Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dwór po 1920 r - Kosuty - OP8MNK
Owner: Greg30
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 106 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 20-06-2017
Date created: 19-06-2017
Date published: 20-06-2017
Last modification: 20-06-2017
20x Found
3x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
52 visitors
13 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: unieski
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Teren objęty jest ochroną konserwatorską i stanowi pozostałość zespołu dworsko-ogrodowego.
Dwór położony jest na niewielkim wzniesieniu, z którego od strony północnej roztacza się panoramiczny widok na starorzecze Broku.
Sama rzeka Brok stanowi jedną z granic sprzedawanego terenu.
Granica zachodnia i południowa to drogi gminne, Dwór pochodzi z początków XX w.
Był to budynek mieszkalny parterowy z poddaszem częściowo użytkowym, z ryzalitem w części centralnej, przykryty dachem dwuspadowym.
W chwili obecnej obiekt jest mocno zdewastowany.
Zachowały się jedynie pozostałości ścian fundamentowych z kamienia i ścian ceglanych nad ziemia.
Brak jest konstrukcji stropów i więźby dachowej.
Budynek nie posiada okien i drzwi.
Wszystkie elementy drewniane uległy całkowitemu zniszczeniu.
Brak jest również warstw posadzkowych na parterze budynku.
Budynek nie był wyposażony w instalacje wewnętrzne.
 
Obiekt nadaje się do odbudowy w zakresie objętym opracowaniem.
Możliwe jest pozostawienie fragmentów ścian istniejących pod warunkiem wymiany
zwietrzałych fragmentów, przemurowania spękań
oraz wykonania izolacji
poziomej i zastosowania tynku renowacyjnego.
 

Historia wsi Kossuty :


Spis podatkowy z 1578 roku wspomina o dwóch wsiach Kempiste: Kempiste Borowe oraz Kempiste a Brok, czyli nad Brokiem. Pierwsza z tych osad to współczesne Kępiste Borowe, a druga do Kosuty. Dziedziczyli w obydwu tych wsiach rycerze herbu Niesobia, którzy przyjęli nazwisko Kempisty. Początkowo był to mało znaczący ród szlachecki i szybko też stracił wieś Kempiste Borowe. Ich jedyną siedzibą były przez jakiś czas Kosuty, czyli Kempiste a Brok i później Kempiste Kossuty.

Jak wspomniano był to mało znaczący ród, w XVII wieku wyróżnił się tylko niejaki Jan Matfiej Kempisty, który w 1658 roku został podstarościm trabskim. W 1697 roku kilku z nich pojechało na elekcje królewską do Warszawy i na akcie elekcji widnieją podpisy Idziego, Leonarda, Stanisława i dwóch Szymonów. Kempiści byli licznym rodem tworzącym zaścianek szlachecki. Jednak trafiały się wśród nich jednostki wybitne, które potrafiły się wybić z zaścianka. Był to na przykład Józef Kempisty ożeniony z Ewą Brulińską. Zapewnił swoim dwóm synom, Maciejowi i Franciszkowi wykształcenie i dzięki temu zaczęli odgrywać większą rolę. Maciej Kempisty syn Józefa uzyskał urząd burgrabiego grodzkiego nurskiego w 1744 roku.

Następnie przeniósł się do Wielkopolski, gdzie objął jakieś majątki ziemski (może po matce). Tam został wybrany na sędziego grodzkiego ostrzeszowskiego, uzyskał też wiele innych godności w tamtej okolicy: miecznika wieluńskiego (1768), wojskiego wieluńskiego, podstolego piotrkowskiego, podczaszego i w końcu stolnika piotrkowskiego. Cały czas posiadał też dobra w tej okolicy i skupował części rodzinnych wsi od kuzynów. Jego brat Franciszek w 1760 roku został burgrabią grodzkim nurskim, następnie podpisarzem grodzkim nurskim i regentem ziemskim kamieńczykowskim (1767). Kroniki nie wspominają o potomkach Macieja i można przypuszczać, że cały majątek przejął syn Franciszka, Wacław Kempisty. Wacław Kempisty skupił całą wieś Kempiste Kosuty i w wykazie właścicieli ziemskich był ich jedynym właścicielem. Kupił też jakieś wsie w ziemi czerskiej i piastował tam wysokie funkcje publiczne.

Nazwa wsi ewoluowała przez wieki. Początkowo istniał zapis Kępiste nad Brokiem, w początkach XIX wieku pojawia się nowa nazwa Kosuty, chociaż stara była jeszcze używana na przełomie XIX i XX wieku (Kempiste-Kossuty). Nazwa Kosuty pochodzi od dawnego imienia Kosut. Ciekawostką jest zapis z 1827 roku w którym nazwano tą wieś Kossuty piempiste. W początkach XIX wieku naliczono tu 13 domów i 80 mieszkańców. W XIX wieku była to wieś oraz folwark. W 1864 roku wieś została uwłaszczona. Miejscowym chłopom przekazano 27 mórg, utworzono tu 11 gospodarstw rolnych. W 1866 roku folwark liczył 496 mórg, z czego grunty orne liczyły 317 mórg. Podczas spisu powszechnego z 1921 roku nazwę wsi zapisano jako „Kępiste (Kosuty)”. W tym czasie było tu 13 domów i 81 mieszkańców. Istniał też folwark, który zwano po prostu Kosuty z 2 domami i 55 mieszkańcami. Właścicielem folwarku w okresie międzywojennym był Herman Konarzewski, folwark liczył 176 ha.Według notatki http://www.zareby-kosc.pl/historia/kosuty.html. Dwór murowany w ruinie. Teren wokół dworu oczyszczony.

Była tu również szkoła i siedziba NKWD.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Dwor
Spoiler
Log entries: Found 20x Not found 3x Note 0x All entries Show deletions