 16-08-2017
Last modification: 18-08-2017
33x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
38 visitors
18 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

20638373_131670020780039_3109847562626417946_n.jpg?oh=55bf0b6ee8be5b26e15ebbc07a3a3f7b&oe=5A3195AC

Piwo produkowano w tutejszym dworze już w czasach, gdy był on własnością rycerską. Sprzedawano je w wiejskiej karczmie, która istniała w Suszcu od średniowiecza. W XVI w. panowie pszczyńscy podtrzymywali tę produkcję. Tutejsze piwo ustępowało tyskiemu. Gdy książę kupił mizerowski folwark, browary i gorzelnie z Wisły Małej i Mizerowa skoncentrował w Suszcu, Znamienne jest to, że  tutejszy zakład już przed 1780r. używał węgla kamiennego. Stare zapiski przekazały nam nazwiska niektórych piwowarów i gorzelników. [..] W czasach pańszczyźnianych chmiel dostarczany był do browaru przez chłopów. Gdy następowało uwłaszczanie, gremialnie odmawiali oni dalszej jego uprawy. Dlatego książę zakładał chmielniki we własnych folwarkach. Pierwszy z nich utworzył w 1824 r, w Suszcu. W 1832 r. powiększył go o dalsze dwie morgi. Uprawa istniała między obecnym torem kolejowym i ulicą Cmentarną. Cmentarz oraz dom handlowy zajmują wschodnią część tej niegdysiejszej plantacji. Mimo zbudowania w końcu XVIII w. murowanego browaru, wyposażenia go w lepszy sprzęt i zatrudnienia fachowców, suszeckie piwo nadal nie było w stanie konkurować z tyskim czy pszczyńskim. Przypuszczać można, że przyczyną była kiepska woda, której używano do produkcji. Wytwarzano tu piwo zwykłe (Einfache Bier) oraz kwaśne (Sauer Bier). Wiadro tutejszego piwa zwykłego (ok. 60  litrów) w połowie XIX stulecia kosztowało 1 talar. Piwo pszczyńskie, nieco lepsze, było dwukrotnie droższe. W roku 1833 suszecki browar wydzierżawiono karczmarzowi z Pielgrzymowic, Altsmannowi, który zatrzymał w nim starą kadrę i z jej pomocą rozwinął produkcję gorzałki. Wykorzystując poprodukcyjne pozostałości wprowadził opas bydła. Pracowników traktował źle i w 1835 r. z trudem powstrzymał ich od porzucenia pracy. Kłopoty z nieuczciwym dzierżawcą miał także zarząd dóbr książęcych. Produkcję w tutejszym browarze zamknięto w drugiej połowie XIX wieku. Budynek browaru przetrwał do naszych czasów i stanowi własność Fryderyka Farugi, lekarza. Jest jednym z kilku suszeckich zabudowań wpisanych do rejestru obiektów zabytkowych.

(Źródło: Fragment „Wierność Korzeniom wczoraj i dziś Gminy Suszec”, Zygmunt J. Orlik, Dostęp: Śląska Biblioteka Cyfrowa, www.sbc.org.pl)

SKRZYNKA:
XS, BYOP. FTF do odebrania w GOK Suszec, ul. Ogrodowa 22. W pojemniku logbook.

SKRZYNKA FINAŁOWA – PREMIA
UWAGA! Prawdopodobnie ta skrzynka zawiera cyfrę potrzebną do odnalezienia skrzynki finałowej. Zbierz je wszystkie, a według wzoru podanego na www.facebook.com/Geocachingsuszec znajdziesz skrzynkę finałową.

ID=O

Log entries: Found 33x Not found 0x Note 0x All entries