Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek w Karłowicach - OP8MNX
Właściciel: vilkolak
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 144 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-06-2017
Data utworzenia: 20-06-2017
Data opublikowania: 20-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 24-10-2017
44x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
108 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: damian211289, Tris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

To był bardzo owocny dzień - udało mi się chyba z 5 nowych zamkowych skrzynek założyć... ;)

 

O ZAMKU:

Zamek w Karłowicach jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich zamków na Opolszczyźnie. Wzniesiony został w połowie XIV wieku przez ród von Tschammer. Powstał na niewielkim wzniesieniu, nad brzegiem rzeki Strobawy na planie nieregularnego trapezu. Składał się z wysokich ceglanych murów obwodowych i domu mieszkalnego przy kurtynie północnej. Wjazd prowadził od zachodu. Przy bramie znajdowała się cylindryczna wieża stanowiąca główny czynnik obronny w razie zagrożenia. Świadczą o tym jej mury, które w przyziemiu mają grubość prawie 2,5 metra. Całe założenie otaczała nawodniona fosa.

   W roku 1440 Karłowice przeszły w ręce Michaela Beessa. Pochodził on z możnego magnackiego rodu, który przywędrował na te tereny prawdopodobnie z Chorwacji. Od 1493 roku karłowickie dobra należały do Adama Beessa, marszałka, później namiestnika księstwa brzeskiego. Na przełomie XV i XVI wieku zamkową bramę przebudowano w budynek bramny. Przy murze wschodnim postawiono budynek gospodarczy oraz nadbudowano wieżę. W roku 1565 karłowickie dobra kupił od rodziny Beessów książę brzeski Jerzy II. Zamek w Karłowicach służył książętom brzeskim jako dwór myśliwski skąd wyruszali na łowy w okolicznych lasach. To właśnie wkrótce po hubertusowym polowaniu, jakie odbywało się w Karłowicach w roku 1675 zmarł ostatni Piast, Jerzy IV Wilhelm.

   Po bezpotomnej śmierci ostatniego księcia brzeskiego Jerzego Wilhelma, Karłowice stają się własnością cesarza austriackiego. Na przełomie XVII i XVIII wieku rozebrany został gotycki dom przy murze północnym. Na jego miejscu około roku 1715 wzniesiono nowy. Ponieważ cesarz w przeciwieństwie do protestanckich książąt był katolikiem, na zamku powstała barokowa kaplica, trzyprzęsłowa z apsydą. Prócz mieszkańców zamku mogli się w niej również modlić okoliczni katolicy.

   W roku 1742 po przegranej przez Austrię wojnie, Śląsk znalazł się w państwie pruskim. Dobra karłowickie wraz z zamkiem zabudowaniami folwarcznymi, młynem, gorzelnią były dzierżawione i często zmieniały właściciela. W drugiej połowie XVIII wieku, na zewnątrz płd-wsch narożnika muru, wzniesiono dwukondygnacyjny dom mieszkalny w kształcie litery "L". Połączono go z budynkiem bramnym. W wieku XIX do muru południowego dostawiono kolejny dwukondygnacyjny budynek. Powstało w ten sposób czteroskrzydłowe założenie z wewnętrznym dziedzińcem. Wokół zamku utworzono niewielki park krajobrazowy.

   Po zakończeniu II wojny światowej zamek w Karłowicach stał się własnością Skarbu Państwa. Został przekazany w zarząd Nadleśnictwu w Brzegu, które zaadaptowało go na hotel dla pracowników leśnych. Brak należytej opieki nad zabytkowym obiektem doprowadził do jego dewastacji. Wnętrza ogołocono z zabytkowych przedmiotów. Nawet zamkowa kaplica nie oparła się złodziejom, której wyposażenie łącznie z organami zostało rozkradzione. Jedynie niewielką część zamkowych pamiątek można oglądać w Muzeum w Brzegu. W latach 80-tych XX wieku zamek nabył za symboliczną złotówkę Wiesław Polus. Gdy dobrze prosperujący zakład stolarski pana Polusa zaczął podupadać, brakło pieniędzy nie tylko na utrzymanie zabytku ale i na podatkami. W roku 2006 komornik zlicytował majątek i zamek znalazł nowego właściciela, który chce go odrestaurować i udostępnić turystom. Należy mieć nadzieję, że te ambitne plany zostaną zrealizowane, bo obiekt ma spore zadatki na turystyczną atrakcję. Jak na razie jest niedostępny dla zwiedzających i można go zobaczyć jedynie z zewnątrz.

   Mimo zaniedbań zamek w Karłowicach dotrwał do naszych czasów w całkiem przyzwoitym stanie. Z powodu niewielu przebudów, zachował się gotycki obwód murów sięgający miejscami 6m., do których dostawiono nowożytne budynki. Będąca główną dominantą XIV-wieczna cylindryczna wieża, nakryta stożkowym dachem jest najcenniejszą pozostałością gotyckiej warowni. Jej zwieńczenie z półkolistymi oknami pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Dzięki podwyższeniu jej w XVI wieku ma obecnie 25m wysokości. Warte uwagi są również budynek bramny z półkoliście zamkniętym przejazdem, prowadzącym na dziedziniec oraz barokowa kaplica z zachowanym sklepieniem kolebkowym z lunetami.

Źródło: www.zamkiobronne.pl

KESZ:

Ukryty poza terenem zamku także dostępny przez całą dobę. Pojemnik wielkości MAŁA w większym maskowaniu, w środku log oraz kilka gadżetów.

 

ZANIM ZALOGUJESZ DNFa

(dotyczy wszystkich założonych przeze mnie skrzynek)

Jeśli masz problem ze znalezieniem to śmiało możesz się ze mną skontaktować pisząc do mnie maila - często jestem w stanie odpisać w kilka minut. Ewentualnie na stronie mojego profilu znajdziesz też do mnie nr tel - zadzwoń, pomogę. Jeśli jesteś natomiast pewien, że skrzynki nie ma na miejscu, przepadła, zniszczona itp to gorąca prośba ode mnie: reaktywuj ją proszę!! Skrzynka należy do ścieżki i warto żeby skrzynki w niej zawarte były non stop aktywne. Co do samej reaktywacji to wskazane jest aby reaktywować w tym samym miejscu, jeśli w innym to proszę o wcześniejszą konsultację. Pojemnik nie musi być tego samego rozmiaru, jako logbook wystarczy nawet kawałek papieru w strunówce. Aha, i bez żadnego zakopywania w ziemi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!! :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.