Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cerkiew Pounicka - 1670 r i dzwonnica XIX w. - Seroczyn - OP8MMR
Eigenaar: Greg30
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 113 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 18-06-2017
Gemaakt op: 18-06-2017
Gepubliceerd op: 18-06-2017
Laatste verandering: 18-06-2017
21x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
67 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Historia cerkwi nie jest pewna, wiele źródeł podaje odmienne dane.
Dawna cerkiew unicka została zbudowana w 1670 roku z fundacji wojewody podlaskiego, Zbigniewa Ossolińskiego. Nie wiadomo, czy pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX Stanisław Ossoliński sfinansował wzniesienie nowej cerkwi, czy odremontował starą. Podobnie, w latach 1848-49 cerkiew została gruntownie wyremontowana bądź zbudowana od nowa w przez Ludwika Górskiego i jego żonę Paulinę z Krasińskich. Wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875 parafia seroczyńska przymusowo przeszła do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 1878 gruntownie remontowana. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę majątek parafii prawosławnej w Seroczynie znalazł się pod zarządem państwowym, zaś w grudniu 1918, na mocy rozporządzenia rzymskokatolickiego biskupa podlaskiego Henryka Przeździeckiego przekazany miejscowej społeczności katolickiej. Od momentu wybudowania nowego murowanego kościoła w 1993 roku stara cerkiew niszczeje stojąc pusta. 
 
Konstrukcja zewnętrzna:
Dawna cerkiew drewniana, konstrukcji zrębowej, wzmocniona lisicami, pionowo oszalowana. Dwudzielna. Orientowana. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie. Pomiędzy nawą a prezbiterium znajdują się dwa pomieszczenia – skarbczyk i zakrystia. Nad nimi ulokowano loże kolatorskie, otwarte do środka. Cerkiew nakryta jest blaszanym dachem jednokalenicowym, pięciopołaciowym, tworzącym spory okap za skarbczykiem. Nad zakrystią blaszany dach pulpitowy. 
 
Wnętrze:
Obecnie jest zamknięte na głucho i puste. Całość nakryta jest stropem płaskim. Od frontu ustawiony chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach. Wyposażenie pochodzące z XVIII wieku przeniesiono do nowego, murowanego kościoła: trzy ołtarze (główny i dwa boczne). W środku pozostała ambona i (prawdopodobnie) prospekt organowy. 

Ciekawostka:
Skarbiec Mazowiecki przytacza ciekawe szczegóły z historii cerkwi i zdarzeń towarzyszących zmianom obrządku:
„Z ich inicjatywy w 1849 r. cerkiew w Seroczynie zostaje poddana renowacji. Dziś nie wiemy czy została ona gruntownie przebudowana czy wzniesiona od nowa. W tym czasie proboszczem był tu ks. Nikon Dyakowski, który z własnej inicjatywy zaczął latynizować obrządek. Zakupił organy, używał monstrancji i dzwonka, odprawiał różaniec i koronki, a wnętrze cerkwi upodobnił do kościelnego. W 1867 r. został on usunięty przez władze carskie za niesubordynację i zesłany w głąb Rosji. Jego następca usunął jedynie organy pozostawiając kościelny wystrój. W 1875 r. cerkiew zamieniono na prawosławną, a trzy lata później jej wnętrze urządzono w duchu prawosławia, usuwając poprzednie wyposażenie. Pod koniec 1918 r. cerkiew została przekazana przez siedleckiego biskupa łacińskiego rzymokatolikom. Urządzono w niej kościół filialny parafii w Sterdyni. W grudniu 1922 r. erygowano tu samodzielną parafię.”

Obok drewniana dzwonnica .Dwukondygnacyjna dzwonnica o konstrukcji słupowej, zbudowana w poł. XIX w. Kondygnacje rozdziela daszek okapowy, a całość wieńczy dach brogowy. Pod okapami dekoracje z ozdobnie wyciętych pionowych deszczułek. 

Kesz to normalnej wielkości pojemnik ( uwaga szklany ) ukryty w ogromnej dziurze w drzewie.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Cerkiew dzisiaj
Dzownnica
Logs: Gevonden 21x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs