Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Carska Łaska - pozostałości parku carskiego XIX w. - OP8MNS
Właściciel: Greg30
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 110 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-06-2017
Data utworzenia: 20-06-2017
Data opublikowania: 20-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 16-07-2017
27x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
75 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ach_a
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Gąsiorowo – na malowniczym nadbużańskim zakolu nazywanym „Carska Łaska” resztki parku z XIX w. Na tych terenach znajdował się dawny obóz letni i poligon artyleryjski wojsk rosyjskich. W roku 1897 przebywał w nim na manewrach car Mikołaj II. Z Gąsiorowa pochodził Ignacy Aldon Onufry Ołdakowski (1785-1821) profesor Liceum Krzemienieckiego i Uniwersytetu Wileńskiego.

Każdego roku, od wiosny do jesieni (1863-1914r.) żołnierze rosyjscy zgrupowani byli na poligonie ćwiczebnym rozciągającym się między Bugiem a torem kolejowym w pobliżu wsi Gąsiorowo i Podgórze, w połowie drogi między Małkinią a wsią kościelną Zuzela (7-5 km od Zarąb Kościelnych). Na poligonie latem stacjonowała pełna dywizja wojska rosyjskiego z Ostrowi-Komorowa i Zmbrowa,
obejmująca cztery pułki piechoty, a ponadto dywizyjną kawalerię, artylerię, oddział saperów oraz parki intendentury z własna piekarnią.

Były to bitne i wierne carowi jednostki wojskowe, skierowane przed laty na ziemie polskie z okolic Petersburga i znad granicy fińskiej.
Po „usmirieniju polekowo miatieża” w 1863 roku pozostały już na stałe dla strzeżenia „Priwislinskowo Kraja” i zachodnich granic imperium carskiego.

Jeszcze do tej pory niektóre obszary lasu gąsiorowskiego i podgórskiego miejscowa ludność nazywa pałatkami carskimi lub oficerskimi, okopami lub strzelnicami. Zdarzają się także wśród okolicznych mieszkańców nazwiska wywodzące się od imion rosyjskich jako pozostałość łączenia się w legalne, a częściej nielegalne związki małżeńskie.

Poligon wojskowy stanowił dla mieszkańców wsi i okolicznych miasteczek poważne źródło dochodów płynących z dostaw. Oczywiście najlepiej powodziło się tym, którzy zdołali przechwycić dostawy hurtowe i sami zajmowali się skupem od gospodarzy siana, zboża i mięsa.
Dużą pomocą dla ludności zgrupowania na poligonie lekarze wojskowi, wykształceni, z poważną praktyką, którzy dosyć chętnie udzielali porad lekarskich, a nawet zajmowali się leczeniem chorych w domu.

Po zakończeniu manewrów żołnierze wracali do koszar. Niektóre z tych pułków będą znów maszerowały po kilku latach przez nasze Mazowsze nadbużańskie. Niektóre z nich osłaniały bowiem w 1915 roku odwrót znad Wisły wielkiej armii carskiej na wschód i strzegły jej prawego skrzydła, które przesuwało się wzdłuż granicy wschodniopruskiej (I Wojna Światowa).

Niespełna 40 lat temu istniał tutaj prom przez rzekę Bug.

Obrazki/zdjęcia
Mapa dawnego parku
.
Spoiler
Mikołaj II- Car Rosji- panował w latach 1894-1918
Prom
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy