Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Granica niemiecko-rosyjska 1939-1941 - OP8MZ4
Właściciel: Greg30
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 108 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-07-2017
Data utworzenia: 13-07-2017
Data opublikowania: 13-07-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 14-07-2017
34x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
85 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

II Wojan Światowa. Granica niemiecko – sowiecka.

W latach 1939 - 1941 na wschód od miejscowości Rostki Piotrowice, Podgórze Gazdy przebiegała granica niemiecko - sowiecka. Ustanowiona została w tajnym porozumieniu podpisanym w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939r. przez ministrów spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej (Joachim von Ribentropp) i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (Wiaczesław Mołotow). Przepływająca nieopodal rzeka Bug stała się od roku 1939 do 1941 rzeką graniczną, której przekraczanie stało się nielegalne i było surowo karane przez administrację i wojska graniczne obu okupantów Polski. Często też przekraczanie granicy kończyło się śmiercią w wyniku postrzelenia przez pilnujących jej strażników niemieckich i sowieckich.

Schwytanych na próbie przeprawy uciekinierów po stronie niemieckiej odsyłano do placówki hitlerowskiej tajnej policji państwowej Gestapo znajdującej się w Małkini Górnej przy ul. Nurskiej 25 (dziś gminny budynek komunalny przy miejscowym „Zajeździe pod Sosnami”; wg. relacji mieszkańców Małkini, inną siedzibą małkińskiego posterunku Gestapo zwaną przez miejscowych „Mordownią” był istniejący do dziś budynek dawnego hotelu przy ul. 1 Maja).

Nielegalni uciekinierzy schwytani przez sowieckie wojska graniczne NKWD po stronie sowieckiej trafiali w pierwszej kolejności do zorganizowanego dla nich więzienia przejściowego, które ulokowano w dawnych zabudowaniach poklasztornych oo. Reformatów w Zarębach Kościelnych (w byłych celach zakonników zachowane są napisy jakie zostawiali przetrzymywani tam więźniowie). Następnie ludzie ci trafiali m.in. do więzień w Łomży, Białymstoku, Brześciu nad Bugiem lub Mińsku Litewskim.

lLinia demarkacyjna, później granica niemiecko- sowiecka. Jej ustalenia i zatwierdzenia dokonano oficjalnie- z pogwałceniem prawa międzynarodowego- dnia 28.09.1939. Strona sowiecka zakończenie delimitacji granicy z III Rzeszą Niemiecką ogłosiła z dniem 5 marca 1940 roku. Tego samego dnia władze sowieckie podjęły decyzję o wymordowaniu polskich jeńców wojennych m.in. w Katyniu, Ostaszkowie i Miednoje.

Sowieci szybko umocnili swoją stronę nowej granicy państwowej tworząc linie stałych umocnień zwanej potocznie "Linią Mołotowa".

Kesz ukryty naturalnie.

Obrazki/zdjęcia
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 34x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy