Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz żydowski w Kromołowie - OP8LGM
Właściciel: Zmora
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 376 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-04-2017
Data utworzenia: 08-04-2017
Data opublikowania: 08-04-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 21-04-2020
71x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
141 odwiedzających
52 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

1

Cmentarz żydowski w Kromołowie - od 1977 r. dzielnicy Zawiercia - powstał w pierwszej połowie XVIII w. przy obecnej ul. Piaskowej i zajmuje działkę w kształcie zbliżonym do prostokąta o powierzchni 8517 m kw. Na przestrzeni dziejów powierzchnia cmentarza była sukcesywnie powiększana. Jest to miejsce pochówku Żydów z Kromołowa, Zawiercia Małego, Zawiercia Dużego, Bzowa oraz innych okolicznych miejscowości. Dzięki funduszom Jakuba Jehoszuy Loewensteina cmentarz został ogrodzony betonowym murem, wybudowano także dom przedpogrzebowy i budynek przeznaczony dla dozorcy.

Pomimo zniszczeń, w porównaniu do innych cmentarzy żydowskich w Polsce nekropolia w Zawierciu-Kromołowie jest stosunkowo dobrze zachowana. Podczas prac inwentaryzacyjnych prowadzonych w latach dziewięćdziesiątych przez Jana Pawła Woronczaka zinwentaryzowano około 950 macew, z których najstarsza upamiętnia Sulkę córkę Awrahama Hirsza, zmarłą w dn. 21 sierpnia 1730 r. (8 elul 5490 r.). Najmłodszy zidentyfikowany pomnik stoi na grobie osoby o nazwisku H. H. Goldmitz, zm. 12 czerwca 1942 r.

W południowej części cmentarza znajduje się ruina ohelu, w którym pochowano cadyka Izraela Lejba Gancwajcha z Kromołowa, syna Jakowa z Sasowa, od 1875 r. rabina Kromołowa, zmarłego w dn. 30 marca 1892 r. (2 nisan 5652 r.).

Cmentarz jest miejscem spoczynku także dwóch innych kromołowskich rabinów: Mordechaja Josefa syna Meira Segala Tenenholca, zmarłego w dn. 2 kwietnia 1875 r. (26 adar II 5635 r.) w wieku 92 lat oraz Jakowa Isachara syna Icchaka Buksmana, zmarłego w dn. 27 czerwca 1903 r. (22 siwan 5663 r.) w wieku 82 lat.

W pobliżu ohelu Izraela Lejba Gancwajcha znajduje się grób Awrahama Mordechaja syna Meira Cwi Sztala, zmarłego w dn. 29 sierpnia 1894 r. (27 aw 5654 r.) potomka słynnego cadyka Dawida Bidermana z Lelowa. Zmarły nie pełnił jednak funkcji rabina czy cadyka, utrzymywał się z handlu.

Zachował się mur oraz uprzednio wzmiankowany dom przedpogrzebowy i budynek administracyjny, na którym umieszczono marmurową tablicę poświęconą dr. Jakubowi J. Loewensteinowi synowi Natana i Malki z Mendelsonów, dzięki któremu: "otoczono cmentarz grzebalny i cmentarz wojenny betonowym murem, wzniesiono pomnik na grobie żołnierzy poległych w wojnie światowej oraz wystawiono dom przedpogrzebowy i dom cmentarny" .

Do 1986 lub 1987 r. dom pogrzebowy był zamieszkany. W 1992 r. staraniem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach na cmentarzu przeprowadzono prace porządkowo-renowacyjne.

W 1999 r. Jan Paweł Woronczak napisał pracę doktorską Cmentarz żydowski w Kromołowie jako tekst kultury. Opracowanie zawiera m. in. zarys historii cmentarza oraz szczegółowy katalog zinwentaryzowanych nagrobków. Kopia pracy jest dostępna w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Od 1967 r. cmentarz figuruje w rejestrze zabytków pod numerem 774/67. Ogromnym problemem jest bujna roślinność, w okresie wegetacji utrudniająca dostęp do niektórych sektorów nekropolii. Brama cmentarza jest zamknięta, informację o dostępności klucza można uzyskać pod numerem telefonu 790 617 197.


tekst: Krzysztof Bielawski
zdjęcia: Małgorzata Płoszaj
Bibliografia:

J. P. Woronczak, Cmentarz żydowski w Kromołowie jako tekst kultury, Wrocław 1999
P. Grzyb, Kościoły i cmentarze, [w:] Monografia Zawiercia , red. Z. Jagodziński, Zawiercie 2003
M. Wodziński, Groby cadyków w Polsce, Wrocław 1998

Źródło: [1]

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 71x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy