Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Figura Matki Boskiej Królowej Świata - OP8LXC
Właściciel: marwon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 57 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-05-2017
Data utworzenia: 04-05-2017
Data opublikowania: 04-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 05-05-2017
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
64 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Miki., szym_asi vs outlander :)
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Już dwadzieścia dwa lata nad niewielką wsią Domacyno, niedaleko Karlina,w pobliżu dość uczęszczanej trasy komunikacyjnej Szczecin-Koszalin, wznosi się największa w Polsce figura Matki Bożej.

 

Cały pomnik ma 9 metrów wysokości. Figura Matki Bożej jest z brązu i ma wysokość 6 metrów. Maryja obie ręce wyciąga w geście przyzywania, zaproszenia. Na prawej ręce ma różaniec, a za Jej plecami wznosi się wysoki krzyż. Maryja stoi na kuli ziemskiej o średnicy jednego metra, na której wyróżnione są Filipiny z miastem Cebu, z którego pochodzą ofiarodawcy. Mapa kuli ziemskiej i otaczające ją chmury zostały wykonane z mączki perłowej.

 

 

Dzieje  powstania  tej  figury wspomina Stefan Masternak:

 

Pochodzę z Domacyna, ale od 40 lat mieszkam w Australii. Moja żona Claudia pochodzi z Filipin. Kiedyś przyjechaliśmy na wakacje do Polski. Po powrocie opowiadaliśmy o tym rodzinie Claudii. Wówczas mój szwagier, Manuel Go, postanowił, że następnym razem pojedzie z nami do Polski. Przyjechaliśmy w listopadzie1994 roku, między innymi do Domacyna. Manuel zachwycił się okolicą i w jednym miejscu oświadczył stanowczo: „Na tym wzgórzu powinna stać figura Matki Bożej”.

 

Pomysł ten mógł zrealizować dlatego, że jest człowiekiem zamożnym. Po powrocie na Filipiny, swoim pomysłem zainteresował kardynała Ricardo Vidal’a. Udział w fundacji zaproponował jeszcze kilku innym bogatym ludziom. z Filipin. Przylot Jana Pawła II do Manilii na światowy Dzień Młodzieży w styczniu 1995 roku jeszcze bardziej przyczynił się do   okazania miłości Polsce – Ojczyźnie Papieża. Jeszcze więcej Filipińczyków sponsorowało ten religijny dar dla mieszkańców Domacyna. Zebrano tyle pieniędzy, że postanowiono nie tylko ufundować pomnik Matki Bożej, ale także wokół tej ogromnej figury stacje Drogi Krzyżowej i dom przyszłego sanktuarium maryjnego.

 

Najważniejsze, że udało mu się nakłonić do współpracy światowej sławy rzeźbiarza Eduardo Castrillo, który zobowiązał się wykonać figurę za   darmo. Artysta, od lat przyjaźniący się z Janem Pawłem II, specjalnie przyleciał do Polski, aby obejrzeć miejsce, na którym miał stanąć pomnik. Powiedział, że zgodził się na tę propozycję, mimo że miał zamówień nasiedem lat. Dzieło ukończył w rekordowo krótkim czasie trzech miesięcy. Prace nad realizacją pomnika szły dwutorowo: Castrillo wykonywał rzeźbę w swoim kraju, natomiast w Domacynie przygotowywano fundamenty i postument. W lutym 1995 roku kardynał Ricardo Vidal skierował do bpa Koszalińskiego prośbę o zgodę na ustawienie figury na domacyńskim wzgórzu. W maju tego samego roku figura popłynęła statkiem do Gdyni, a 8 czerwca znalazła się już w Domacynie.

 

Poświęcenie figury nastąpiło 21 października 1995 roku w obecności   Prymasa Filipin oraz dwóch innych biskupów filipińskich, a także czterech arcybiskupów i biskupów polskich i oczywiście koszalińskich czcicieli Maryi.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy