Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ofiarom epidemii cholery - OP8MLJ
Cmentarz ofiar epidemii.
Właściciel: Coolerss
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 121 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-06-2017
Data utworzenia: 15-06-2017
Data opublikowania: 15-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 22-09-2017
32x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
81 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ofiarom epidemii cholery z roku 1855.

 

Każdorazowo przejeżdżając obok tego miejsca, zastanawiało mnie co kryje się za starym ceglanym murem. Jakoś nigdy, aż do dziś, nie było okazji do zatrzymania się i sprawdzenia tego.

Okazało się, że za murem jest miejsce pamięci i cmentarzyk ofiar epidemii cholery, panującej w pobliskim Lińsku w roku 1855. Myślę, że takie miejsca powinny być oznaczone na naszej keszerskiej mapie. Nie jest to może wielka historia tworząca narody, ale taki okruch z dziejów naszych małych ojczyzn, który warto ocalić od zapomnienia...

Garść historii pobliskiego Lińska zaczerpnięta ze strony gminy Śliwice.

 

"Wieś Lińsk jako jedyna z terenu obecnej gminy Śliwice ma stare rycerskie tradycje. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą już z XIV wieku. Nazwa wsi zachowała typowy charakter topograficzny, określający zwierzostan, wywodzi się prawdopodobnie od nazwy ryby lin. Istnieją też hipotezy mówiące, że nazwa pochodzi od jej byłego właściciela Ottona Lińskiego, którego nazwisko pojawia się w starych zapiskach w 1442r. Jest to więc XV, a nazwa tego dawnego przysiółka pochodzi już z początków XIV wieku, zatem właściciel zawdzięczał nazwisko osadzie, a nie odwrotnie. Liński był też znaną postacią na terenach obecnego Kociewia, ponieważ w okresie narastania konfliktu z zakonem a jego poddanymi należał do wybijających się sędziów ziemskich. Lińsk stanowił część komturstwa świeckiego i był wsią rycerską przeniesioną na prawo chełmińskie. Właściciel Lińska miał obowiązek służenia w lekkiej zbroi, ponieważ jego nadział ziemi wahał się w granicach 20 łanów ( 1 łan = od 17 do 26 ha ). Częste niszczycielskie wojny i najazdy spowodowały spustoszenia w areale, jak i też w liczbie ludności, czego skutkiem było to, że właściciel Lińska nie był już w stanie wywiązywać się z obowiązków świadczeń rycerskich. W 1565r. w szlacheckiej już wsi było 8 osiadłych rolników. Wieś należała zawsze do parafii w Śliwicach. Z przekazanych danin na rzecz kościoła w 1746 roku, tj. 8 korca żyta i 8 korca, możemy wnioskować, że Lińsk był już w tamtym czasie jedną z największych wsi tej parafii. Nieszczęścia jednak nie omijały Lińska. W XIX wieku wielu mieszkańców tej wioski padło ofiarą epidemii cholery. W okresie zaboru miejscowa ludność zasłynęła w walki przeciw dyskryminacji języka polskiego, świadczy o tym miesięczny strajk szkolny jaki przeprowadzono w Lińsku w 1906r. Z biegiem lat stopniowo wioska rozwijała się. Już w początkowych latach XX wieku funkcjonował tu kowal (Gwizdała), szewc (Stosik) oraz inni rzemieślnicy. Był tu również sklep z różnymi artykułami Stanisława Fortuny. W kolejnych latach działało tu kółko rolnicze, bardzo prężna spółdzielnia mleczarska oraz spółka wodna Potop."

 

Keszyk w to preforma PET zawierająca tylko logbook i ołówek znajduje się w najbardziej oczywistym miejscu. Proszę o odłożenie w dokładnie ten sam sposób. 

Obrazki/zdjęcia
Linsk1
Linsk2
Wpisy do logu: znaleziona 32x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy