Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Obelisk Żołnierzy Wyklętych w Kiczycach - OP8MH4
15 października 2016 roku w Kiczycach został oficjalnie odsłonięty obelisk upamiętniający Żołnierzy Wyklętych
Właściciel: quietus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 274 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-06-2017
Data utworzenia: 07-06-2017
Data opublikowania: 07-06-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 07-06-2017
19x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
56 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W uroczystościach odsłonięcia pomnika brały udział władze gminy,działacze społeczni, przedstawiciele rządu, harcerze oraz grupa rekonstrukcji historycznej. Po gajówce nie pozostał juz żaden ślad prócz pustego numeru 74 i wspomnień.

Po wojnie działało na Śląsku podziemie, które walczyło z nowymi władzami i było przez nie prześladowane. W beskidzkich lasach pozostały nie ujawnione oddziały BARTKA i BORKAŁY. W początkach czerwca 1945 r. założono Narodową Organizację Wojskową. Cały powiat dzielił się na 5 obwodów, z których obwód 2. „Wędrowiec" obejmował: Skoczów, Brenną, Hermanice, Harbutowice, Międzyświeć, Pogórze, Pierściec, Iskrzyczyn, Simoradz, Kiczyce i Ochaby.

Początkiem lipca 1946 r. doszło do likwidacji oddziału „Wędrowiec”. 7 lipca 1946 r. skutecznie zadziałała agentura sygnalizacyjna. Na zabawę w gospodzie u Pawliczka w Pierśćcu przyszli „chłopcy z lasu”, dobrze uzbrojeni i umundurowani, około 30 ludzi. Bawili się przy drzwiach zamkniętych, w towarzystwie dziewcząt z Zaborza i Kiczyc. Wśród uczestników zabawy był tajniak z Urzędu Bezpieczeństwa. Partyzanci opuścili zabawę przed świtem, odprowadzili panny i zatrzymali się w gajówce na Podlesiu w Kiczycach. Dom został otoczony przez MO i UB, doszło do strzelaniny, zginęło 6 żołnierzy oddziału „Wędrowca”. Większość zdołała umknąć obławie, lecz UB sukcesywnie wyłapywał ich po różnych „melinach”, w których szukali schronienia.

Gajowy Józef Majko, lokalny działacz PSL, u którego schornili się partyzanci, został arestowany wraz z całą rodziną i następnie trafił do więzienia UB w Cieszynie. Tam gajowy został bestialsko zamordowany, zaś samą gajówkę splądrowano i podpalono.

Wyrokiem Sądu Rejonowego Wojskowego w Katowicach na sesji wyjazdowej w Cieszynie, w dniu 17 sierpnia 1946 r. z 26 oskarżonych członków oddziału „Wędrowiec" sześciu wraz z komendantem obwodu, skazano na karę śmierci. Wyrok został wykonany w dniu 29 sierpnia 1946 r. o godz. 6.00 rano. W kilka tygodni później odbyła się ponowna rozprawa — reszty oskarżonych. W obu sprawach na karę śmierci skazano łacznie 14 osób. Reszta oskarżonych została skazana na wieloletnie więzienie.


BYOP - Proszę zabrać ze sobą coś do pisania no i starannie zamaskować skrytkę.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Wpisy do logu: znaleziona 19x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy