Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz Radziecki - OP8KZE
Cmentarz Radziecki i żydowski w Wodzisławiu Śląskim
Eigenaar: dadusia13
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 246 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 07-02-2017
Gemaakt op: 21-02-2017
Gepubliceerd op: 21-02-2017
Laatste verandering: 24-02-2017
37x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
60 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Tris
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Historia cmentarza Radzieckiego : Cmentarz żydowski w Wodzisławiu Śląskim został założony      w 1814 r. na jednym z południowych wzgórz, w odległości około 200 metrów od centrum miasta. Wzgórze to było przez lata nazywane przez tutejszą ludność "Żydowiną". Wcześniej zmarłych chowano na cmentarzu w Mikołowie.
Teren cmentarza został ogrodzony i w połowie XIX w. wybudowano dom przedpogrzebowy (Bet Tahara). W latach 1827-1847 pochowano tutaj co najmniej 115 zmarłych. Wśród nich znajdowali się rabini Salomon Sachs i Eliasz Landsberg, oraz członkowie rodzin Aufrecht, Adler, Cohn, Katz, Blumenreich, Hamburger i inni.

W 1921 r. cmentarz przestał pełnić swoje funkcje grzebalne. Wynikało z faktu opuszczenia miasta przez Żydów i likwidacji w 1924 r. gminy żydowskiej w Wodzisławiu Śląskim. Ostatni pochówek odbył się w 1933 r. (krawiec Louis Steiner)

Podczas II wojny światowej teren cmentarza został przejęty przez Gestapo, na rozkaz którego nekropolia została zbezczeszona. Macewy wykrozystano do budowy dróg i prawdopodobnie do zasypania małego potoku i innych prac budowlanych prowadzonych w mieście. Natomiast teren cmentarza wykorzystano jako miejsce pozyskiwania piasku. Piasek, a wraz z nim ludzkie szczątki, były wykorzystywany do budowy dróg.
Po wojnie na tym terenie utworzono cmentarz żołnierzy radzieckich (pochowano na nim 15 tys. poległych żołnierzy). Według relacji świadków, wydobyte wówczas szczątki zmarłych Żydów zrzucono do rowu wykopanego przy wejściu na cmentarz i zalano asfaltem, tworząc w ten sposób parking.

W 1995 r. odnaleziono jedną ocalałą macewę. Obecnie znajduje się ona w miejscowym muzeum. Przed wojną na cmentarz prowadziły kamienne schodki, prawdopodobnie miały one znaczenie kultowe.

Stowarzyszenie "Jerusza - Dziedzictwo" planuje upamiętnienie zniszczonego cmentarza poprzez wybudowanie bramy wejściowej, która w swoim kształcie przypominałaby łuki fasady wodzisławskiej synagogi. W dalszych planach jest stworzenie symbolicznego pomnika oddającego cześć społeczności żydowskiej w Wodzisławiu Śląskim.

 Tu już kiedyś był kesz.. Kesz jest reaktywacją kesza "Cmentarz Radziecki" by danielos99 (GC3M6JV). Mam pozwolenie od ownera na wykorzystanie jego opisu skrzynki. Znajduje się on w pobliżu cmentarza, myślę że teraz wytrzyma dłużej.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien